Aciditeti reduktohet stomakut - Simptomat


Acidi klorhidrik (HCl), të përfshira në lëng stomakut, mund të ketë një përqendrim të ndryshme. Në një person shëndetshëm pa asnjë sëmundje të traktit gastrointestinal, figura është në varg normale. Shumica acid është më shumë ose më pak në gastritit (inflamacion i mukozës) dhe pastaj është rritur apo ulur aciditetin e stomakut - simptomat fundit dhe diskutuar më poshtë.
Si e bën stomaku?
Në stomak, ka një zonë e prodhimit te acidit klorhidrik dhe zonë të neutralizuar. Proceset e acid-formimit ndodhin në Cardia anatomike dhe stomak, dhe të zhvillojnë HCl kryer Sc .. Qelizat parietal.


Neutralizimi acid ndodh në një pjesë tjetër të stomakut - antral. Në përgjithësi, roli i HCl është për të luftuar kundër mikrobeve dhe parazitëve që hyjnë me ushqim.

Shkaqet e reduktuar aciditetit stomakut


Në një trup të shëndetshëm qelizat parietal sintetizojnë acidin me të njëjtin intensitet. Pacientët me qelizat gastrit sapo razvыvshymsya të prodhojë sasi të tepërta të HCl, por me kalimin e kohës për shkak të faktit se rreshtim stomak është i përflakur vazhdimisht, shumë qeliza të vdesin, dhe pastaj të flasim për aciditet të ulët. Ky opsion është tipike për të moshuarit vuajtjet, gjatë nga gastrit.

Nga qelizat kyslotoprodutsyruyuschyh atrofi mund të shkaktojnë gastrit me përjashtim të:

 • gastroduodenitis (inflamacion i stomakut dhe duodenum);

 • Kanceri i stomakut.


 • Duhet të theksohet se, në kundërshtim me besimin popullor, me aciditet të ulët dhe stomak ulçerë është, shkaku rrënja e cila nuk është e lidhur me nivelin e sekretimit.
  PH Matja
  Për të matur aciditetin përdorur pH. Niveli maksimal i korrespondon pH HCl 086 dhe minimale - 83 pH. Në një person të shëndetshëm me sekretimit normale, kjo shifër varion 15-20 pH. Kujtojnë se mjedisi është konsideruar si një pH neutral e 7. Vlerat nën 7 folur për alkaline, dhe 7 më lart - e acidit.

  Për të studiuar mjekët lëng stomakut përdorin disa metoda:

 • "Atsydotest", "Hastrotest" dhe si - pilula, duke marrë pas zbrazjes mëngjes të fshikëzës; këto dy pjesë të kontrolleve të urinës janë konsideruar - ngjyra e tyre përcaktohet nga niveli i aciditetit. Metoda nuk është shumë e saktë dhe përdoret rrallë.

 • Pjesshëm ndjerë - duke përdorur përmbajtjen e stomakut tub nxjerrë dhe analizuar në laborator. Për shkak të faktit se analiza e lëngut të përzier marrë nga të gjitha departamentet, rezultati është blurry.

 • Gastroskopi me pikturë muret e stomakut përmes një ngjyrë endoscope veçantë - jep një rezultat shumë të përafërt.

 • Matje Intragastric pH - metoda më e saktë e kërkimeve, e cila përdor një hetim të veçantë me sensorë.


 • Shenjat e reduktuar aciditetit stomakut


  Shumë njerëz të shmangur provimin nga një gastroenterologist për shkak të frikës së gëlltitjes tub. Përcaktoni nivelin e pH mund të jetë në mënyrë të pavarur, bazuar në ndjenjat e tyre. Rezultatet, natyrisht, nuk do të jetë i saktë, dhe më të mirë nuk e vënë jashtë duke shkuar tek mjeku nëse keni probleme me tretje.

  Pra, aciditetit të ulët karakterizojnë simptoma stomak të tilla si:

 • belching me erën e vezëve të prishur;

 • fryma specifike kalbur;

 • kapsllëk ose diarre për dysmotility;

 • shije metalike në gojë;

 • эpyhastryalnoy dhimbje e shurdhër në zonë pas vakt;

 • bloating, fryrje.


 • Shqetësuar në pH të ulët të stomakut dhe urth, edhe pse ajo është konsideruar tradicionalisht një shenjë e sekretimit të zgjeruara. Për shkak të trupit të thyer të prishet stomakut këqija poshtë proteinat nuk thithin vitamina, minerale, duke rezultuar në anemi (hemoglobinës ulët), puçrra fytyre, thonjtë i brishtë, flokët e thatë dhe të lëkurës.