Enterobiasis - Simptomat


Enterobiasis - një sëmundje të shkaktuar nga krimbat karakterizuar nga lezione te zorrëve. Nga ana tjetër, krimbat - krimbat parazitare është provokuar në sëmundjet parazitare njeriut dhe të kafshëve. Më shumë se 400 lloje të nematodikeve regjistruara njerëzit, dhe shpesh ajo vetëm Pinworms shkaktojë enterobiosis.

Shkaqet Enterobiasis

Ostritsa - një worms pervychnopolostnыe që janë më shpesh krimba parazitare në njeri, veçanërisht në vendet e zhvilluara. Këto krimba parazitare shpesh për fëmijët, grupet e fëmijëve, për shkak të jo gjithmonë higjienës kënaqshme dhe sistemet e papjekur imunitar tek fëmijët.Metoda e transmetimit të infeksionit - fekal-orale. Burimi është njerëzit ynvazyrovannыe. Vezë krimb zorrësh të marrë në duart tuaja, atëherë në gojë dhe është pushtimit. Sëmundja karakterizohet nga ri-infektimit të shpeshta. Getting në trupin e njeriut, fekonduar dhe Pinworms zvarritje nga zorrë vë vezë në lëkurën e njeriut. Kjo ngre një nga simptomat Enterobiasis - kruarje të rënda në rektum dhe njeriun krehje lëkurës mbart vezë shirit në krahët e tij, dhe pastaj të objekteve përreth, në shtrat dhe kështu me radhë N. Një çift i orëve të nevojshme për vezët në një mikroklimë të përshtatshëm për të. të pjekur dhe të fillojnë të gjithë ciklin nga e para.


Simptomat Enterobiasis në të rriturit dhe fëmijëtSimptomë më e zakonshme është Enterobiasis kruarje anal. Simptomat zgjeruara në mbrëmje dhe natën dhe mund të jetë shumë intensive. Shpesh simptomat janë aq të rënda që fëmija nuk mund të fle bëhet i shqetësuar dhe hyperactive. Vajzat mund të zhvillohet vulvitis dhe vaginitis. Simptoma të tjera përfshijnë:

 • dhimbje barku dhe bloating;

 • karrige dhe urinim i shpeshtë;

 • Siklet në zorrë;

 • Humbja e oreksit;

 • çrregullime të tretjes;

 • rritur reaksione alergjike ose pamjen;

 • dhimbje koke dhe marramendje;

 • përqendrimi i paaftë;

 • imunitet të ulët. • Në të rriturit vërejtur simptoma të njëjta, por intensiteti i tyre është më pak e theksuar, ndonjëherë edhe e mundur asimptomatike. Enterobiosis ndodh dhe shtatzënia, shpesh përkeqësohet shëndetin e grave, çon në zhvillimin apo përkeqësim të toksicitetit, edemë e gjymtyrëve të ulëta dhe hipoksi fetusit.

  Diagnoza Enterobiasis

  Në rast të shpifjeve simptomatike caktuar në enterobiosis si metodën më të saktë të provimit. Në enterobiosis studimin e feces nuk japin informacion të besueshëm. Në stol nuk mund të gjeni vezë krimb zorrësh si femra nuk vë në zorrët e tyre, por vetëm jashtë në lëkurë dhe folds anal.

  Shumë i shqetësuar, si janë scraping për enterobiosis, nuk është e dhimbshme dhe shumë të pakëndshme. Procedura zgjat vetëm një kohë pak sekonda. Pambuk shtupë lagur ndeshje për një zgjidhje 1% të sode ose 50% zgjidhje gliceroli dhe për të marrë perianal, scraping zorrës së trashë. Ose shtupë pambuku të hedhur gjatë natës në rajonin peryanalnuyu dhe u transferua në një provëz në mëngjes, pastaj duke bërë hulumtime. Fëmijët shpesh përdorin metodën e shtypura ose shirit ngjitës plastike.

  Trajtimi dhe parandalimi Enterobiasis  Sëmundjet e trajtuara droga anthelmintic që përputhet me skemën, në varësi të moshës dhe peshës së pacientit. Masat parandaluese përfshijnë:

 • kujdes gozhdë;

 • Larja e rregullt të dorës;

 • Ndryshimi i rregullt i rrobave (të brendshme duhet të zgjidhen me grupe të ngushta elastike, ajo parandalon shpërndajnë vezët e krimbave në shtrat);

 • banje çdo ditë në mëngjes dhe në mbrëmje;

 • Ndryshimi i shpeshtë i liri;

 • klizmë sode gjatë natës në prani të kruarje.