Simptomat infektive mononukleoza e akute dhe kronike


Mononukleoza infektive e shkaktuar nga virusi Epstein-Barr. Më të prirur për këtë sëmundje fëmijët, por të rritur raste janë sporadike.
Nga qëndrimi infektive mononukleoza të mjekëve dhe shkencëtarëve nuk e ka të qartë. Një gjë është e sigurt - mononukleoza infektive prek indet limfoide e trupit të njeriut (bajame, nyjet limfatike, shpretkë, indeve limfoide zorrëve). Në lidhje me këtë, çështjet që lidhen me sëmundje të tilla si simptomat infektive mononukleoza të fitojnë një rëndësi të veçantë akute dhe kronike.Si mund të merrni mononucleosis infektive? Kush vuan më shumë?
Burimi është njeriu i sëmurë ose një bartës të shëndetshëm e virusit. Sëmundja nuk është shumë e kontahyozne Kjo do të thotë se jo të gjithë personat që janë në kontakt me të sëmurë apo të infektuar me HIV mund të merrni të sëmurë.

Ju mund të merrni në një puthje, përdorni me pacientët higjienën personale (peshqir, washcloths, fëmijët lodra në këmbim), gjatë një transfuzion gjaku. Më e rëndësishmja, edhe pas sëmundjes pacienti vazhdon të nxjerr në mjedis virusi Epstein-Barr për një kohë të gjatë (rreth 18 muaj). Kjo është provuar nga studime të shumta. Rreth gjysma e njerëzve mbajnë mononucleosis infektive në adoleshencë: djemtë në 16-18 vjet, vajzat e 14-16 vjet në incidencën e ardhshëm të bie. Personat më të vjetër se 40 vjet vuajnë nga mononucleosis infektive rrallë. Kjo nuk vlen për pacientët me AIDS ose HIV pozitiv, ata mund të lëvizin atë në çdo moshë në simptoma shumë të rënda dhe të rënda.


Çfarë ndodh në trupin e pacientit mononucleosis infektive?
Epstein-Bar ka një orientim të veçantë (tropizmin në qelizat e indeve limfoid. Pasi në trup përmes mukozës së hundës, traktin e sipërm respirator, virusi gojë ndikon në bajame (Palatine, nosohlotochnыe), mukozës së hundës, fytit shkaktuar atyre ndryshime karakteristike (edemë , skuqje). Pastaj limfatike dhe enët e gjakut virusi përhapet në të gjithë trupin dhe në mëlçi, shpretkë çuar në sindrom të zhvillimit hepatolyenalnoho polyadenyta (inflamacion i kombinuar me shume nyjet limfatike). Kjo krijon një uyazyka shumë të favorshme për të lidhur florën mesme microbial dhe zhvillimin e infektive komplikime. Reaksionet alergjike të trupit të luajë një rol jo të parëndësishëm në patogjenezën (mekanizmi për zhvillim) mononucleosis infektive.


Simptomat Infektive mononukleoza
Kjo ndodh ne dy forma: akute dhe kronike;
Sigurisht akute. Periudha e inkubacionit (koha nga infeksioni në zhvillimin e simptomeve) është mesatarisht 4-15 ditë, shpesh rreth 7 ditë. Fillimin akute të sëmundjes, rrit temperaturën e trupit (38-40S) është dobësia e theksuar, simptomat e intoksikimit, dhimbje koke, dhimbje fyti, arthralgia (dhimbje të përbashkët), mialgjia (dhimbje të muskujve). 3-4 ditë për të gjitha simptomat e sëmundjes arrijnë kulmin e tyre. Në kurbën e temperaturës ka një funksion në mononucleosis infektive. Ajo është lloji i gabuar, me onde gjatë ditës mund të ndryshojnë nga numrat e larta gati në normale, mbajtur 1-3 javë, rrallë gjatë. Kryesisht në njerëzit me sistemet imun të dobësuar.


Simptomë kryesor i mononucleosis akute infektive është zhvillimi i grykët specifik (angina). Ajo shfaqet pas 5-7 ditësh të sëmundjes. Angina mund të jetë e fytit, lacunar, ulcerative-nekrotik fybrynnыh për të formuar filma.

Nyjet limfatike fryrë. Ka pothuajse të gjithë pacientët. Më të prekur posterolateral dhe i mëparshëm nyjet limfatike të qafës së mitrës, pak më pak në procesin e përfshirë në axillary dhe inguinale. Disa pacientë kanë simptoma mesadenitis (të rritur nyjet limfatike intra). Kjo manifestohet me dhimbje në bark.


Rash - një tjetër shenjë e mononucleosis infektive. Shfaqja e saj zakonisht përkon me zhvillimin e angina. Forma e tij dhe ashpërsia ndryshon gjerësisht. Që mund të jetë në formë të papules, roseola, petekie, njolla e vogla korepodobnoy. Elementet e puçrra zhduken 2-3 ditë pas fillimit.

Rritja e mëlçisë dhe shpretkës - një simptomë vërejtur në 90% të pacientëve. Duket 3-5 ditën e sëmundjes dhe zgjat 3-4 javë, dhe nganjëherë më të gjatë.

Ndryshimet në gjak. Analiza biokimik i gjakut: Rritja e bilirubin, transaminazave (AST, ALT), phosphatase alkaline. UÇK-ja: leukocytosis, paraqitja atipike e qelizave të gjakut apo qelizat e mononuclear (tipike vetëm për mononucleosis infektive) deri në fund të javës së parë të sëmundjes, numri i tyre mund të arrijë 90%! Në përgjigje mononuklearnaya shërohen mbetet për të një vit e gjysmë, dhe në disa raste disa vite.


Kronike mbi. Për shkak të këmbëngulje zgjatur virusit Epstein-Barr në trup. Jo gjithmonë zgarë asimptomatike, në disa pacientë me simptoma të qarta. Ka një numër të kritereve diagnostikuese:

1. Sëmundje vizë kryesor për 6 muaj dhe jo formave më të mprehta të mononucleosis infektive, të konfirmuara nga immunoassay me titri të lartë të antitrupave (IQ M).
2. Përfshirja e disa organeve të brendshme konfirmohet hystolohyey:
- pezmatimi i choroid (uveitis);

- nyjet limfatike fryrë;
- Mëlçisë zgjeruar dhe mërzi;
- hepatit vazhdueshme;
- Pneumonia intersticiale;
3. Zbulimi i virusit Epstein-Barr dhe për të rritur sasinë e saj, jo vetëm në gjak, por edhe në indet e prekura;

Klinikisht, mononukleoza kronike duket dobësi të përgjithshme, gjumë të dobët, subfebrile, nyjet limfatike fryrë gjatë, vjellje, dhimbje barku apo ndonjë gjë jo të lidhura, të vjella, diarre, ftohjet e shpeshta.