Veshkave dhimbje barku shkaqet, simptomat dhe procesin e shërimit


Indeksi artikull

Simptomet e patologjisëDiagnoza e sëmundjesTrajtimi PatologjiaRekomandimet fuqi


Dhimbje barku i veshkave - një zhvillim i papritur i një dhimbje të fortë dhe intensive në zonën më të ulët mbrapa ose në hypochondrium, radiating përgjatë uretër. Për një fillim të tillë karakteristike e papritur e dhembjes në çdo kohë, duke kursyer dhimbje kur lëviz dhe në pjesën tjetër.
Shkaqet më të zakonshme të dhimbje barku i veshkave janë gurët në veshka, hydronephrosis ose Nephroptosis. Edhe dhimbje barku mund të jetë shkaktuar nga bllokimi i mpiksje gjaku uretër, tumoret e tumorit, polycystic etj Ajo zhvillon spazëm traktit urinar.
Simptomet e patologjisë


Veshkave sulm dhimbje barku normale zhvilluar në sfondin e shëndetit të papritur të mirë. Zakonisht është e pamundur që të lidhen me shprehjen e aktiviteteve fizike, stresi apo faktorë të tjerë ndikim negativ në trupin e njeriut.

Kjo është e rëndësishme!
Sulmi mund të fillojë në çdo kohë dhe në çdo kohë të vitit, në shtëpi apo jashtë, në punë apo me pushime. Dhimbje barku simptomë kryesor dhe i përhershëm i veshkave - cramping dhimbja është karakteri i padurueshëm që është i pavarur nga të lëvizjes në lidhje me këtë. Pacienti fillon për të drejtuar nëpër dhomë, duke u përpjekur për të gjetur një pozicion që do të lehtësojë dhimbjen pak.


Lokalizimi i dhimbjes, rrezatim saj dhe veshka të avancuar manifestimeve të tjera dhimbje barku të varet nga shkalla e bllokimit të uretrës. Zakonisht në vendndodhjen e gurit në renale legen dhimbje jep pjesën e sipërme të rajonin e mesit - në kënd edge-hrebtovyy. Shpesh radiating dhimbje në rektum apo në bark dhe mund të plotësohet kërkojnë të dhimbshme të zbrazët zorrët.
Nëse ka pasur një bllokim të uretër, dhimbja është e lokalizuar në anë ose mbrapa e veshkave prekur dhe uretër irradiates drejtimin dhe më poshtë në ijë, Channel urinimit dhe vulvë.

Shpesh dhimbja është plotësuar përzier me të vjella, e cila nuk ka sjellë ndonjë lehtësim. Sidomos këto simptoma ndodhin në krye të trupit mbyllje - legen i veshkave dhe uretër sipërme.
Simptomat karakteristike të përfshijnë edhe shfaqjen e gjakut në urinë, e cila mund të shihet me sy të lirë ose të zbuluar vetëm gjatë testeve laboratorike.
Nëse pengim është në uretër ulët, manifestimi i një urinim të shpeshtë të rrezikut, shoqërohet me dhimbje. Ashpërsia e dhimbjes dhe shenjave të tjera të dhimbje barku në veshka nuk është i lidhur me madhësinë e gurëve, por bashkuar rritje temperaturën e trupit shpesh flet për lezione veshkave sëmundje infektive shtesë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me ethe, të dridhura.Diagnoza e sëmundjes


Diagnostics për veshkave dhimbje barku është të zbatojë masat që ndihmojnë për të krahasuar saktësinë e të dhënave në dispozicion dhe diagnoza. Ekzaminim specialist fillon me një provim të përgjithshëm të pacientit dhe anketat për të marrë të dhëna mbi rrjedhën e sëmundjes - gurët në veshka shenja të patologjisë në të kaluarën, të ndryshojë ngjyrë e urinës pa dhimbje, ethe, ënjtje të ekstremiteteve të ulëta, etj Më vonë kontrollon listën e simptomave të patologjisë supozuar.


Kjo është e rëndësishme!
Përsa i përket parametrave laboratorike, rol të rëndësishëm ka luajtur nga urinalysis kur ajo rrit përqendrimi i qelizave kripë dhe të gjakut. Duke rritur përqendrimi i proteinës në urines dhe leukociteve mjekun merr atë pyelonephritis ose glomerulonefriti. Në këtë situatë, ka mbajtur një masa të veçanta diagnostike që ndihmojnë krijimin e sëmundjes. Në patologjisë guri veshkave, pasi sulmi i gjakut veshkave dhimbje barku shfaqet në urinë.

Shpesh dhimbje në rajonin e mesit që ngjajnë veshkave dhimbje barku mund të jenë manifestime të një sëmundje. Për shembull, kur cholecystitis, apendiksit, pancreatitis, ulcerat gastrike, trombozë mund të zhvillojnë simptomat e abdomenit akut në të njëjtën kohë me dhimbje barku i veshkave.

Disa sindromi patologji neurologjike janë të ngjashme në karakteristikat me dhimbje barku i veshkave, por natyra e ndryshme e dhimbjes. Një tipar dallues i ndër brinjëve nevralgji - nuk është cramping, dhe i përhershëm dhimbje, përveç dhimbja është e lidhur me pozitën e forcës së pacientit.
Ultratinguj është konsideruar si mënyra kryesore për të diagnostikuar sëmundje të veshkave guri. Me këtë metodë doktori është në gjendje për të monitoruar pacientët me dinamikën e veshkave dhimbje barku. Ultratinguj ofron informacionin e nevojshëm në lidhje me një mjek të sëmundjes.

Lidhur me metodat radiologjike diagnostike, ajo është përdorur shpesh urography nxjerrës dhe cystography, e cila është e ndaluar për të shitur për gratë shtatzëna dhe fëmijët për shkak të rrezatimit të lartë jonizues.


Trajtimi Patologjia


Me zhvillimin e dhimbje barku i veshkave, vendos se çfarë të bëjë me një mjek. Masat terapeutike janë të zbatojnë dy objektiva të mëdha - domethënë, lehtësim dhimbje, manifestuar përmes kapsula stres të panevojshëm. Si dhe eliminimin e bllokim të traktit urinar.

Në fazën e parë të trajtimit kërkon përdorimin e drogës antispasmodic dhe painkillers tilla si atropine, DIKLOFENAK, drotoveryn etj më tej nevojë për të krijuar shkakun e sëmundjes dhe shkallën e pengimin e uretrës.

Kjo është e rëndësishme!Kur Diagnostifikimi trajtimet urolithiasis varet nga madhësia e gurëve. Ajo mund të jetë kirurgji, shkatërrimtar valët ultrasonike, duke marrë drogë të veçanta që pjesërisht mund të shpërndajë arsimin dhe lehtësojnë prodhimin e tyre të pavarur.


Trajtimi i veshkave mjetet juridike dhimbje barku popullore të kryera nëpërmjet përdorimit të infusions veçanta dhe teas me Rosehip shtuar, duke prodhuar një efekt diuretik dhe redukuar inflamimin, aq shumë gurë të lehtë tërheqjen. Lë Kastrati të ketë një efekt antiseptik dhe pengon zhvillimin e infeksionit. Lule kamomil redukton inflamacion dhe dhimbje.
Droga të tjera bimore duhet të trajtohet me kujdes, pasi ato mund të përkeqësojnë sëmundjen. Ilaçe terapi e kombinuar dhe mjete të bimor ndihmon për të shpejtuar shërimin.Rekomandimet fuqi


Pacientët u inkurajuan që të pini shumë lëngje - deri në 3 litra ujë në ditë - kjo ndihmon të parandaluar formimin e gurëve në veshka të reja. Abuzimi edhe më mirë vidyazykatysya e produkteve të tilla si çokollatë, mish, produktet e qumështit, turshi dhe ushqime të tymosur, për shkak se ato kontribuojnë në rritjen e depozitave kripë në veshkat.
Ushtrimi i moderuar ndihmon për të lehtësuar dhe përshpejtuar tërheqjen e gurëve.