Mëlçia kist - Simptomat


Mëlçia - një e trupit kryesor filtër, i cili në rastin e toksinave rënie duhet të bëjë efektet minimale të këtij depërtimit në shëndetin e njeriut.
Në të njëjtin vend, është formimi i uritur kist në trup, e cila ka një mur dhe përmbajtjen. Për fat të keq, kist - një dukuri mjaft të zakonshme në mesin e moshës së mesme dhe të vjetër, e cila ekspozon rrezikun e tumoreve dhe mund të çojë në mosfunksionim të organeve.
Mëlçia kist ndodh në 1% të burrave, dhe gratë janë më të prirur për të se sa meshkujt. Ajo është gjetur në njerëz 30 deri 50 vjet.


Kushti i referohet formacione beninje të mbushura me lëng transparent të cilat, në disa raste - në masë zhelepodobnoy e ngjyrë të verdhë-gjelbër.
Mëlçia kist mund të lokalizoni në përmasa të ndryshme të trupit. Arsimimi mund të arrijë më shumë se 25 centimetra. Rastet kur disa vjet pas shfaqjes së një arsim për shkak të një faktori të shkaktojë që ka cysts të shumta të mëlçisë, dhe kjo është një komplikacion i sëmundjes. Kjo kontribuon në kesh, sëmundje të veshkave polycystic, një biliare cysts kanal, vezoret polycystic. Kështu, në rast të cysts në çdo organ, ka yyazytsirnist se kjo patologji nuk është e kufizuar, dhe për këtë arsye duhet të jetë një ekzaminim i rregullt i të gjitha organeve për subjektet.

Klasifikimi i cysts mëlçisë
Cysts janë të ndarë në dy lloje:

 • parazitare;

 • neparazytarni.


 • Neparazytarnaya mëlçisë kist
  Ky lloj i tumorit është i ndarë, nga ana tjetër, për cysts vërtetë dhe të rreme.
  Vërtetë kist - është ai që del nga lidhja me sistemin e kanalet kanalet biliare biliare në fazën e zhvillimit të fetusit. Kist Vërtetë zbuluar rastësisht gjatë ultrazërit.
  Kist i vërtetë mund të jetë:

 • solytarnoy - kist i lob e djathtë të mëlçisë ka një edukim të rrumbullakosura me këmbët varur poshtë në zgavrën e barkut;

 • polycystic - kist i lob e majtë dhe e djathtë të mëlçisë të shkaktuar nga mutacioni i gjeneve dhe është e shoqëruar shpesh nga pamja e cysts jo vetëm në mëlçi, por edhe veshkat, mushkëritë, pankreasit;

 • kystofybrozom - Formulari i lindur kist.


 • Raporti kist - është ai që ndodh traumatike - autoritet hendek. Kjo mund të ndodhë kur ju hiqni ose fshini absces echinococcal mëlçisë. Pas kësaj, një cist false ndarë në inflamator dhe traumatike.
  Cist parazitare e mëlçisë
  Kist parazitare, si dhe neparazytarnaya ka disa lloje në varësi të asaj që ishte agjent i saj:


 • kist echinococcal i mëlçisë - dëmtimi është për shkak të veprimtarisë së tapeworms;

 • alveokokkovaya kist e mëlçisë - dëmit është për shkak të krimbave.


 • Cysts parazitare janë asimptomatike, dhe në identifikimin e personit nuk mund të mbani mend kur ka pasur kontakt me një kafshë që mund të infektojnë atë.

  Shkaqet e cysts në mëlçi


  Shkaqet e cysts në mëlçi varet nga lloji i saj:

 • neparazytarnaya kist - patologji zhvillimi i fetusit apo dëmtime të mëlçisë;

 • parazitare kist - ndodh për shkak të kontaktoni me një kafshë të sëmurë.


 • Kist më të rrezikshme të mëlçisë?


  Rreziku më i madh është një cist parazitare, e cila ka tendencë të rriten të mëdha dhe të lehtësojë infeksionin e organeve të tjera.
  Ekziston rreziku i zhvillimit kist tumorit.

  Shenjat e cysts mëlçisë


  Deri në një pikë të caktuar kist asimptomatike. Kur arrin një madhësi të madhe, personi mund të përjetojnë:

 • të përzier;

 • diarre;

 • dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë;

 • humbja e oreksit;

 • gulçim;

 • humbje peshe;

 • rritjen e madhësisë së mëlçisë;

 • peshë dhe ndjenja e plotësinë pas një vakt.