Dermatitis - Simptomat


Ndikimeve të jashtme dhe faktorë të brendshëm të padëshirueshme shfaqen kryesisht në lëkurën e njeriut. Një gamë të gjerë të sëmundjeve të ndryshme të lëkurës quhet dermatosis - Simptomat kombinuar një varg të ndryshimeve patologjike. Ka edhe raste kur kjo sëmundje është zhvilluar në sfondin e mbingarkesës emocionale dhe stresi.
Shenjat dermatosis zakonshëm
Simptomat e një numër të karakteristika në përputhje me moshën e pacientit. Fëmijët tolerojë patologji është dermatosis shumë më e lehtë manifestohet vetëm eruptions me djersë intensive.


Në adoleshencë dhe moshën e rritur simptoma përfshijnë praninë e vulgaris puçrra fytyre, seborrhea me vaj.
Njerëz të moshuar që vuajnë nga simptomat më të pakëndshme - keratomy, atrofi të lëkurës, hemosiderosis, lythat senile.

Alergjik dermatosis Kruhet - Simptomat


Kjo formë e çrregullimeve që rezultojnë nga kontakti me alergjen trupit, më shpesh - polen, pezmatim i përkëdhelur, higjienën personale. Dermatosis pruritic shfaqet në formën e lezioneve mëdha. Njolla të vogla të kuqe mund të bashkohen dhe të formojnë pika homogjene, të cilat janë të mbuluara më pas me një kore të qarë gri-të verdhë. Dalluese karakteristike e sëmundjes është kruarje shumë të rënda.

Dermatoses virale


Për specie konsiderohen simptomat tipike të sëmundjeve që shkaktohen atë:

  • Kur infeksioni HPV formuar nodules, lythat, rritje të lëkurës.

  • Kur lezione herpetike ndodhë dermatoses cistike (herpes, dhenve) me shumë shpërthime të vogla në formën e blisters mbushur me lëng ose exudate.

  • Kur infektimin viruseve të transmetuara nga pikat ajrore, zhvillimit ekzantemë, rubeola, fruthi, eritemë infektive.

  • Në prani të gojë patogjenike në lëkurë shënuar pako vogël, e cila ngrihet mbi sipërfaqen e saj. Ngjyra të ndërtuar-up ka një ngjyrë rozë, ndërsa squeezing me gojë të bardhë rezulton të lëngshme të trasha.


  • Vlen të përmendet se flluskoj mund të zhvillohet dermatit në sfondin e kursit klinik të sëmundjeve autoimune. Në raste të tilla, blisters shfaqen dhe mukozës së gojës, fyt. Në mungesë të duhur terapi myyazytsilno flluskë hov, dhe në vend të tyre janë erozioni dhimbshme, jo të prirur për epithelialization indeve të dëmtuara.