Simptome sëmundje të veshkave dhe metodat e ekzaminimit


Veshkat - një nga organet më të rëndësishme të trupit tonë. Ata marrin pjesë në procesin e pastrimit gjakun e toksinave dhe produkteve metabolike. Nuk janë rregullatorët e presionit të gjakut dhe për të hequr kripë tepërt. Kur inflamacion veshkave formuar, i tërë trupi vuan. Sëmundje kryesore dhe më e zakonshme e veshkave është konsideruar pyelonephritis, glomerulonefriti dhe urolithiasis. Në këtë artikull ju do të mësojnë në lidhje me simptome sëmundje të veshkave dhe të metodave të testimit.
Sëmundje të veshkave
Pyelonephritis


Pyelonephritis - është sëmundja më të zakonshme të sistemit urinar. Pyelonephritis - një inflamacion i veshkave legen, hi dhe parenchyma renale.
Ka 2 lloje të pielonefrit: akute dhe kronike. Infeksioni merr në veshka me gjak dhe limfatike. Më shumë i zakonshëm në njerëzit që vuajnë nga sëmundjet akute dhe kronike inflamatore. Këto përfshijnë dhimbje të fytit, prishjen e dhëmbëve, pneumonia, gripi, abrasions.

Pyelonephritis akute zakonisht fillon me një temperaturë deri në 39-40 gradë dhe më lart. Dhimbje akute në shpinë të ulët, urinim të dhimbshme dhe të shpeshta. Në një pacient me dhimbje koke akute pielonefrit, të dridhura, nauze dhe nganjëherë të vjella, ul oreksin. Urina bëhet ngjyrë të errët dhe me baltë.


Pyelonephritis kronik zhvillohet në njerëz pas pielonefrit nedolechennoho akute, dhe ata që punojnë në kushte të rrezikshme: draftet në bodrumet me lagështirë dhe shpesh vuajnë nga sëmundjet infektive. Pacienti, i cili vuan nga pielonefrit kronike mund të jetë temperaturë e lehtë (subfebrile) dhimbje konstante tërhequr në shpinë, në një ose dy palët, varësisht nga cila anë është inflamacion.

Glomerulonefriti
Glomerulonefritis - një sëmundje e një ose dy lezione renale glomerular karakterizuara. Nuk është një sëmundje kundër një sfond të sëmundjeve infektive të shkaktuara nga një infeksion strep. Këto përfshijnë dhimbje të fytit, pneumoni dhe të tjerët.


Simptomet kryesore të glomerulonefriti sëmundjes - një rritje e tensionit të gjakut për të 180-200 mm Hg. Në format e rënda të glomerulonefriti, kolona aparat matës tensioni mund të tregojnë për 250-260 mmHg Shkelja e funksionit të veshkave çon në mbajtjen e lëngjeve në trup, formimin edema, e cila për herë të parë shfaqen në fytyrë dhe gjymtyrë e sipërme, dhe më pas grumbullohen në peritoneum, gjymtyrëve të ulëta dhe zgavrën pleural. Urina në pacientët që vuajnë nga glomerulonefriti, ngjyra e pantallona të gjera të mishit, ajo baltë dhe të kuqe.


Urolithiasis veshkave
Sëmundje kronike të mushkërive karakterizohet nga proceset e dëmtuar të veshkave metabolike në trup që çojnë në formimin e gurëve në veshka dhe të traktit urinar. Simptomat e gurëve në veshka ndryshojnë shumë, në varësi të vendndodhjes së gurit apo gurë. Në anën e pasme ka dhemb, duke tërhequr dhimbje pas ushtrimit apo ngritje peshe, pas lëkundje në transport në rrugë.

Ndonjëherë ka sulmet e dhimbje barku i veshkave, manifestohet dhimbje akute në të ulët mbrapa, bark, përgjatë uretër. Urina e pacientëve të tillë përzier me gjak.


Ka disa lloje të gurëve në veshka.
Kripë oxalate e oksalik. Urate, i formuar nga metabolizmin e urinës. Fosfatet - është përqendrimi i tepruar i kalciumit dhe fosforit.

Metodat e hulumtimit sëmundje renale
Simptomë Pasternatskogo është një nga llojet e para të ekzaminimit për sëmundjet e veshkave. Nuk ka dhimbje në buzë e mesit të dorës së tij, kur përgjuar.

Gjaku sëmundje të veshkave karakteristike, tregojnë praninë e inflamacionit. Në përgjithësi analiza klinike rrit numrin e qelizave të bardha të gjakut, rritet ESR (eritrociteve sedimentimit normë).

Urina do të tregojë proteina totale në urinë dhe sasisë, duke përmirësuar pamjen e qelizave të bardha të gjakut dhe qelizave të kuqe të gjakut.
Analiza e urinës nga Nechiporenko zbulojnë shkallën e sëmundjes.
Analiza e urinës Zimnitskiy tregues kryesor i funksionit të veshkave.
Analiza biokimik i gjakut bën të mundur për të parë nivelin e ure dhe kreatininës.
Ultrasonografia (ultratinguj) bën të mundur për të vëzhguar strukturën e veshkave, procesin e saj inflamator (nëse ka), gurët në veshka dhe traktit urinar.

Për të shmangur sëmundje të veshkave duhet të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme. Mos abuzimit të alkoolit, mos mbiftohem, për të shmangur kontaktin me njerëzit që vuajnë nga sëmundjet infektive.