Inflamacion i ezofagut - Simptomat


Inflamacion i mukozës së ezofagut quhet ezofag. Kjo është një sëmundje në të cilën proces primar inflamator zhvillohet në membranën e brendshme e ezofagut. Por kjo mund të ndikojë në progresion dhe shtresat më të thella të mukozës.

Shkaqet inflamacion i ezofagutShpesh shkaktohet nga pezmatimi i acarim ezofag lokale. Kjo, për shembull, acarim të nxehtë ushqimit / ftohtë, kujdesen acidet apo alkalet, ndjerë apo të vjella. Por inflamacion i ezofagut dhe stomakut mund të ketë një origjinë infektive. Për shembull, ajo është vërejtur shpesh në pacientët të cilët janë vatra kronike streptokoke infeksionit.

Edhe shkaqet e përbashkët inflamacion i ezofagut përfshijnë:

 • Puna lidhur me inhalimi i gazrave kaustike të kimikateve;

 • alergjive ushqimore;

 • dehje zgjatur.


 • Simptomat e inflamacionit akut i ezofagut


  Në shumicën e rasteve, inflamacion i ezofagut ndodh pa simptoma. Nëse inflamacioni nuk është e fortë, atëherë pacienti herë pas here do të ndodhë parehati gjatë të hahet. Por në forma të rënda të simptomeve ezofag shfaqen dhimbje të forta - e mprehtë, e fortë, djegur. Dhimbja mund të japin edhe qafën ose mbrapa.

  Gjithashtu inflamacion akut nga simptomat e zorrëve janë gllabërim çrregullim dhe rritjen jargëzim. Në raste të rënda, pacienti mund të duket të vjella të përgjakshme.
  Pas shenjat e para të sëmundjes nuk zatyhnuty dhe simptomat mund të shfaqen. Por kjo nuk do të thotë se pacienti nuk është më e nevojshme për të siguruar trajtim. Pa atë në ezofag mund të prodhojnë dhëmbëza të rënda dhe stenozë, e cila çon në progresion të semundjen disfagia.

  Simptomat e inflamacionit kronik të ezofagut


  Simptomet kryesore të inflamacion kronik të ezofagut - është urth dhe ndjesi djegie prapa gjoksit. Urth zakonisht bëhet e fortë pas marrjes djegëse ose ushqime yndyrore, kafe dhe pije të gazuara.

  Në shenjat e tjera të inflamacionit që zhvillohet në ezofag janë:

 • regurgitation e hidhur ose të pakëndshme shije kosi;

 • pneumoni të shpeshta;

 • Çrregullime të frymëmarrjes (manifestohet më shpesh gjatë natës);

 • astma.


 • Inflamacion kronik mund të ndodhë me dhimbje në zonën e procesit xiphoid, të cilat japin mbrapa dhe qafën, por ato nuk janë të fortë, si në masën e sëmundjes karakterizohet nga një intensitet të moderuar të dhimbjes.