Traktit biliar - simptomat


Për përpunimin e ushqimit, sidomos yndyrë, trupi ka nevojë biliare prodhuar në mëlçi. Ky lëng hyn në zorrë nga kanalet e veçanta duke përdorur kontraktimet e fshikëzës. Shkelja e procesit të përshkruar çon në faktin se ka traktit biliar - simptomat ndodhë menjëherë, sepse kjo patologji kohë mund të mbetet pa u vënë re.

Vrerit diskinesia - ShkaqetNë praktikën klinike, kjo sëmundje është konsideruar të jetë psikosomatike. Kjo do të thotë se diskinesia progresion kryesisht ndikon në gjendjen emocionale. Stresi, ndjenjat e brendshme dhe problemet provokuar dështim në fshikëz e tëmthit, nga e cila rrjedhë lëngu është ndërprerë.

Përveç kësaj, zhvillimi i sëmundjes kontribuojnë në faktorët e mëposhtëm:

 • hormonale dhe endokrine çrregullime, duke përfshirë menopauzës;

 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal tilla si gastrit, ulcerat, pancreatitis, duodenitis, cholecystitis;

 • infeksionet parazitare;

 • Reaksione alergjike të ushqimit;

 • dietë paekuilibruar me një mbizotërim të ushqimeve të pasura me kolesterol dhe yndyrna tretshëm.


 • Simptomet e dyskinesia biliar


  Ka dy forma të sëmundjes - hipo - dhe lloji hiperkinetike. Varësisht nga lloji, diskinesia tëmth ka simptoma të ndryshme.

  Në sëmundje hypokinetic fshikëz e tëmthit është reduktuar mjaft, kështu që nuk është stagnim të lëngjeve në kanalet. Duket si një dhimbje e shurdhër, dhemb, por jo shumë të dendur në kuadratin e sipërm të djathtë, e cila është e përhershme. Pas marrjes së ëmbël, ushqimet yndyrore mund të ndodhë burping të pakëndshme dhe të përzier.
  Hyprkynetycheskaya formë diskinesia tregon fshikëz e tëmthit shumë shpejt, ka simptomat më të dukshme:

 • shkurtër dhimbje konvulsiv (jo më shumë se 1 orë), rritur ecje intensive, drejtimin dhe aktivitete fizike të tjera, eksitim, stresi;

 • dhimbje radiating në kofshën e djathtë, prapa, krahun.


 • Për më tepër, vërejtur shenja të tërthorta të traktit biliar - të përzier, palpitations zemrës, çrregullime menstruale, nervozizëm, humbje e oreksit.

  Shenjat me ultratinguj e dyskinesia biliar


  Kur aparati diagnoza ultratinguj matur gjendjen e fshikëz fshikëz e tëmthit dhe kanalet, prania ose mungesa e vendosur gurë në to dhe comorbidities.
  Për të përcaktuar kërkime sëmundje është bërë dy herë. Zamiryayutsya parë madhësia agjërimi tëmthit, atëherë pacienti ha një ushqime pak yndyrore, të tilla si 150-200 gram krem ​​kosi dhe me ultratinguj diagnostifikim kryera përsëri. Trupi Spazmuvannya dhe për të ndryshuar volumin e saj për të vlerësuar natyrën e sëmundjes dhe kursin e saj. Nëse fshikëz e tëmthit nuk është reduktuar, apo është kjo nuk ndodhë, ajo është forma hypokinetic e dyskinesia. Në rast të reduktimit të shumë të fortë në madhësinë e trupit të studiuar mund të bëjë diagnoza e tipit hiperkinetike të sëmundjes.

  Keqësimi i traktit biliar - simptomat


  Sepse sëmundja shpesh përshkruhet kronike, shpesh ndodhin rifillimi dhe përkeqësim kursin e saj. Sulmi i dyskinesia tëmth shoqëruar nga karakteristikat e mëposhtme:

 • fortë, prerja dhimbje në kuadratin e sipërm të barkut dhe të djathtë, e cila i jep në dorë, zonë zemrës, prapa, shpatull;

 • të përzier dhe të vjella e biliare;

 • dhimbje koke intensive;

 • pagjumësi;

 • ndjenja e hidhërim në gojë;

 • crregullime te zorreve, zakonisht - konstipacioni;

 • swings humor.