Diabetik këmbë - Simptomat


Diabetik këmba (Sindromi këmbë diabetik) - një komplikacion e zakonshme e diabetit, e cila ndodh në 15 - 20 vjet pas fillimit. Në shumicën e rasteve, sindromi zhvillohet në pacientët me diabet të tipit të dytë. Këmbë diabetik është lezione ulçerë-nekrotik lëkurës, indeve të buta, dhe kockave dhe indeve të përbashkët e këmbë (në raste të rënda).

Shkaqet e sindromi diabetik këmbëFaktorët kryesorë janë si më poshtë:

 • Këmbë - pjesë e trupit që është ekspozuar në rritjen e stresit dhe shpesh të plagosur, sidomos për diabetin, si pasojë e sëmundjeve të lëkurës, lëkura bëhet shumë e thatë, këmbët shpesh kanë hyperkeratosis.

 • Sheqerit të lartë të gjakut dhe hedhje të mprehta e aktit të saj shkatërruese mbi nervat dhe enët e gjakut, duke çuar në ndërprerjen e innervation, furnizimit me gjak dhe inde trofik të këmbës.

 • Si rezultat i reduktuar innervation dhe qarkullimi i gjakut dëmtohet pacienti nuk është menjëherë njoftim lëndime të lehta (shkurtime, bruises, thyerje), përveç funksioni mbrojtës i indeve është ulur gjithashtu. Si rezultat, edhe lëndime të vogla mund të çojë në plagët afatgjata të pashëruara, e cila në rastin e infeksionit të kthehet në ulcerat.


 • Format dhe simptomat e sindromi diabetik këmbë


  Ka disa lloje të këmbë diabetik, të karakterizuara nga karakteristika të ndryshme.
  Forma koronare
  Shenja e parë e këmbë diabetik në këtë rast nuk ka dhimbje në këmbë, i cili shfaqet në vetëm disa minuta e parë, por edhe më tej i shqetësuar edhe në pjesën tjetër. Dhimbje dhe ndjenjë të pakëndshme të ndryshuar intensitetin dhe karakterin duke ndryshuar pozicionin e këmbëve, parandalimin gjumë dhe pushim. Këmbët bëhen zbehtë, të ftohtë në prekje, mund të fitojnë hije cyanotic, dhe mund të tregojnë ënjtje e tyre.

  Me daljen e rritet dhimbje ulçerë, dhe provincën e defekteve të lëkurës karakterizuar nga pabarazisë. Një simptomë tipike e formës ishemike të sindromës diabetike këmbë është edhe dobësimin apo zhdukja e arterial Pulsation ndaluar, por ndjeshmëria duke ruajtur plotësisht dhe deformim nuk zhvillohen. Kjo formë e sindromi shoqërohet shpesh nga zhvillimi i dislipidemise dhe hipertensionit.
  Forma Neyropaticheskaya
  Ky komplikim e diabetit është e shoqëruar me dëmtimin strukturave të sistemit nervor. Së pari në këmbë në zonat që përjetojnë theksin më të madh është trashje e lëkurës. Atëherë mund të shkaktojë ulçera, dhe duke ndryshuar formën e këmbës. Tiparet karakteristike të neuropatike formë diabetik këmbë është mpirje, djegie, shfaqja e "milingonat" në këmbët dhe këmbët skuqje.

  Këmbë trajtohet dëmtuar krejtësisht të humbur ndjeshmërinë. Nuk është në rritje pragu dhimbje, duke rezultuar në pacientët nuk përjetuar lëndime. Në gjurmët shpesh shfaqen blisters dhe plagë kanë tehe të barabarta. Ky impuls të arterieve të këmbës nuk ndryshon.
  Forma të përziera
  Ky lloj sindromi diabetik këmbë ndodh më shpesh. Formulari i përzier karakterizohet nga simptoma specifike të dy format e mëparshme të këmbës diabetik.

  Diagnoza e këmbë diabetik


  Masat diagnostike në zbulimin e simptomave diabetik këmbë përfshijnë:

 • Marrja historia, ekzaminimin fizik - specialist pyet pacienti bën matjet e temperaturës trupore, norma e zemrës, presionin e gjakut, norma e frymëmarrjes. Gjithashtu, një inspektim të plotë të zonave të prekura, probing plagë për të përcaktuar thellësinë e saj dhe t. E.

 • Testet laboratorike: analizat e gjakut, analiza funksionin e veshkave dhe enzimat e mëlçisë dhe të tjerët.

 • Këmbët X - për të identifikuar dëme të mundshme kockave, praninë e trupave të huaja dhe të gazit në indet e buta.

 • Doppler me ultratinguj - për të zbuluar shkeljet e fluksit të gjakut në enët e qafës, kokës, sytë, e sipërme dhe gjymtyrë të ulët.

 • Angiografia - një metodë e hulumtimit për të përcaktuar gjendjen e enëve dhe proceseve patologjike në organet që lidhen me ndryshimet në gjak - dhe qarkullimin limfatike.

 • Konsultimet me specialistë të ngushta.