Arthrosis e hip përbashkët - Simptomat


Arthrosis është një sëmundje kronike që shoqërohet nga kequshqyerja dhe shkatërrimin gradual të kërc. Të prirur për këtë sëmundje, si të moshuarit, ndërsa në mesin e njerëzve kjo ndodh shumë më shpesh. Arthrosis e hip përbashkët, simptomat e të cilat janë dhënë në artikull, karakterizohet nga përparimi i ngadaltë dhe gradual progresion. Pra, shpesh në fazat e hershme të patologjisë mbetet pa u vënë re.

Arthrosis - SimptomatShenjat e sëmundjes shfaqen gradualisht. Për t'u marrë me dhimbje, shumë pacientë preferojnë në mënyrë të pavarur. Megjithatë, metoda e ka larguar me dhimbje analgjezik gjithë kohës. Simptomat më të shpeshta të sëmundjes janë:


 • Dhimbje në ijë, gju, të përbashkët të dëmtuara.

 • Shenja është arthrosis çalim dalin nga arsyet që pacienti është duke u përpjekur për të zvogëluar ngarkesën në gjymtyrë.

 • Për të lehtësuar dhimbjen shumë të kufizuar lëvizshmërinë, duke çuar në kequshqyerjes dhe tendosje të muskujve të përbashkët prekur. Prandaj, nuk është një shkurtim i sëmurë këmbë gjithashtu flet Arthrosis.

 • Nga Si patologji po fiton vrull, pacienti bie në një rreth vicioz në të cilin një procese ndikojnë në formimin e ri, kështu që rrit simptomat e Arthrosis. Për shkak të faktit se kufizuar pacientit muskujt gjymtyrë lëvizshmëria është kequshqyerja.


 • Simptomat coxarthrosis 1 shkallë
  Në këtë fazë të zhvillimit të patologjisë vërejtur:

 • dhimbje në hip përbashkët që mund të japë gju dhe kofshë;

 • Dhimbje e ulën me pjesën tjetër;

 • Ndryshimet ecje.


 • Që pacienti nuk ndihet ngurtësi e lëvizjes, shenja të tjera të arthrosis 1 shkallë injoruar. Në të njëjtën kohë, sëmundja vazhdon të zhvillohet.
  Rreth buzë përbashkët rritje formuar kockëmadh fillojnë. Ka një rënie në hapësirë ​​të përbashkët, kreu kockave mbetet e pandryshuar. Këto shenja nuk e kufizojnë të drejtat e mobilitetit.

  Simptomat coxarthrosis 2 gradë
  Në këtë fazë, simptomat intensifikuar. Karakteristikë për fazën e dytë të simptomave të sëmundjes:

 • e dhimbje në pjesën tjetër;

 • Lëvizja e vështirë, nuk butë kur ecin;

 • ka një dobësim i muskujve përgjegjës për përkulje hip dhe rrëmbimit.


 • Kur X-rrezet janë vërejtur si vijon:

 • rritje kockëmadh rriten, bëhen më të dukshme;

 • rënie të shpejtë në hapësirë ​​të përbashkët;

 • rritet dhe kreu deformuar kofshë kockave;

 • prania e cysts në fushat e përbashkët për ngarkesë maksimale.


 • Simptomet e Arthrosis klasën e 3
  Faza e tretë është e karakterizuar nga proceset e mëposhtme patologjike:

 • dhimbje të vazhdueshme që ndodh edhe gjatë natës;

 • lëvizshmëri të kufizuar, duke rezultuar në vithe dhe viç muskujt fillojnë të atrofi;

 • shkurtimin e gjymtyrë të prekur.


 • X-ray tregon rritje kockave tepruar, humbja e hapësirës së përbashkët, duke rezultuar në lëvizjen e trazuar.
  Arthrosis - komplikime
  Për shkak të rritjes së aktivitetit fizik është një shkelje e furnizimit me gjak të indeve kërc që mbulon sipërfaqen e joints. Ka coxarthrosis simptomat gju të cilat janë shumë të ngjashme me shenjat e Arthrosis e hip përbashkët. Ato më të dukshme janë:


 • ënjtje në vendin e prekur e përbashkët;

 • crunching gjunjët, ndërsa shoferi;

 • dhimbje të mprehtë në gju kur lakimi;

 • pushimi lehtësim vërejtur dhimbje;

 • rritet në vëllim për shkak të një gju ndodhin në inflamacion të përbashkët;

 • dëmtime lëvizshmërisë.