Simptomat kraharorit osteokondroza dhe shenjat e osteokondroza e torakale


Osteokondroza e shpinë kraharorit është në thelb një ndryshim i distrofike dhe natyrës degjenerative. Rreth osteokondroza mund ta lexoni këtu
këtu
, dhe këtu ne shohim në simptomat e osteokondroza kraharorit. Nëse keni scoliosis (lakim) të shtyllës kurrizore, ku tendosje në rruaza apo joaktive, duke qenë vazhdimisht në një pozitë të ulur dhe të pakëndshme, ju mund të bëni këtë sëmundje të pakëndshme.
Osteokondroza kraharorit, simptomat e saj kryesore, shenjat e listuara më poshtë kanë ankesat e mëposhtme, dhe kështu që është:


 • dhimbje gjoksi, shpesh ju do të ndjeni të fitojë e saj gjatë frymëmarrjes dhe gjatë lëvizjes, mbi të gjitha, një ndjenjë të shqetësimit në osteokondroza gjoks me natyrën herpes;

 • mpirje, ndjesi zvarritje në gjoks;

 • dhimbje në mëlçi, zemra apo stomak, shpesh kështu ndodh që osteokondroza nga simptomat torakal shpinë maskuar si sëmundje të tjera (të tilla si "të rreme" infarkt miokardi, gastrit ose ulçerë).

 • Le të flasim më shumë për disa nga simptomat e osteokondroza kraharorit. Ashtu si në

  osteokondroza qafës së mitrës
  lëndimet e shtyllës kurrizore kraharorit - domethënë, acarim të rrënjëve nervore që janë clamped në ngushtë, për arsye të ndryshme, kanali në mes rruaza, mund të provokojë dhimbje në gjoks. Manifestohet kjo dhimbje është shpesh mjaft papritur. Për shembull, kur ju merrni deri nga tavolinën tuaj. I vini re se ai ndjeu dhimbje në gjoks, ju mund të mendoni për disa sëmundje të sistemit kardiovaskular. Nëse shkaku i shpinë tuaj dhe gjoks dhimbje të ulët mbrapa, simptomat e cila dhimbje në rajonin e kraharorit. Pra, në këtë situatë kardiolog i dobët, por ajo nuk duhet të relaksoheni dhe duhet ende të përfunduar një kurs të plotë të provimit.

  Simptomat kraharorit osteokondroza - dhimbje epigastrike


  Dhimbje në stomak (sindromi hastralhichnoyu) i është maskuar shpesh respektivisht në sëmundjet e traktit digjestiv. Kjo habitur analizë gastroenterologist e stomakut lëng, për shkak se aciditeti i tij mund të reduktohet në mënyrë të konsiderueshme. Ankesa kryesore e pacientëve me osteokondroza e shpinë kraharorit që të apelojë për një gastroenterologist, është një dhimbje në epigastrike, të cilat shpesh rrit pas ushtrimit dhe në periudhën pasdite. Subsides dhimbje pas një nate të pushimit. Shfaqja dhe forcimi i dhimbjes, ndryshe nga sëmundjet e traktit gastrointestinal, nuk është e lidhur me sezonalitetit, dietë apo cilësinë e ushqimit. Këto karakteristika të ndihmojë për ta bërë diagnozën e saktë.

  Pas një trajtim të sëmundjeve degjenerative disk e shpinë kraharorit, aciditetit të stomakut lëng normale pa marrë ndonjë drogë. Dhimbje në osteokondroza e kraharorit të ndryshme, për shkak se dhimbja mund të jetë e fortë, hapur, dhe më shumë - mund të përhapet në sektor të sipërme të djathtë, sup.
  Pra, unë mendoj se artikulli "simptomat kraharorit osteokondroza" jashtë të dobishme dhe tani ju mendoni rreth se si të mbrojnë veten e tyre nga sëmundje degjenerative disk e shpinë kraharorit, ose, nëse është e nevojshme - për ta kthyer vëmendjen e saj për të nëse keni simptoma të sëmundjes, duke bërë që ju dëshironi shkoni të konsultoheni me një specialist.