Purulent pectoris - Simptomat


Angjinë - Kjo formë akute grykët në të cilat bakteret ndikon kryesisht bajamet. Megjithatë, dëmtimi i trupit që vënë bakteret ndikon jo vetëm gjendjen e fytit, por shëndetin e përgjithshëm. Kjo sëmundje mund të çojë në komplikacione të rënda larg përtej zonës Ent.

Çfarë duket purulent grykët?Pectoris ndodh për arsye të ndryshme. Së pari janë faji i baktereve apo viruseve që janë të hyjnë në trup, shumohen. Por jo çdo njeri pectoris ndodh kur mikrob hyn në trup, për shkak se sistemi imunitar është projektuar për të shtypur e sëmundjes në një fazë të hershme dhe për të parandaluar pasoja të rënda. Ne për këtë arsye mund të konkludojmë se zhvillimi i pectoris promovojnë:


 • sistem imunitar të dobët;

 • qetësohuni;

 • Mungesa e vitaminave;

 • kequshqyerja;

 • stres të vazhdueshëm;

 • bajamet microtrauma;

 • frymëmarrja gojë.


 • Në qoftë se disa prej këtyre faktorëve të përputhet, atëherë një person në kontakt me pacientin ose në një dhomë me ndotjen e ajrit, ajo është me një marrëveshje të madhe të çojë iyazytsirnosti për anginë.
  Tani numëroj listën e baktereve që çojnë në formimin e një dhimbje të fytit:

 • strep - fyt i lënduar më patogjen;

 • aureus;

 • Haemophilus influenzae;

 • Streptococcus pneumoniae;

 • Klebsiella;

 • meningokoku;

 • bacil tifo;

 • anaerobe;

 • bacil antraksit.


 • Teorikisht, këto baktere mund të shkaktojë dhimbje të fytit, por në shumicën e rasteve patogjene janë streptokoket dhe staphylococci.

  Shenjat purulent grykët


  Shumë njerëz e dinë se simptomat e një dhimbje të fytit - një dhimbje të fytit, ethe dhe dobësi. Por këto simptoma nuk janë unike, dhe, përveç kësaj, ata mund të kenë pushtet të ndryshme dhe ekran kohë. Këto dallime të varet nga lloji i angina, i cili numër 4.

  Llojet dhe simptomat e purulent grykët në të rriturit


  Lacunar grykët manifestuar nga një rritje të mprehtë në temperaturë 40 gradë, dhe lidhur simptome si dobësi, të dridhura, dhimbje koke dhe ndonjëherë të zemrës. Bajamet janë pllakë të verdhë, nyjet limfatike zgjeruar. Pak ethe mund të vazhdojnë për disa ditë pas përfundimit të një dhimbje të fytit.
  Sa kohë ekzemë lacunar grykët?
  Kohëzgjatja e saj është 5 deri në 7 ditë.
  Grykët folikulare manifestohet ardhurat sa më shpejt që lacunar. Temperatura e trupit rritet në 40 gradë dhe përvojat e pacientit dobësi të rënda, dhimbje në nyje dhe muskuj. Ajo ndryshon nga lacunar gjurmohen bajamet - ata formuan një të verdhë të lartë, me një diametër prej 3 mm Kjo është një formë më e rëndë e purulent grykët, por më e vështirë e atyre ekzistuese.

  Sa kohë ekzemë grykët folikulare?
  Gjatësia e saj mund të arrijnë 10 ditë.
  Abscesi i lënduar fyt është një paratonzyllytom akut purulent në të cilën paratonzyllyarnaya indeve përflakur. Në mënyrë tipike, kjo është një ndërlikim ose lacunar folikulare formë bajame, por në disa raste mund të jetë një sëmundje primare. Pacienti ndjen dhimbje në fyt, mund të japin edhe ushqime të lëngshme, ajo është e thyer, dhe vështirësi hapur gojën.
  Sa kohë ekzemë abscesi dhimbje të fytit?

  Rimëkëmbjes jo më herët se dita e 12-të ndodh pas fillimit të pectoris, dhe shpesh, nga kjo kohë shtoi 4 ditë. Pas abscesit dhe rimëkëmbja e saj seksion pjekuria ndodh.
  Me vetëm 4 lloje të pectoris nuk është i shoqëruar nga formacionet fytit purulent. Kur burri i saj e ndjen fyt të thatë dhe gërvisht që me kalimin e kohës të zhvilluar në dhimbje. Kjo nuk vlen vetëm për fyt - lënduar muskujt, kokë, dhe në disa raste vesh. Kjo formë e purulent angina mund të ndodhë pa temperaturë apo shoqëruar me një rritje të lehtë në e saj. Nyjet limfatike rreth nofulla të ulët zgjeruar pak bajame të kuqe dhe të zgjeruar.

  Sa kohë fytit grykët?
  Kohëzgjatja e saj është 3 deri në 5 ditë, dhe pastaj ajo ndalesa ose shkon në një fazë të komplikimeve.

  Komplikimet bajame purulent


  Komplikime të besueshme të shumta:

 • pezmatim i fytit;

 • otitis media;

 • cholecystitis;

 • refmatyzm;

 • lymphadenitis;

 • artrit infektive dhe të tjerët.


 • Grykët kronike purulent


  Grykët kronike është halitosis dukshme, dhimbje periodike në fyt, thatësi dhe ënjtje të harqe Palatine.