Atrial dridhje - Simptomat


Duket se zemra rreh në mënyrë të parregullt, pulsi përshpejtohet, ajo zhduket, ju ndjeni një marramendje papritur dhe dobësi - të gjithë mund të jenë simptomat e dridhje atrial. Në fakt, së bashku me tregon e dridhje atrial nuk mund të japë asnjë simptomë, nëse ata janë të instaluar në elektrokardiogramë.
Dridhje atrial, simptomat e pulsin paqëndrueshme dhe rrahje zemre kryesore e të cilit, krejtësisht justifikon emrin e saj. Atria mundi të kohës, si në një person të shëndetshëm, dhe për të krijuar kaos në qoftë se një rrahje zemre. Kur dëgjuar ritmet e ndryshimit mund të jetë i pabarabartë, me pambuk të shëndosha. Pulse për dridhje atrial mund të rritet deri në 180 rreh, dhe në mënyrë dramatike ngadalësojnë.


Simptomet e dridhje atrial të zemrës


Këto përfshijnë:

 • arrhythmias rrahje zemre

 • puls të shpejtë ose një kaotik i ngadalshëm

 • marramendje

 • dyspnea

 • simptomat e zakonshme e dobësi, lodhje, humbje të fuqisë

 • Sulmet djersitje

 • ndjenjë e papritur e frikës, një ndjenjë e ankthit

 • në raste të rralla, i dobët.


 • Simptomet e dridhje atrial janë krejtësisht të ndryshme. Ka pacientë të cilët nuk përjetojnë ndonjë siklet duke diagnostikuar me dridhje atrial. Zakonisht simptomat e kësaj sëmundjeje bëhet e dukshme në EKG.

  Njerëz të tjerë përjetojnë sulme aritmia nga koha në kohë, e cila manifestohet në siklet papritur, rrahje zemre të parregullt, dhimbje gjoksi, marrje mendsh dhe madje edhe gjendje peredneprytomnyy. Nga shqyrtimi i këtyre pacientëve është dëgjuar ritmin e zemrës pabarazia, atrial dhe kaos të diagnostikuar dridhje atrial.
  Pacientët që janë diagnostikuar me dridhje të përhershme atrial, gradualisht duke u përdorur për këtë funksion të trupit dhe të pushojë në njoftim devijim. Siklet lind kur një rritje të mprehtë në normën e zemrës. Dridhje atrial tilla në EKG ka të gjitha shenjat e devijimit të ritmit sinus.

  Në mënyrë tipike, restaurimi i ritmit sinus në këtë rast nuk është detyrë e trajtimit. Mjekët janë duke u përpjekur për të normalizuar simptomë kryesore e - rritur shërim normë zemër pas së cilës pacienti fillon të ndjehen normale.

  Konvulsiv dridhje atrial - Simptomat


  Në qoftë se një sulm i dridhje atrial ndodh papritmas dhe simptomat janë mbajtur për një kohë të shkurtër dhe pastaj zhduken fare, flasin për dridhje atrial paroksizmal.
  Në këtë sëmundje, anomalitë në zemër mundi ritëm, sinus ritëm EKG mund të shihet vetëm në kohën e sulmit, dhe një nga qëllimet e trajtimit duhet të jetë normalizimi i ritmit sinus.

  Simptomet kryesore të sulmit atrial dridhje:

 • një rritje të mprehtë në normën e zemrës

 • shpejtë dhe pastaj rrahje zemre të ngadaltë, mungesa e ritmit

 • trepыhanyya ndjenja në gjoks, shkalla e pabarabartë e zemrës

 • marramendje dhe gulçim

 • dobësia, humbja e fuqisë, humbje e papritur e energjisë

 • ndjenja e përgjithshme e ankthit, pasigurisë, panikut.


 • Simptomet e dridhje atrial paroksizmal mund të ndodhë kundër një sfond të aktivitetit fizik, imunitetit të përgjithshëm të ulët ose sëmundjes, konsumit të tepërt të birrës, pijeve të buta.

  Atrial dridhje EKG - shenja


  Për të përcaktuar formën e pacientit aritmia detyruar të emërojë zemrën kardiogramë. Dhe vëzhgimi është një kohë të gjatë, të përziera me aktivitet fizik dhe shkalla e zemrës ndryshimit të monitorohet.
  Një tipar karakteristik i dridhje atrial në kardiogramë ka valë P në grafikun dhe randomness e valëve të vogla në të gjithë kardiogramë lindin spontanisht pa një algoritmi të veçantë.