Ftohjet - simptomat dhe trajtimi i ARI gripit


Çfarë është SARS (ftohtë)?
Simptomat dhe trajtimi i kësaj sëmundjeje ARI duhet të dinë të gjithë, pa përjashtim, pasi kjo sëmundje të vuajnë të gjithë, pavarësisht nga gjinia apo mosha e personit.
Shpesh personi me simptomat e "ftohtë", për të dëgjuar se ai kapet grip. Por kjo nuk është kështu! Zakonisht një respirator thjeshtë akute (ARI) ose sëmundje respiratore akute (ARI). Edhe pse ky i fundit, si dhe gripit, është shkaktuar nga viruset, por ndryshe nga gripi - sëmundje serioze vit klasifikon jetën e njeriut, kjo është shumë e rrallë të shkaktojë dëme të mëdha në trup.


ARI (infeksion respirator akut viral) - një grup i veçantë i sëmundjeve të llojeve virale që infektojnë traktin e sipërm respirator. Hostrozaraznyh transmetohet nga pikat ajrore, karakterizohet nga grupi i simptomave ekranit të toksikoz infektive.

SARS - grupi më i zakonshëm i sëmundjeve në botë që kombinon parahryppы gripit, të frymëmarrjes rynovyrusnыe infeksionit sincitial dhe infeksioneve adenovirusi, si dhe të gjitha llojet e tjera të fytit inflamacion karakteristikë e traktin e sipërm respirator. Në zhvillim është e komplikuar nga lloji bakteriale infeksionit.

Simptomat


Simptomat kryesore janë shprehur në pamjen e ftohtë dhe kollë (edhe ndoshta teshtitjes), në rast të një dhimbje të fytit dhe në kokë, veshët, shikimet, ndjenja e dobësisë në të gjitha llojet e shenjave (letargji, të qenët i përgjumur, siklet, etj). Zakonisht shqetësuar temperaturën e trupit, dhe ky fenomen shoqërohet me ethe.
Karakteristike, virusi i parë mund të shumohen pothuajse ekskluzivisht në "infeksioneve qëllimi", dmth në hundë dhe fyt nasopharynx,. Prandaj manifestim i sëmundjeve që lidhen me siklet, sidomos në traktin respirator (rinitit, kruarje dhe kollitjes).

Temperatura në këtë fazë nuk është rritur. Por më vonë, kur virusi hyn në gjak filluar të shfaqë simptomat e dehjes së përgjithshme, përgjumje, ndjenja dhimbje në shpinë dhe gjymtyrë, të dridhura dhe dhimbje koke. Në disa raste, mund të rrisë dhe nyjet limfatike fryrë në qafë.
Si rezultat i aktivizimit të përgjigjes imune ndaj sulmit virale, me prodhimin e antitrupave, gjaku ka filluar të pastrohen, dhe simptomat dobët dhe të dehjes.

Faza përfundimtare e njëjtë, pastrimin tipik pakomplikuar SARS karakterizohet nga shtresa epiteliale udhë ajrore, e cila ishte goditur nga një virus. Ajo duket një manifestim i kollë të ftohtë lagësht shoqëruar me shkarkimin mukozë.

Trajtim


Infeksionet pakomplikuar akute respiratore virale janë të trajtohen në shtëpi, por pacientët me forma të rënda mund të kërkojnë shtrimin në spital. Megjithatë, vetëm një periudhë ethshme e sëmundjes kërkon përputhje me regjim shtrati.
Nuk ka lloje të kimioterapia dhe antibiotikët nuk punojnë në lloje të të dhënave të viruseve, kështu që nëse dhe vetëm nëse format e përdorura të komplikimeve microbial tipit (pneumonia, otitis, etj).

Cakto pacientëve, sidomos përgatiten mjetet, komplekset e vitaminave dhe të ushqyerit, të pasura në substanca natyrore aktive që rrisin rezistencën e trupit. TEAS perdorura dhe concoctions e bimëve dhe erëza që përmbajnë vitaminë C, të paqëndrueshme, taninet dhe antioksidantë; fruta të freskëta, perime dhe lëngje. Për të hequr toksinave nga trupi shkaku i dobishëm një djersitje të pacientit duke përdorur aktivitet fizik (për arsye shëndetësore), pasuar nga vaske ose trajtimit ngrohje lloje.

Për të zbutur simptomat e pakëndshme të kollë, përdorni lloje të ndryshme të expectorants dhe inhalimi me avull. Me zhvillimin e rinitit, varrosur në vasoconstrictor hundë pika. Përdorur dhe agjentët e ndryshme të tjera simptomatike (nëse është e nevojshme) dhe plotësoni drogë simptomatike si antihrippin.
Gjithashtu, ju do të jetë një artikull interesant sa shpejt kuruar një veti të ftohtë dhe të dobishme të dorëzonjë.

Parandalim


Parandalimi i infeksionit themelor është me vlerë rreth izolimit të mundshëm të pjesshëm të pacientit me lirimin e kuzhinës individuale (të cilat oshparyvaetsya ujë të vluar) dhe individualizimit sende të tjera të përdorimit. Ju duhet gjithashtu të respektojnë pastërtinë kasaforta e ajrit, sepse sëmundja është transmetuar nga pikat ajrore. Anëtarët e familjes dhe të gjithë ata që janë në kontakt me pacientët duhet të ndjekin rekomandimet që përmirësojnë dhe forcojnë sistemin imunitar.


Vlen larja e shpeshtë të dorës dhe përdorimi i zakonshëm mbrojtëse garzë në kulmin e përhapjes së SARS (në zonat e infeksionit). Gjithashtu të mirëpritur refuzimi i ngjarjeve masive në ambiente të mbyllura në situata të tilla, duke zvogëluar aktivitetin duke përdorur transportin publik (sidomos në orët e "pikut"), përdorimin e barnave parandaluese, të tilla si Myramistin (shpesh rekomandohet si një antiseptik universale dhe gjatë trajtimit të SARS ).
PS. Të nderuar lexues dhe vizitorë Tibmed t'ju kërkojë për të shtuar një post preview për rrjetet sociale duke klikuar në butonin që ndodhet më poshtë rrjetet sociale apo të lënë komentet tuaja. FALEMINDERIT!