Dhimbje mesi - Simptomat


Sëmundja me emrin "dhimbje mesi" të pazakontë - nuk ka asgjë si i njohur për të sulmuar shumë dorës së parë të dhimbjeve akute të ulët mbrapa, ose siç është quajtur, dhimbje mesi. Emri vjen nga fjala latine Lumbus, që do të thotë të gjithë, kështu që asgjë të pazakontë ka të vërtetë nuk është. Dhimbje ndodh kur tensioni i muskujve mbrapa. Straayut më shumë përfaqësues nga dhimbje mesi meshkuj në moshë trudosposobno - nga 30 deri 50 viteve.

Dhimbje mesi - ShkaqetShkaku i dhimbjes akute në pjesën e prapme më të ulët mund të jetë:


 • dhimbje të ulët mbrapa (disqe intervertebral degjenerative shkelje të përbashkët);

 • hernia intervertebroreve si rezultat i osteoarthritis;

 • tepruar apo prerja ushtrim;

 • hipotermi;

 • dridhura;

 • dëmtimi;

 • Tumoret;

 • sëmundjeve infektive;

 • nevoja për një kohë të gjatë është në një pozitë të pakëndshme;

 • anomalitë kongjenitale anatomike;

 • artrit rheumatoid;

 • Stresi, depresioni.


 • Një sulm akute e dhimbje mesi zhvillon për shkak të compression të mbaresa nervore të palcës kurrizore. Rrënjët ndjeshme mund zdavlyuvatysya ra herniation disk ose në hendek mezhdupozvonochnoho për shkak të rënie në osteokondroza. Gjatë stimulimin e mbaresa nervore dhe komunikimit është tensionet pashmangshme tonik fibrave muskulore. Kjo situatë duhet të pidlikuye trajtim, kundërt rast, situata do të intensifikojë vetëm me kalimin e kohës dhe sulmet janë duke u bërë më të shpeshta, të zgjatur dhe të dhimbshme.

  Dhimbje mesi - Simptomat


  Simptomë e parë dhe më e rëndësishme e dhimbje mesi konsiderohet dhimbje. Kjo zakonisht ndodh papritmas dhe akute, pacientët karakterizuar si të ngrirë, qitje, marramendës, ashpër, shumë intensive. Ajo është rritur duke ndryshuar pozicion, duke e kthyer bust. Zakonisht dhimbja më akute vetëm pak orë e para të shfaqjes, atëherë ajo mund të dobësojë ose zhduken, por gjatë natës ka përsëri. Mbajtur shpesh për disa ditë për një javë në raste fillore dhe mund të zgjasë për disa muaj në rastet kronike. Përveç dhimbje prapa, shumë pacientë shënim dhimbje koke.

  Ka edhe shumë më e ulët tendosje e muskujve mbrapa, ndoshta lëvizshmëri të kufizuar mbrapa. Gjithashtu mund të jenë të tensionuara gluteal dhe kofshë muskujt. Pacienti shpesh ngrin në pozitë të detyruar të çuditshme për të tjerët, ai nuk mund të ndryshojë për shkak të dhimbjes dhe stresi. Në bërjen pozicionin shtrirë këto simptoma janë të zbutet.
  Rastet kur përveç kësaj dhimbje mesi i hequr në fytyrë edhe sciatic nervore. Kur dhimbje mesi me dhimbje të nervit shiatik me simptomat e përshkruara më sipër, u bashkua me:

 • dobësi dhe mpirje në një ose të dyja këmbët;

 • kufizuar lëvizjen e këmbëve;

 • ndjesi djegie dhe ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë;

 • dhimbje në pjesën e pasme të kofshës;

 • Zona shalë mpirje;

 • mosmbajtjeje.


 • Si dhimbje mesi diagnostikuar?


  Diagnoza duhet të kryejë një neuropathologist mjek. Pas mbledhjes historinë mjekësore të pacientit dhe të shqyrtojë ajo kryen teste motorike për të përcaktuar natyrën e lezioneve, gjendjen e muskujve, mundësinë e motorike dhe shqisore funksione. Metodat ndihmëse diagnostike përfshijnë:

 • X-rrezet;

 • tomography magnetoresonance;

 • tomography llogaritur;

 • elektroneyromiohrafiya;

 • scintigraphy;

 • Gjakut përgjithësi dhe testet e urinës.


 • Pavarësisht nga metodat e shumta të diagnozës, rreth një e treta e rasteve sëmundja mbetet dhimbje mesi e paqartë asnjë arsye.
  Parandalimi dhimbje mesi
  Për t'u njohur me dhimbje mesi të shmangur:

 • Aktiviteti i tepërt fizik;

 • hipotermi;

 • Qëndrimi i gjatë në një pozicion.


 • Gjithashtu, trajnimi duhet të jepet përsëri muskujt dhe një mënyrë jetese të shëndetshme.