Llojet kist ovarian dhe simptomat


Çrregullime menstruale në gratë - në kohën tonë është problemi gjinekologjike numër një në botë. Stresi, aborti, droga hormonale, sëmundje kronike inflamatore - shkaqet më të shpeshta të parregullsive menstruale. Dhe zakonisht kjo sëmundje rrallë ka udhë. Në pritjen në gjinekologu ose në inspektim duke përdorur pajisje tejzanor është zbuluar shpesh në gratë kist ovarian - një nga komplikimet abuzojnë cikël. Llojet e cysts ovarian dhe simptomat çdo grua është e ndryshme, të gjitha varet nga arsyeja pse kist ovarian formuar. Në këtë artikull ne do të përqëndrohet në më shumë detaje mbi llojet e cysts.


Çfarë është një kist ovarian? Para së gjithash këtij flluske, e cila është e mbushur me likuid në sipërfaqen ose trashësinë e vezores. Cysts ovarian mund të jetë një sëmundje e pavarur, dhe ndoshta fillimi i neoplasms malinje. Rastet e para të cysts ovarian trajtohen me kontraceptivët hormonale, ky i fundit - kirurgji kirurgjikale.

Llojet e cysts ovarian
Nga cysts beninje ovarian përfshijnë të ashtuquajturat cysts funksionale. Në mënyrë tipike, ky lloj i cysts nuk paraqesin rrezik të madh për trupin e grave. Gjëja më e rëndësishme nuk është i shqetësuar fertilitetit të trupit. Femrat me kist mund të lehtë të mbetet me barrë të bëjë me shtatzëninë dhe lindjen e një fëmijë të shëndetshëm. Por edhe me këtë lloj të cysts konsultimet e nevojshme dhe ekzaminimet profilaktike nga një gjinekolog mjek të paktën 2 herë në vit.


Para cysts beninje përfshijnë cysts ovarian tilla si formimi folikulare e cila fillon që nga fillimi i ciklit menstrual dhe përfundon me gruan gjatë ovulacionit. Madhësia e cysts janë të vogla, duke arritur në një maksimum prej 5 cm në diametër. Duket cist folikulare mundet në çdo kohë, por për dallim funksional është më e rrezikshme. Shpesh ka një hendek cysts folikulare, të shoqëruar nga dhimbje të mprehtë në bark dhe të ulët mbrapa, e cila mund të zgjasë nga disa minuta në disa orë. Trajtimi kirurgjik në këtë rast nuk është bërë, pasi kist në vetvete është disa muaj më vonë pa lënë gjurmë. Por sapo lindur, ajo mund të shfaqet grua gjatë gjithë jetës deri në menopauzë të vijë. Gratë për këtë arsye të tilla vizituar një gjinekolog është e rekomanduar si një herë në vit me kalimin e testeve me ultratinguj dhe të ofrimit të.


Pas ovulacionit në trupin e femrës mund të formojnë një cist Korpus luteum. Pas veza kthehet në një trup të verdhë të mbushur me lëng ose gjak dhe ruhen për një kohë të gjatë në vezore. Kjo kist nuk jep shenja mund të jenë në trupin e një gruaje për një kohë të gjatë dhe është zbuluar nga pajisja ultrazërit gjatë ekzaminimit.

Në qoftë se, në vezore kist Korpus luteum gjetur në gratë ishte dhimbje të mprehta të barkut, sidomos në pjesën ku kist është lokalizuar, ka të ngjarë që hemorragji rezulton në folikulare kist apo Korpus luteum kist, i quajtur kist hemorragjike.


Në një prej grave të reja patologjive ovarian konsiderohen kist dermoid - një tumor beninj është zakonisht i madh, shpesh deri në 15 cm. Kjo kist mund të provokojë inflamacion apo shtrembërim, i shoqëruar nga dhimbje të forta në bark. Për të diagnostikuar këtë lloj kist ndihmon inspektimit kalon duke përdorur pajisje tejzanor. Trajtimi është vetëm kirurgjikale në mënyrë të qartë. Në studimin e tumoreve të gjetura në flokët, kërc dhe indeve të eshtrave.
Gjetur shpesh dhe polycystic - i vogël, por cysts të shumta të vendosura mbi ose brenda vezores. Si rregull, vezore zgjeruar gjithmonë dhe trajtimi i zgjedhur konservatore.


Shkaqet dhe simptomat e cysts ovarian
Siç u përmend më lart, ka një listë të shkaqeve të cysts ovarian. Këto duhet të shtohet trashje dhe sëmundje tiroide.

Pothuajse të gjithë e cysts asimptomatik. Në thelb ata zbulojnë gjatë kontrolleve në gjinekologu apo ultrazërit. Por ndonjëherë mund të ketë simptomat e mëposhtme:
* Ashpërsia dhe presion në bark.
Dhimbje në bark pas ushtrimit ose marrëdhënieve seksuale, të paktën në kohën e urinimit apo zorrëve lëvizjeve.

* Shkelje e ciklit menstrual.
* Të përzier dhe të vjella.
* Shkarkimit përgjakshme vaginale dhe dhimbje në të.
* Steriliteti.

Edhe llojet e cysts nuk kërkojnë trajtim gjithmonë duhet të respektohen dhe të monitorohet nga një mjek gjinekolog. Por në qoftë se ka pasur një dhimbje e papritur barku, rrit temperaturën e trupit, të përzier dhe të vjella janë të pranishme, ju menjëherë duhet të kontaktoni mjekun ose telefononi në një ambulancë. Në raste të tilla, kirurgji.