Menopauza në gratë Simptomet, shenjat, trajtimi
Mosha e vjetër, për fat të keq, qëndron në pritë për të gjithë, pa përjashtim, për 50 vjet dhe shumica e grave njoftim në shenjat e para të menopauzës. Para se mosha ngadalëson metabolizmin natyrore, zvogëlon prodhimin e hormoneve dhe rinovimin e qelizave shpejtësi.
Në këtë sfond shpesh kanë probleme shëndetësore dhe sëmundjet reja, të cilat nuk janë të prirur njerëz të rinj.
Shumica e femrave fillon të ndjehen simptomat e para të menopauzës të tilla si djersitje natën bollshme, thatësi dhe kruarje në vaginë, dhimbje gjatë urinimit, një humbje absolute të dëshirës seksuale. Me kalimin e kohës, këto simptoma menopauza e hershme vazhdojnë, vetëm përforcohet. Përveç kësaj, menopauza e hershme, janë shenjat e para të menopauzës, të cilat gratë nuk vetëm i kushtoj vëmendje. Para së gjithash, ajo është në lidhje me ndryshimin e elasticitetit të enëve të gjakut dhe të humbjes së kockave.


Simptomat e fazave të ndryshme të sëmundjes
Më parë këto probleme trupi i femrës në mënyrë të besueshme të mbrojtur nivele të larta të hormoneve të estrogjenit, atëherë ajo bie me moshën dhe trupi vuan nga mungesa e hormoneve. Kjo është reflektuar në rritjen e rrezikut të sëmundjeve që lidhen me rritjen e brishtësisë kockave. Gratë në këtë moshë shpesh marrin thyerje, më të rrezikshme e cila është hip ndarë pas të cilit jo të gjithë prej tyre janë shëruar nëpërmjet. Gjithashtu rritur ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.
Mjekët paralajmërojnë se menopauza është i përbërë nga disa faza dhe disa simptoma të menopauzës gra mund të përjetojnë fundin e jetës. Në kushtet e hormoneve jetën e një gruaje është e ndarë në disa faza: premenopausal, perimenopause, menopauza dhe postmenopause. Menopauza kombinon mjaft arbitrare perimenopause, menopauza dhe postmenopause.

Në fazat e hershme të kësaj periudhe në menopauzë hot flashes për gratë të japë një shumë shqetësim. Pafuqi, hot flashes përballen dhe rrjedhjen e gjakut në të, swings humor të mprehta dhe presion, djersitje natën, palpitations, ndërprerje e sulmeve në zemër të qenët i përgjumur, ethe, frymarrje, ankthi dhe nervozizëm - kjo nuk është një listë shteruese nga shenjat kryesore të menopauzës tek gratë . Megjithatë, kjo nuk do të thotë që fjalë për fjalë çdo grua të ndjehen të gjitha këto simptoma në menopauzë.
Disa femra nuk e vërejnë ndonjë nga këto shenja të hershme të menopauzës. Trupi i tyre është i konfiguruar ndryshe: mund të ndodhë çrregullime metabolike, një grua do të shtojë peshë dhe ky të gjitha simptomat e menopauzës fund.

Për të shmangur sëmundjet oportune në lidhje me mangësi hormonal, duhet të kërkojë një takim me gjinekologu dhe endokrinolog. Ekspertët këshillojnë se çfarë të bëjë në çdo rast për të parandaluar Inflamacioni i gjirit, gjirit dhe organe gjenitale, si dhe lëshim të organeve seksuale.
Menopauza në gratë
Konsideroni periudhat e sëmundjes në mënyrë më të detajuar. Katër vjet para menopauzës ndodh kohë të vështirë të ndryshimeve radikale në femra. Vjen perimenopause, e cila zgjat për një vit pas ndërprerjes së menstruacioneve. Ndryshimet në gjak menstrual humbur nga numri dhe kohëzgjatja janë parë shenja se periudha. Në këtë kohë fillon për të ulur nivelet e hormoneve femërore seksuale, e cila ngre simptomat e pakëndshme, disa prej të cilave kanë hot flashes gjatë menopauzës, djersitje natën dhe depresioni.

Koha e gjakderdhjes fundit natyrore quhet menopauzë. Kjo është më e zakonshme në gratë e moshës 52 vjet. Pastaj në fund të jetës gruaja është postmenopausal, e karakterizuar nga mungesa e hormoneve seksuale femërore. Ndryshime të papritura e humor, si dhe hot flashes gjatë menopauzës, kjo periudhë mund të përkeqësohen. Nëse pafuqi, nervozizëm, siklet në organet gjenitale dhe flashes nxehtë gjatë menopauzës komplikojë jetën tuaj dhe nuk do të ulet, të konsultoheni me një gjinekolog.
Metodat e trajtimit të menopauzës tek gratë

Në trajtimin e menopauzë një grua, me përjashtim të një gjinekolog, endokrinolog duhet të shqyrtojë dhe mammologist. Pas do të kryhet një studim i plotë, gruaja marr drogë e duhura për të trajtuar menopauzë. Sepse çdo grua ndihet simptomet tuaja, atëherë trajtim për menopauzë çdo pacient do të jetë i rekomanduar nga rrugën tuaj.
Një nga trajtimet më efektive për të menopauzës tek gratë është zëvendësim terapi hormon, i cili ka për qëllim - për të plotësoj hormonet e gruas zhdukur trupit. Në rrjedhën e trajtimit simptomat kryesore të menopauzës tek gratë shpejt dobësuar. Për më tepër, kjo terapi mund të parandaluar sëmundje të menopauzës të lidhura të tilla si osteoporoza dhe çrregullime kardiovaskulare.

Ekspertët rekomandojnë duke filluar terapi të hormoneve në simptomat e para të menopauzës. Përgatitja për terapi hormonale përfshijnë hormonet femërore seksi - estrogjenit dhe progesterone, të cilat janë komponentët kryesore të drogës HRT. Nëse doza dhe kohëzgjatja e trajtimit janë përzgjedhur duhet, përveç reduktimin e simptomave të papëlqyeshme, trajtimi redukton yyazytsirnist e kancerit të mitrës. Struktura e barnave moderne për trajtimin e menopauzës tek gratë janë vetëm estrogjen natyral.