Mungesa e simptomave mangësi magnez dhe shkaqet e mungesës së magnezit në trupMirë se vini! Ne vazhdojmë të flasim për magnez. Sipas statistikave, çdo rus tretë rregullisht humb një të tretën e kërkesës ditore. Një studim jashtë tregojnë se gati 30% e amerikanëve kanë në trup sasi e pamjaftueshme e magnezit.
Dhe ka mangësi kaq i përhapur magnez, kam vendosur për të shkruar në lidhje me atë një artikull të veçantë që e përshkruar shkaqet dhe simptomat kryesore.


Simptomet e mangësi magnez në trup.


Nëse keni lexuar një artikull në lidhje me rolin e magnezit, atëherë me mend se çfarë kryesisht reflektuar mungesën e saj.


Një nga të parët që vuajnë sistemin nervor. Person bëhet nervoz, ka sulme të ankthit pashkak, frikën pashpjegueshme - kjo situatë mund të çojë edhe në një depresion të vërtetë.
Ndikim të rëndësishëm është për të fjetur:pagjumësi mundur, çrregullime të gjumit;
në mëngjes, edhe pas një gjumë të gjatë ndjerë lodhjen;
mund të ëndërrojnë këqija.Mangësi magnez dëmton aftësinë për t'u përqëndruar dhe negativisht ndikojnë në kujtesë dhe vëmendje. Gjithashtu karakterizohet nga marramendje, dridhje para syve, dhimbje koke dhe TIC nervor.

Që magnezi luan një rol të rëndësishëm në sistemin kardiovaskular, në punën e saj edhe ka disa shkelje.
Para së gjithash rrahje zemre shqetësuar - aritmia mund të ndodhë. Presioni bëhet edhe jonormale (ndoshta një rritje të presionit dhe ulje). Që magnez është mbrojtës i kolesterolit nga trupi, atëherë mungesa e tij e përmirësuar uyazyka për zhvillimin e arteriosklerozës dhe rrit rrezikun e clots gjakut.
Një simptomë tipike e mangësi magnez është një shkelje e muskujve:dhimbje në muskuj të ndryshme (zakonisht në këmbë, muskujt e këmbëve dhe duarve);
dhimbje të muskujve;
dridhje e muskujve.Për traktin gastrointestinal, mungesa e magnezit kërcënuese spazma e stomakut apo zorrët, shoqëruar shpesh me diarre.
Simptomet tipike janë edhe thonjtë i brishtë, humbje e flokëve, dobësi, është rritur ndjeshmëria ndaj ndryshimit të motit.


Shkaqet e mangësi magnez.

Shkaku mund të jetë një sëmundje (të tilla si sëmundje të veshkave, diabetit) ose nivel gjen sensibilitet, dhe përdorimi i barnave të caktuara (të tilla si diuretike).

Por ka një numër arsyesh që janë të lidhura ngushtë me mënyrën tonë të jetës:Stresi ndikojnë negativisht në shumë procese dhe asimilimin e magnezit pa përjashtim;
Puna e rëndë fizike;
Ndikimi i temperaturave të larta në trup: punës në temperaturë të lartë, klima, sauna;
Abuzimi i alkoolit dhe kafe;
Shtatzënia dhe ushqyerja me gji.Sigurisht, arsyeja mund të jetë mungesa dhe dietë të varfër. Këtu ne duhet të i kushtoj vëmendje të dy pika:
1. Arsyeja mund të jetë që ju thjesht nuk mund të merrni mjaft të produkteve minerale. Nga rruga, ky problem është bërë edhe më urgjente në kohën e tashme për shkak të përdorimit të kimikateve të ndryshme që dëmtojnë asimilimin e magnezit nga toka nga bimët.

Megjithatë, me një dietë të ekuilibruar të fshihet se arsyeja. Për këtë, lexoni artikullin tjetër çështje "Cilat ushqime përmbajnë magnez?".
2. Blerja e magnezit ul me përmbajtje të lartë të kalciumit dhe fosforit duke ngrënë ushqime të yndyrshëm.
Si për të diagnostikuar mangësi të magnezit në trup?
Vënë këtë çështje në disa forume të shëndetit, por nuk mori asnjë përgjigje të qartë. Në disa vende kam shkruar se duhet një test të gjakut, dhe të tjerët që gjaku nuk është gjithmonë efektive, sepse mungesa e magnezit, trupi merr atë nga kockat në gjak dhe furnizimet (respektivisht, një sasi normale të magnezit në gjak, dhe në trup Në përgjithësi - jo).

Në një nga faqet kanë gjetur një mënyrë: ju duhet të merrni deri dhe shtrirje çdo muskul në qoftë se ju ndjeni dhimbje në të këmbëve, atëherë nuk ka arsye për të menduar.
Një A ndonjë nga ju i mungon magnez? Si ju gjeti atë dhe se si trajtohet?