Eustachitis - Simptomat


Si emri nënkupton, eustachitis - është një Eustachian inflamator sëmundje (auditory) tub - një organ i cili është pjesë e strukturës së zgavrën e veshit të brendshëm dhe lidh veshin e mesëm me fyt. Lokacioni i këtij organi të dëgjimit kontribuon në komplikime të lidhura me sëmundje të hundës (rinitit, grykët, faringjit). Simptomat mund të zhvillojë evstahiita një shkelje ose tiparet e strukturës anatomike të Ent - organeve (mur ndarës lakuar hundës, polyps, adenoids dhe t E..). Eustachitis të jetë si një - dhe dy rrugë.


Inflamacion i tub auditory në mungesë të trajtimit të duhur, mund të çojë në zhvillimin e fytit otitis.
Simptomet e evstahiita akute
Eustachitis fillestare që u ngrit për shkak të gripit apo hay rinitit, e karakterizuar nga mungesa e dhimbjes në sfondin e shprehjeve të tilla si:

 • Ndjenja e presionit dhe plotësi në vesh, e cila përkohësisht zhduket pas yawning ose shlatыvanyya;

 • autofonyya - ndjenja e dëgjimit zërin tuaj ", si dhe me";

 • zhurmat dhe ndjenjat e ujit në vesh;

 • Humbja e dëgjimit moderuar.


 • Gjendja e përgjithshme kur simptomat evstahiita zakonisht mjaft të mirë, nuk ka temperatura dhe shenja të tjera të inflamacionit filloi. Përkundër faktit se simptomat akute eustachitis tolerohet mjaft lehtë, trajtim te mjeku është e nevojshme. Inflamacion i rregullt i tub Eustachian përfundimisht mund të çojë në ndryshime degjenerative në trup dhe të shkaktojë humbjen e dëgjimit.
  Simptomet e evstahiita kronike
  Eustachitis akute mund të shkojë në formën kronike. Kjo manifestime sëmundje janë të përhershme dhe lehtësisht të dukshme kur të shikuarat ekspert:


 • Tërheqja e pjesshme dhe deformim i daulle e veshit;

 • skuqje dhe ngushtimi i auditory (Eustachian tub) e;

 • humbja e vazhdueshme e dëgjimit.


 • Metodat diagnostike për zbulimin evstahiita
  Për ekspertin e duhur diagnoza mund të përdorni një prej metodave të diagnozës:

 • Otoskop - një rishikim i zgavrën e veshit duke përdorur një rreze dritë reflektohet nga reflektor ballore.

 • Audiometry - matja e dëgjimit ndjeshmëri.

 • Rinoskopii - Shqyrtimi i hundës duke përdorur pasqyra hundës dhe përhapjes.

 • Testi Valsalva - Efekti vыdыhatelnoe me gojën mbyllur dhe hundë.

 • Smears - për të përcaktuar agjent infektive (streptokok, Stafilokoket, Pneumokokut, dhe kështu me radhë. D.).


 • Eliminimi i simptomave evstahiita
  Si rezultat eustachitis sëmundje fytit, trajtimi duhet të fillojë me eliminimin e shkaqeve rrënjësore. Për këtë përshkruesit për të ndihmuar në ngushtimin e enëve të gjakut të fryrë në nasopharynx (naftizin, nazyvin, sanoryn). Pacienti duhet të i kushtoj vëmendje për faktin se gjatë vыsmarkyvanyya mund të ndodhë mukusit në tub auditory. Për të parandaluar këtë, pastrimi duhet të kryhet në rend për çdo vrimë hunde me një tension të vogël.

  Pas terapisë drogës dhe heqjen e edemë, ndoshta i procedurës defekt tub Eustachian, të cilat mund të parandaluar fërkimit dhe pneumomassage.
  Aplikimi Fizioterapia ndihmon për të arritur rezultatin më të shpejtë të trajtimit. Evstahiita përgjithësi trajtimi në kohë ka një opinion pozitiv.
  Parandalimi dhe përkujdesje evstahiita
  Masat parandaluese për të parandaluar inflamacion tub Eustachian është trajtimi në kohë i sëmundjeve që shkaktojnë ënjtje e hundës ruajtur imunitetin. Në rast se jeni të sëmurë, ju duhet rregullisht të riorganizojë hundë dhe përdorimin e drogës vasoconstrictor.

  Nëse shenja evstahiita klasa e ndaluara lidhur me ndryshimet e shpejta në presion atmosferik (zhytje në det të thellë, fluturimet në një aeroplan).