Uljen e kolesterolit në gjak


Ka disa strategji mjaft efektive dietë për uljen e gjakut "kolesterolit të keq" (që është e dëmshme për arteriet e lipoproteins densitet të ulët (LDL) dhe rritjen e "kolesterolit të mirë" (dmth anijeve pastruara densitet të lartë lipoprotein (HDL). Le të flasim në artikullin në lidhje me uljen e kolesterolit Gjak!
Konsumi i kolesterolit dietë nuk duhet të kalojë 300 mg në ditë. Shumica e ekspertëve këshillojnë që të përmbahen nga mëlçisë, hani vezë më të vogla, "mish i kuq (viçi, mish derri, mish qengji) dhe kolesterolit të interesuar të listuara në etiketat e produkteve. Mënyra kryesore për të ulur kolesterolin - marrjen e ngopur yndyrë jo më shumë se 10% të kalorive të ushqimit, thotë dietës Nancy Ernst, koordinator i të ushqyerit Kombëtar Zemra, mushkërive, dhe të gjakut në Bethesda (copë MD.). Fakti që një rritje e këtyre substancave mbingarkesë një sistem vetë-pastrimi organizmin nga kolesteroli dhe promovon depozitimin e këtyre të fundit në muret e arterieve.


Shmangni yndyrna të ngopura në dietë duke shkuar për peshk, shpezë, ligët është "mishi i kuq" (prerja heqë prej tij tërë dhjamin) dhe yndyrë pa produktet e qumështit. Ulur nivelet e kolesterolit - një nga masat më të rëndësishme për të luftuar sëmundje kardiovaskulare. Edhe pse shkencëtarët ende nuk e kuptojnë plotësisht mekanizmat e ndikimit në këtë tregues ushqyesve të ndryshme, të gjithë janë dakord mbi përfitimet e dukshme të antioksidantë, duke përfshirë edhe disa vitamina.

Rishpërndarë yndyrë. Shkencëtarët propozojnë për të reduktuar nivelin e kolesterolit në gjak, duke e bërë vlerën e yndyrë të konsumuar. Cila është përqindja optimale? Nëse ju tashmë keni ngritur kolesterolin, 07:10:13. Kjo do të thotë se kalorive e jo më shumë se 7% duhet të bjerë në yndyrna të ngopura (si kafshë), deri në 10% - për polyunsaturated (luledielli, misër dhe disa vajra të tjera perime), dhe 13% - në Monounsaturated (vaj ulliri dhe canola) . Mos harroni: çdo rënie përqindje yndyrna të ngopura në dietë korrespondon rënien e kolesterolit nga gati dy pikë. Jo shumë të prerë përmbajtjen totale yndyrë e ushqimit, për shkak se ajo kërcënon humbjen e "kolesterolit të mirë" (HDL), paralajmëron dr Margot Denko nga Medical Center Jugperëndimore, Universitetin e Teksasit në Dallas, një anëtar i këshillit të ekspertëve të HDL dhe kardyopatolohyy Institutet Kombëtare të Shëndetit në Bethesda (copë. MD). Studimet tregojnë se alternativa më e mirë për të normalizuar nivelet e kolesterolit - nga marrja e yndyrë është 30% e kalorive të ushqimit.


Hani peshk. Studimi i efekteve mbi nivelet e HDL të omega-3 acide yndyrore, e cila është e pasur me peshk ton të tillë, skumbri, salmon dhe sardele, thotë se përfitimet përfshijnë atë në (në vend të ushqimeve që përmbajnë yndyrna të ngopura) nga një herë në javë dhe më shpesh (pa kufizim) . Get shumë fibra. Një dietë e pasur me fibra (drithërat, perime, fruta, bishtajore) ul "kolesterolit të keq" (LDL). Ekspertët rekomandojnë një ditë 15 deri 30 gram ushqyesve. Ky numër do të ofrojë, për shembull, shtimin në standarde me manaferra filxhan menu ose raspberries për mëngjes, gjysmë filxhan fasule Lima për drekë, filxhan spageti me krunde për darkë dhe pesë gjysmave të thata pjeshke për një rostiçeri. Produkte soje të tilla si tofu ose proteina bimore të strukturuar shpesh janë shtuar në terren viçi që përmban substanca natyrore quajtur isoflavones. Studimet tregojnë se ata ndihmojnë për të hequr nga trupi i "kolesterolit të keq."