Therje coccyx - Simptomat


Shpesh marrjes në dukje lëndime të lehta, njerëzit nuk shkojnë në spital, duke shpresuar trupi do të shërohen vetë. Kjo në veçanti vlen për çështje të tilla si coccyx thertore - simptoma zakonisht dëmtuar apo jo shprehur në mënyrë të qartë, ose shfaqen me kalimin e kohës. Më të prekshme për lëndimet e tilla gratë, kockat e legenit sepse ata janë më të gjerë sesa tek burrat.

Cilat janë kërcënimet dhe se sa kohë një tailbone plagë bruised?Në varësi të shtrirjes dhe lokalizimin, konsiderohet dëmi nuk mund të ndihet, dhe mund të shoqërohet me sindromin dukshme dhimbje për disa muaj. Nëse plagosur vetëm indet e buta përreth, siklet është mjaft i shpejtë gjatë ditës. Ekran i vetëm në këtë rast është hematoma ngjyrë blu-vjollcë, më vonë bëhet ngjyrë të verdhë. Por, kur thyer integritetin e kockave ose zhvendosur rruaza, tailbone bruised mund të shkaktojë dhimbje që rrit me ecje, vrapim, lakimi dhe squatting. Në mungesë të trajtimit të duhur më vonë mund të kthehet trupë, i ulur në sipërfaqet e vështirë dhe jashtëqitjes shqetësuar.

Strong masakër coccyx - simptomat dhe efektet


Tabloja klinike të sëmundjes karakterizuar nga pamja e dhimbjes, sidomos të fortë menjëherë pas lëndimit. Pastaj, shenjat e mëposhtme shënuar tailbone blanë:

 • indeve të buta ënjtje përreth vendit lëndimit;

 • jep një dhimbje në këmbë dhe të ulët mbrapa, parandalimin e veprimtarisë normale motorike dhe lëvizje;

 • prania e hematoma;

 • gungë të ngurta ose ënjtje afër coccyx, i dhimbshëm në prekje;

 • dhimbje gjatë jashtëqitjes dhe aktet seksuale.


 • Është tërhequr vëmendja për të ndonjë nga simptomat e mësipërme, dhe në çdo rast nuk vuajnë siklet dhe menjëherë të kthehet të traumave. Coccyx fortë masakër ka pasoja më të rrezikshme se dëmtime të tjera të ngjashme me shpinë.

  Pjesa e poshtme e shtyllës kurrizore është e bashkangjitur në kopchykovыm kockave dhe në krye të shell saj përreth hemisferën e majtë dhe të djathtë të trurit. Kur dëmtimi ndodh në këtë zonë të shkurtër por intensive compression të gjithë shtyllën kurrizore dhe është zhvendosja e saj. Kështu, shkelje të integritetit dhe lokacionit rruaza shkakton ngjeshja e enëve të gjakut dhe indeve kurrizore dhe trurit dhe organet e brendshme. Ajo kërcënon ndryshime serioze të pakthyeshme në sistemet e trupit të njeriut. Në shikim të parë coccyx pafajshëm masakër provokon efekte dhe simptoma të tilla:


 • Procesi inflamator i tranzicionit në fazën kronike, në këtë rast subsides dhimbje periodike, por u kthye në disa kushte - mbingarkesë, shkund, ngasin një biçikletë;

 • fibrozirovanie vras ​​- një lëng që akumulon rreth hematoma, kapsulyzyruetsya dhe të bëhet një simptoma kist;

 • dëmtuar indet e palcës kurrizore;

 • thyerje të enës;

 • ngjeshja e rrënjët nervore mbaresa;

 • ndryshim ose plas fraktura vertebrale compression;

 • akumulimin e qelb në rektum;

 • gyp të coccyx;

 • Zona zverku wedging vertebrale;

 • migraines kronike dhe dhimbje koke për shkak të zhvendosjes së palcës kurrizore të hemisferës së.


 • Me sa duket, edhe pse tailbone thyer për herë të parë kanë simptoma që nuk shkaktojnë shumë siklet, komplikimet plagosje serioze. Pra, nuk do të përpiqet për të duruar dhimbjen dhe shpresoj sayazykalikuvannya. Është e rëndësishme në ditën e parë pas lëndimit telefononi menjëherë një mjek dhe të bëjë një studim radiografike.