Zorrëve dhimbje barku - Simptomat


Dhimbje barku quajtur mprehtë, cramping dhimbje barku shkaktuar nga acarim të zorrëve, të cilat mund të shkaktohen nga faktorë të ndryshëm. Dhimbje barku zorrëve është vetëm një simptomë e sëmundjes themelore, shkakton e saj për sulmin duhet të shqyrtohet nga një mjek.

Simptomet e dhimbje barku zorrëveGjyqtari dhimbje barku zorrëve në të rriturit mund të jenë simptomat e mëposhtme:

 • periudhave të shkurtra të dhimbjes akute në abdomen;

 • dhimbje barku zorrëve;

 • mukusit në stools;

 • Shkeljet kaloobrazovanyya;

 • tensionit muskujt e barkut.


 • Dhimbje barku është i shoqëruar nga humbja e oreksit dhe zakonisht diarre. Temperatura e trupit mbetet normale (nëse ka infeksion), por ka bloating. Nëse ju shtypni mbi bark, dhimbje barku zvogëlohet.

  Ka dy lloje të lokalizimin dhimbje barku e dhimbjes:

 • zorrës së trashë zorrës së trashë apo - shoqëruar me thirrje e dhimbshme të pastroj, zakonisht të rreme;

 • appendiceal - Natyra në rritje të dhimbjes vërejtur në rajonin e duhur çapokor.


 • Shkaqet e dhimbje barku zorrëve


  Sulmet e dhimbjeve të barkut mund të shkaktohet nga:

 • goditi zorrë patrazuar vogël ushqim apo stomak zabrodyvshyh shumë i ftohtë ose produkte të humbur;

 • goditur me ushqim në bakteret zorrë (Salmonella, coli bëjë me dizenteri, Staphylococcus aureus, variacione toksike e E. coli);

 • helmim nga kripërat e metaleve të rënda;

 • në raste të rralla, stresi, shok fortë nervor;

 • helmintet;

 • Infeksion rotavirus;

 • pengimi akute intestinal dhe sëmundje të tjera kirurgjikale.


 • Kur zorrë pengesa për shkak të mbështjelljes, tumoret e saj perekruchennosty ose dhimbje barku akute të zorrëve të shoqëruara me dhimbje torturues, i cili përfundimisht dobësojnë dhe ndryshojnë bloating, gazit dhe kapsllëk, si dhe përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme (djersitje të ftohtë, dobësi).

  Si të hiqni një dhimbje barku zorrëve?


  Për të reduktuar intensitetin e kontraktimet e muskujve, pacienti japin agjentët antispasmodic (Bekarbon, Bellaveryn, Dyprofen, Drotaverine, Notenzyl, platifillin etj).
  Duhet të përdorni një jastëk të ngrohjes në bark apo vënë një klizmë për të vizituar një mjek në çdo rast nuk mund, si këto procedura mund të lyej foto, duke ndërlikuar diagnoza.
  E pra heq dhimbje barku zorrëve në kamomil rriturit supë dhe Helichrysum.
  Mjekësisë tradicionale ofron përdorimin për parandalimin e infusions dhimbje barku e detyrat e mëposhtme:

 • Kone Alder (3 pjesë), të ngritur cinquefoil, karamele mente, trumzë dhe Wort Shën Gjonit (2 pjesë), balsam limon dhe hithër (part 1) - dy lugë para pour ujë të zier 500ml, dhe pini tri herë në ditë për hahet 1/2 filxhan.

 • Potentilla (4 pjesë), boronicë fruta (3 pjesë), bariut çantë, knotweed dhe motherwort (2 pjesë) - proporcioni dhe pranimit të njëjtin orar.


 • Ushqimi dhimbje barku zorrëve


  Gjatë sulmit dhe pas pacientit, natyrisht, nuk ushqimi - trupi refuzon ushqimin, e cila në këtë pikë vetëm dëm. Nëse dhimbje barku rregullisht, me lejen e mjekut mund dhe duhet të angazhohen në terapi fizike, not. Është e rëndësishme për të ushqyerit e mirë, dhe një vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet dietë e ushqimeve të pasura me vitamina B dhe C.

  Nëse ka një alergji të dyshuar për ndonjë produkt, ata duhet të përjashtohen në mënyrë të pakushtëzuar nga menuja. Numri i mishit të përdorur duhet të minimizohet. Ushqyerit zorrëve dhimbje barku në mënyrë efektive të plotësuar futje në çaj butë zi me një sheqer pak, dhe duke pirë çaj me kopër, trumzë, yarrow. Përgatitjet dobishme dhe qetësues: tretësirë ​​e bozhure, sanëz, Motherwort ose çaj me këto barëra.