Hekur mangësi anemi - Simptomat


Përqendrimi i ulët i hemoglobinës në qelizat e kuqe të gjakut shpesh rezulton në mangësi hekuri. Kjo gjendje mund të jenë të përkohshme, të tilla si shtatzënisë apo abuzimit të fëmijëve një dietë të plotë dhe nuk përbëjnë një kërcënim. Patologji të gjatë sigurisht çon në zhvillimin e mangësi hekuri - simptomat në fazat e hershme pothuajse i padukshëm, i cili komplikon diagnoza e saj.

Simptomat dhe shenjat e hekurit mangësi anemi në të rrituritMungesa e konsideratë selen në trup është 2 faza: fshehura dhe eksplicite.

Në provokuar mangësi fshehur hekuri anemi hemoglobinës reduktuar në masë të madhe, por pëlhurë nuk është dëmtuar. Manifestimet kryesore klinike mund të mungojnë ose të ndodhin në mënyrë rrallë që pacienti nuk i kushtoj vëmendje për ta. Simptomat kryesore:

 • të zvogëlojë përqendrimit, performanca, vëmendje;

 • dobësi, lodhje;

 • tringëllimë në veshët, ndonjëherë - hallucinations auditory;

 • i dobët i shpeshtë;

 • marramendje, e kombinuar me të përzier;

 • frymëmarrje të shpejtë dhe rrahje zemre;

 • ndezje spote, pika para syve;

 • marramendje, humbje e orientimit në hapësirë;

 • paaftësia për të kryer edhe detyrat e shtëpisë zakonisht shkaktojnë stres të përditshme periudhave të shkurtra të rënda të dobësisë;

 • shtrembërim i preferencave shije (dëshirën për të ngrënë shkumës, terren, e flokeve, rërë, ndonjëherë - objekte të bëra nga metali);

 • Sindromi Plummer-Vinson (ndjenja në fyt dhe traktit respirator është një trup i huaj);

 • Gjuha e thatë apo ndjesi shpimi gjilpërash;

 • shkelje gëlltitjes refleks, sidomos kur duke përdorur ushqime të ngurta apo të thatë.


 • Simptomet e mangësi hekuri anemi syderopenyey eksplicite (mangësi e indeve të këtij elementi gjurmë):


 • lezionet e lëkurës dhe mukozës membranat që linjë sipërfaqen e organeve të brendshme;

 • ulcers në traktin gastrointestinal;

 • prishjen e dhëmbëve;

 • thatësi, plasaritje në qoshet e buzëve;

 • dhemb, dhimbje e shurdhër në bark e sipërme;

 • ndjesi djegie në gjuhë;

 • glossitis syderopenycheskyy;

 • duart thatë, këmbët pamjen e çara të shumta;

 • humbje e flokëve, brishtësia e tyre;

 • pamjen e flokëve parakohshme gri;

 • shtrembërim brishtësi gozhdë;

 • shtrembërim i erë;

 • betalepsyya;

 • Përkeqësimi i funksionimit muskul unazor.


 • Analizat e gjakut për mangësi hekuri anemi


  Para së gjithash, ju duhet të bëni studimore lëngjeve biologjike klinike. Analiza është e regjistruar:

 • hemoglobinë;

 • perqendrimi i qelizave të kuqe të gjakut;

 • dhe permbajtja mesatare e qelizave të kuqe të gjakut;

 • Indeksi ngjyra;

 • dhe prania e hekurit.


 • Përveç kësaj, i kryer diagnoza të detajuar laboratorike e hekurit mangësi anemi numërimit normohromnыh, hyperhromnыh, eritrocitet hypochromic dhe polyhromatofylov dhe anyzohromyya tyre.

  Duhet të theksohet se për vendosjen diagnozë të saktë duhet të dallohet nga hekuri vërtetë mangësi sëmundje të tjera, të cilat karakterizohen nga simptoma të ngjashme. Dallimet kryesore janë faktorët e mëposhtëm:

 • Niveli i hekurit në serum të gjakut mund të ruhen afër nivele normale në përqëndrime të ulëta të qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës.

 • Gjithsej Kapaciteti serum zhelezosvyazыvayuschaya mbetet brenda vlerave të kërkuara.

 • Përqendrimi i feritinë në serum rritet, duke përjashtuar uria zalozyste e indeve.


 • Këto rezultate shpesh shoqërohet me inflamacion, tuberkulozin, sepsis, artrit reumatoid, sëmundje kancer patologji hepatolohycheskye.