Inflamacion i simptomave fshikëz


Cystitis është inflamacion i simptomat fshikëzës të cilat janë të përshkruara më poshtë, është më e zakonshme në seks më të drejtë nëpërmjet strukturës anatomike dhe karakteristikat e uretrës urinar. Më shpesh, pezmatimi i fshikëzës është për shkak të goditur në këtë organ me një infeksion të gjakut, apo zbritje dhe ngjitje shtigjet e inflamacionit dhe simptomat e sëmundjes në vend të pakëndshme. Në normale, kushtet normale fshikëz mukozën mjaft rezistente ndaj llojeve të ndryshme të infeksioneve dhe inflamacion është për shkak të faktorëve prirje. Këto mund të jenë hipotermi, sëmundjet e kaluara në formën akute të Sëmundjet kronike, stresi, lodhje, etj


Kjo ndodh se pezmatimi i fshikëzës zhvillon gjatë ngushtimi uretrës, gjëndër prostatës, kur ka një stagnim të urinës ose thyer rrjedhjen e saj, dhe simptomat mund të tregojnë direkt në të. Por ne nuk duhet të supozojmë se vetëm infeksioni mund të jetë shkaku i inflamacionit në fshikëz. Ndonjëherë kjo ndodh kur dëmtimi rreshtim e brendshme të trupit, të tilla si gurë urinar, droga, kimikate. Përveç kësaj, Mukoza fshikëzës mund të jetë dëmtuar nga djegiet kimike ose termike, etj Inflamacion i fshikëzës mund të jetë akute ose kronike, dhe simptomat mund të ndryshojnë.


1. akute inflamacion i simptomave të fshikëzës. Fillo një sëmundje dramatike, më shpesh simptomat japë të dini në lidhje me veten e tij pas pësimit të një ftohtësi. Shenjat e sëmundjes përfshijnë:
A) dhimbshme, urinim të vështirë, urina lë pjesë të vogla, plotësisht çlirimin fshikëzës.
B) Dhimbje në fund të barkut.
B) Në vulvë ndjeva një ndjesi djegie.
D) i kryer studimet laboratorike tregojnë një përmbajtje të lartë në leukociteve urinës.


Edhe trajtimi i mungon shpesh këto simptoma mund të ndodhë dhe pastaj të kalojnë nëpër disa ditë, por në qoftë se përmirësimi nuk ndodh, dhe pengimin e rrjedhjes së urinës nuk është restauruar në mënyrë adekuate, shkaku mund të ketë komplikime në dispozicion.

2. inflamacion kronik i fshikëzës. Cystitis duhet të trajtohen menjëherë dhe nëse mungon, atëherë shteti akute sëmundja është në gjendje për të lëvizur në kronike. Në acarimin e inflamacionit kronik, simptomat mund të jetë jo e shprehur aq shumë sa për cystitis akute. Sëmundja kronike është në gjendje për të drejtuar vazhdimisht, me mbrojtjen të reduktuar imune ngritura urinuar pothuajse vazhdimisht.


3. komplikimet e mundshme pas pësimit të inflamacion të fshikëzës. Me infeksion fshikëz është në gjendje për të përhapur të tjerëve që janë ndarjet më të larta të sistemit urinar, veshkat. Kjo shtesë për simptomat e zakonshme që shoqërojnë cystitis, rrit temperaturën e trupit, një dhimbje e mundur njëanshme mbrapa.

4. Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjeve. Keqe është themeluar me anë të analizave, duke përfshirë një analizë të përgjithshme të urinës dhe analizën e gjakut, me ultratinguj e veshkave dhe fshikëzës, x-rrezet, etj në inflamacion akut treguar në shtrat, ndonjë dietë që eliminon të mprehtë, i kripur. Në pronësi të pirë shumë lëngje, banja e ngrohtë, ngrohje pads, droga emëruar, antibiotikët. Është e rëndësishme për të krijuar dhe për të eleminuar arsyet që shkaktuan cystitis akute, sëmundje kronike duhet të rritet imuniteti dhe për të eleminuar burim të vazhdueshëm të infeksionit.


Kështu, sëmundja e parë manifestuar më urinim i shpeshtë, pacienti ndjen thirrje të shpeshta dhe të fuqishme për të shkuar "në të vogla", por sasia e urinës mjaft i vogël. Pas procesit të urinimit është dhimbje akute e mundur, në disa raste ju mund të vëreni urinë e gjakut. Nëse forma e cystitis akute, duket në dhimbje më të ulët bark, ethe të mundshme. Ndoshta zhvillimi i formave të qafës së mitrës e cystitis kur inflamacion shtrihet në muskul unazor të fshikëzës, ka raste të mosmbajtjeje urinar.


Pezmatimi i fshikëzës cystitis ndonjëherë mund të ngatërrohet me sëmundje të tjera - urethritis, dmth inflamacion të uretrës. Nëse ka uretritin djegie, dhimbje, dhimbje gjatë urinimit, por asgjë më shumë. Këto dy sëmundje mund të shoqërojnë, por jo gjithmonë. Siç është përmendur tashmë, cystitis ndodh kryesisht në gratë dhe në shumicën e rasteve të sëmundjes shoqëruar me infeksion lokalizuara në vaginë. Në gjendje normale është microflora në vaginë, e përbërë nga lactobacilli, bifidobacteria dhe disa mikroorganizmave tjerë. Ata janë në një ekuilibër dhe numri i balancuar në mënyrë rigoroze. Megjithatë, në qoftë se ky ekuilibër është i shqetësuar, një manifestim klasik i një çekuilibër të microflora në vaginë janë kruarje, djegie, shkarkimin, erë, thatësi dhe ndjesi të tjera të pakëndshme. Këto simptoma janë të shprehur në shkallë të ndryshme nga pothuajse i padukshëm për të fortë.


Pothuajse gjithmonë ekziston një lidhje mes infeksioneve seksuale dhe cystitis shkaktuara nga gonokoku, Klamidia, Trichomonas dhe patogjenëve të tjera që hyjnë në vaginë gjatë raportit seksual. Ata prishin microflora e vaginës, inflamacion të saj -. Vaginitis et al, Dhe microflora jospecifik, duke marrë në fshikëz, duke shkaktuar inflamacion në të. Trajtimi i duhur i inflamacionit të fshikëzës është mbajtur në të njëjtën kohë me trajtimin e infeksionit gjenitale ishte shkaku i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i cystitis. Kështu, gratë me inflamacion të fshikëzës duhet të vizitoni një urolog, gjinekolog.