Zorrëve infeksion - simptomat


Grup e infeksioneve të zorrëve, është një numër i madh sëmundjeve që lidhen me infeksion nga patogjene te natyres ndryshme. Shkaku i inflamacionit që ndodh në sistemin e zorrëve janë:

 • bakteret;

 • viruset;

 • kërpudhave patogjene;

 • protozoare (amoebas, Giardia).


 • Infeksionet e shkaktuara nga manifestime të ndryshme të sëmundjeve, ashpërsia dhe kohëzgjatja.

  Simptomet kryesore të infeksioneve akute të zorrëve  Mendoni se simptomat mund të ndodhë kur infeksionet e ndryshme zorrëve.
  Simptomat e përbashkëta të infeksioneve gastro-intestinale:

  1. sindromi infektive-toksike që është manifestuar në:

 • ethe;

 • dobësi;

 • ndjenjë dhimbje të trupit;

 • të përzier dhe të vjella.


 • 2. Sindromi i zorrëve si gastrit, kolit, enterit dhe kështu me radhë simptomat z saj.:

 • dhimbje barku;

 • stools të lirshme të shpeshta;

 • ndonjëherë të përziera me mukozë dhe gjak.


 • Simptomet e infeksioneve bakteriale të zorrëve


  Lezionet bakteriale infeksion zorrëve ndodh kur bakteret patogjene (kolera, dizenteria, etj) dhe përdorimi i produkteve që përmbajnë toksina bakteriale (botulizmi, helmim gjaku ushqim streptokoksike, etj) për këtë lloj të infeksioneve të traktit gastrointestinal karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:


 • i holluar me ujë, diarre qelbur, por në disa sëmundje, të tilla si kolera, aroma mund të jenë të mungon;

 • shpesh cramping, dhimbje të forta, të barkut;

 • përzier, të vjella të jetë e mundur;

 • dehidratim;

 • një rritje të lehtë të treguesve të temperaturës.


 • Diagnoza bazohet në agjent shkaktar mbjellje feces apo zbuluar në mostrat fron e toksinave.

  Simptomet e infeksionit gastro-viral


  Sëmundje infektive që shkaktohet rotavyrusamy, në shtëpi të quajtur "gripit zorrëve". Rotavirus për infeksion intestinal karakterizuar nga një kombinim i simptomave të sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes dhe zorrëve;


 • dobësi, lodhje të lartë;

 • dhimbje koke, marramendje

 • kongjestion i hundës, kollë, fyt gërvisht;

 • dhimbje të moderuar dhe rumbling në stomak;

 • stools i lehtë i butë apo të verdhë-gjelbër;

 • në përgjithësi, një rritje të konsiderueshme në temperaturë.


 • Në rrjedhën e rëndë të sëmundjes mund të zhvillojnë dështim të zemrës.
  Sëmundjet e etiologji virale janë sigurisht ciklike:

 • Periudha e inkubacionit zgjat nga disa orë deri në dy ditë.

 • Periudha akute e 3-7 ditë (në raste të rënda, mund të jetë më shumë).

 • Periudha e convalescence merr 3-5 ditë.


 • Ndër dispozicion mjetet diagnostike janë:

 • Testi i gjakut për të përcaktuar nivelin e leukocytosis dhe ESR;

 • urinalysis për të zbuluar ndryshimet në proteina, qelizat e bardha të gjakut dhe qelizat e kuqe të gjakut dhe prania e bombolave ​​qelqor.


 • Simptomet e infeksionit fungale zorrëve


  Për infeksion intestinal shkaktuar nga një kërpudhave karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • fryma e keqe;

 • nasopharynx thatë;

 • malcim nullesh;

 • bloating;

 • zbrazjes çrregullim (diarre ose kapsllëk);

 • slyzystost ose erë kalbur e jashtëqitjeve.


 • Set Fakti edukate tepruar të kërpudhat në zorrë mund të me pas test të thjeshtë. Në mëngjes në një stomak bosh duhet të derdh një gotë me ujë pak të ngrohtë dhe të nxjerr atje. 15 minuta shpenzohen në vëzhgimin e përmbajtjes së qelqit, për të ndihmuar të përcaktuar praninë e filamente fungale që vijnë nga pështymë. Në infeksion fungale dëshmohet nga fakti se pështymë është plotësisht në fund të cookware.
  Në çdo rast, simptomat e infeksionit akut zorrëve duhet të kërkoni ndihmë mjekësore. Specialist me përvojë, i dyshuar nga disa simptoma të infeksionit, përcakton studimet e nevojshme laboratorike dhe terapinë e duhur.