Kist dhëmb - Simptomat


Kist formuar nën dhëmb, në vend, nën tip tij rrënjë është një zgavër të vogël të rrumbullakët ka një predhë që mban të lëngshme. Madhësia e cysts të tilla mund të jetë nga disa milimetra deri në disa centimetra. Cysts duhet të trajtohen në rastin e kundërt, komplikimet janë të pashmangshme.

Kist dhëmb rrënjë - shkaqetKist ndodh si reagim ndaj infeksionit që mori jashtë. Më shpesh kjo ndodh për shkak të zhvillimit të periodontitis. Periodontitis - një inflamacion i indeve periodontale komplekse që mbajnë dhëmbët në vrimë dhe të sigurojë atij ushqim dhe ndjeshmëri.

Një tjetër arsye mund të jetë trajtimi i varfër kleri në dhëmb kur mbushje materiale nuk duhet të çrrënjosur kulmin e dhëmbit apo fragment në kanalin është një mjet. Rastet e vrimë të murit të mjet kanalit rrënjë mekanike. Shkaku më i rrallë i simptomave të cysts në rrënjët e dhëmbit është trauma e fortë akute ose kronike.

Kist dhëmb - Simptomat


Ndërsa vetëm një cist formuar dhe madhësia e saj nuk tejkalon disa milimetra, ajo shpesh nuk japin vetë ndjeu. Këto cysts vogla që nuk janë rritur përtej 05 mm, mjekët quajtur granuloma. Shpesh ata janë të vendosur vetëm nga x-ray, e cila ka njollat ​​e vogla rrethore me konturet e qarta. Por, përfundimisht, kist rrënjë dhëmbi fillon të rritet në madhësi dhe të shkaktojnë simptomat e mëposhtme:


  • Dhimbja që ndodh në dhëmb kur nadkusыvanyy. Duket se dhëmbi është tërhequr nga dalje dhëmbësh, ndjenjë të fortë të plotësi dhe shurdhim që është në rritje. Në një dhëmb lënduar dhe mishrat dhe në rajonin e saj.

  • Ënjtje e mukozës mishrat rreth dhëmbit. Qartë bëhet e kuqe, i shkrifët, edematous, të dhimbshme në prekje. Pas ënjtje shkon në faqet mukoze dhe buzët. Kur ekzemë cysts në mishrat formuar gyp - një vrimë të vogël përmes të cilit plehu është lëshuar. Gyp shpesh formuar nga kocka gjatë kurorën e dhëmbëve. Zakonisht formimin gyp sjell lehtësimin e dhimbjeve.

  • Rritja nyjet limfatike. Dhëmb ka një rrjedhje të mirë limfatike në nyjet limfatike përreth, duke e bërë infeksioni përhapet në të gjithë trupin. Kjo shpesh ndodh kur cysts folikulare, tumore që dhëmb, e cila u formua nga embrion ose neprorezavshehosya supercomplete dhëmb. Shumica e cysts të tilla ndodhin në fëmijët.

  • Rritja temperaturën e trupit.