Bloating - Simptomat


Kjo ndodh se pas një vakt në stomak duket si ndjenjë trishtim, ënjtje ose ankohen. Kjo është për shkak të problemeve të ndryshme në traktin e tretjes, ose për shkak të sëmundjes së tij.
Për të shmangur një gjendje të tillë si bloating, ju duhet të dini se çfarë është, dhe mbi ç'baza është identifikuar.

Simptomet e bloatingFryrje ose bloating - një gjendje në të cilën stomaku akumulon një sasi të madhe të gazrave që janë lëshuar në procesin e tretjes, nga gjaku dhe vijnë me ushqim.

Kur ënjtje vuri në dukje:

 • rritjen e madhësisë së barkut;

 • prek ajo bëhet e vështirë, si një daulle;

 • ekziston një ndjenjë e plotësi dhe shurdhim;

 • hiccups, belching, rumbling;

 • dhimbje koke të shpeshta;

 • mungesa e oreksit;

 • thikat dhimbje dhe cramping në stomak, duke kaluar gaz pas shkarkimit.


 • Për të ndihmuar njerëzit që vuajnë bloating domosdoshmërisht nevojë për të përcaktuar se pse ajo ka filluar dhe pastaj të fillojë trajtimi.
  Shkaqet kryesore bloating

  Kjo gjendje mund të jetë i rregullt në natyrë ose të jetë jetëshkurtër, duke u paraqitur vetëm herë pas here.
  Shkaku bloating përhershëm janë sëmundjet e mëposhtme:

 • intolerancës lactose të përfshira në produktet e qumështit;

 • dysbiosis;

 • ënjtje, pengim zorrë, ngjitet, polyps dhe prania e gazeve të tjera pengesa mekanike e shkarkimit;

 • çrregullime neurologjike, vecanerisht depresionit dhe psikozë;

 • tretje dëmtuar për shkak të shkeljes së mekanizmit të përthithjes, alokimit të pamjaftueshëm të enzimeve dhe acideve biliare;

 • peritonit, dehje për shkak të infeksioneve të zorrëve, sindromi i zorrëve nervoz dhe çrregullime të tjera të funksionit motorik;

 • pezmatimi i organeve të tretjes, si kolit, sëmundja Crohn apo pancreatitis;

 • cerozë e mëlçisë.


 • Gjithashtu, bloating konstante shkaktohet ndonjë sëmundje kronike të stomakut apo zorrëve.
  Një herë ose bloating afat-shkurtër fillon një rezultat i:

 • gëlltitje e një sasi të madhe të ajrit në vakt, shpesh është rasti gjatë kësaj bisede, apo thithjen e saj të shpejtë;

 • Konsumimi i tepruar i pijeve të gazuara, sidomos ëmbël;

 • overeating;

 • Abuzimi rënda apo ushqime të skuqura;

 • Përdorni sode buke për të hequr qafe urth;

 • Konsumimi i vetëm apo në kombinim me njëra-tjetrën, duke shkaktuar rritjen e prodhimit të gazit e produkteve;

 • kapsllëk, pasi zorrë është e rrallë, duke e bërë procesin e prodhimit të gazit natyror nga problematike;

 • shtatzënisë - përmes prytyskuvannya frytin e organeve të brendshme, problemet që shkaktojnë fillojnë në stomak dhe zorrët;

 • pirja e duhanit.


 • Vlen të kujtohet disa ushqime, përdorimi i të cilave mund të shkaktojë fryrje.

  Ushqimet që shkaktojnë fryrje • Kontribuojnë në formimin e gazrave:


 • të gjitha bishtajore - chickpeas, bizele, fasule;

 • perimet - qepë, lakër varieteteve, karçof;

 • fruta - mollë, dardha, pjeshkë;


 • Rrit procesin e fermentimit:


 • lashtat - produkte gruri dhe shkurtime, sidomos bukë të zezë;

 • pije - kvas, birrë, dhe fruta;

 • qumësht dhe prodhime qumështi;

 • ëmbëlsirat dhe pasta;

 • Perimet përmbajnë karbohidratet tretshëm, niseshte dhe fibra. • Sigurisht, pasi ndjenja siklet barkut në formën e ënjtje, personi nuk ka drejtuar te mjeku, dhe ruhen në dorë. Por është më mirë që të konsultoheni me një specialist, dhe ka marrë rekomandime të ndjekin ato çdo rast të kësaj gjendje.