Enterocolitis - Simptomat


Një nga sëmundjet më të zakonshme të traktit gastrointestinal - enterocolitis. Kur lit dy hollë (enterit) dhe të trashë (kolit) zorrës së trashë. Kjo sëmundje mund të shkaktohet nga shkaqe të ndryshme dhe të ndodhë në formë akute ose kronike. Prandaj enterocolitis ka simptoma të ndryshme.
Simptomet e enterit akute
Enterocolitis akute kryesisht të dukshme në sfondin e sëmundjeve bakteriale, virale dhe parazitare. Gjithashtu formë akute të sëmundjes mund të zhvillohet si pasojë e helmimit me ushqim për shkak të konsumimit të sasive të mëdha të alkoolit, shumë të ftohtë ose ushqim i fortë, me origjinalitet të substancave të caktuara ushqimore apo drogës.


Sëmundja gjithmonë fillon akute. Simptomat e para të enterocolitis akute përfshijnë karakteristikat e mëposhtme:

 • gjendja e keqe;

 • diarre (feces më shumë se 5 herë në ditë);

 • cramping dhimbje rreth kërthizë (mund të ndodhë pak para jashtëqitjes).


 • Vetëm disa orë pas simptomat e zorrë fillimin enterocolitis u përzjerë e parë dhe të reja:

 • ul oreksin;

 • Pacientët të shqetësuar në lidhje me jargëzim tepruar, vjellje.


 • Ndonjëherë enterocolitis mund të prishin të vjella. Në këtë sëmundje në të vjellat përmban mbetjet e ushqimit, ndërkohë që shpesh përsëritet vjella ata mund edhe të jenë të mukusit të përziera me biliare.

  Me zhvillimin e sëmundjes karakterizohet nga një ndjenjë e transfuzionit të barkut fluide dhe poteren, acaruar para jashtëqitjes. Cal është gjithashtu ndryshon. Nëse kjo është butë në fillim, pastaj pas një kohë të bëhet lëngshme, të verdhë apo të verdhë-gjelbër, i qelbur.
  Nëse enterocolitis pacientit streptokoksike, simptomat janë jashtëqitje të shpeshta me plumbin në stol (mukusit, fibrave muskulore patrazuar, kokrra niseshte, kristalet e acideve yndyrore, pikat e yndyrë).
  Kur të gjitha këto shenja të pacientit kërkojnë ndihmë mjekësore? Gjendja e tij do të përkeqësohet, duket i zbehtë, buzët e thatë, vzduetsya stomak. Në raste të rënda, dhimbje do të përhapet në të gjithë barkut, atje spazma në gjymtyrëve, muskujt e lënduar.

  Enterocolitis akute mund të shkaktojë komplikime në pacientit:

 • cystitis;

 • pezmatim nervi;

 • hepatit;

 • cholecystitis;

 • angiocholitis.


 • Gjithashtu, sëmundja mund të peretkat kronike.
  Simptomet e enterocolitis kronike
  Simptomet kryesore të ngjashme me enterocolitis kronike formë akute të sëmundjes. Pacientët ankohen për:

 • të përzier;

 • diarre (kryesisht, ajo shfaqet herët në mëngjes ose pas një vakt);

 • dhimbje dhe parehati në butonin bark;

 • marramendje;

 • dobësi e përgjithshme;

 • transfuzion dhe rumbling në bark.


 • Nëse enterocolitis kronike ulcerative e pacientit, simptomat e para të "lidhur" spazma të zorrëve dhe dhimbje cramping që përhap në të gjithë bark. Mund të përjetojnë hipotension, bradycardia dhe gjakderdhje në rektum.
  Enterocolitis Shenjat e komplikuar
  Enterocolitis komplikuar zakonisht e parë zhvillohet, ka kapsllëk, fryrje të shqetësuar, bark rrëmbyer. Por së bashku me këto simptoma ka disa karakteristika, të tilla si enterocolitis pseudomembranous ndodh dehidratim, pesha e reduktuar dhe thatësi edhe vëzhguara të mukozës.

  Gjithashtu, kur ky kurs i inflamacionit mund të ndodhë sindromi psychovegetative: pacienti do të përjetojnë dobësi, dhimbje koke, gjumë të dobët, ai bëhet i bezdisshëm.
  Nëse enterocolitis pseudomembranous bëhet kronike, pacientët vërejtur një mungesë të plotë të oreksit, duke çuar në ndërprerjen e minerale dhe metabolizmin e proteinave në trup.