Trajtim dhimbje mesi, simptomat


Dhimbje mesi - një sindromë vertebral, e cila manifestohet nga ndryshimet në rajonin e mesit të mocioneve, dhimbje akute, deformim mesit shpinë e hidhërim indeve dhe tensioni i muskujve. Duke folur në e thjeshtë, kjo e ashtuquajtura "dhimbje mesi mbrapa", kur një person pas ndodhjes prostrelyvayuschey dhimbje të mprehtë në shpinë mesit mund të shpjegoj vendosur dhe të detyruar të pranojë situatën. Kjo është një pozitë në të cilën një njeri i kapur dhimbje, ai ngrin. Shumica e njerëzve priren dhimbje mesi pas moshës tridhjetë vjet


Dhimbje mesi - Shkaqet
Dhimbje mesi mund të ndodhë një njeri krejtësisht në çdo moshë, por fëmijët adoleshencë Ky sindrom shfaqet shumë e rrallë. Kjo përkufizim të popullarizuara të "dhimbje shpine" shumë mirë e përshkruan shfaqja e sëmundjes në formën e një e papritur nga askund duket një dhimbje të mprehtë akute në shpinë mesit. Në shumicën e rasteve, dhimbje mesi ndodh kundër një sfond të një lëvizje të caktuar, shpesh anim atë përpara duke u kthyer anash.
Për një kohë të gjatë është menduar se katalizatorët e kësaj sëmundjeje janë bakteret, viruset dhe toksina që shkaktojnë inflamacion. Aktualisht provuar vertebrohennaya shkakun e sëmundjes, që shkaktojnë dhimbje mesi - disa prej shpinë dhe shpesh është osteokondroza mesit. Thelbi i diskut intervertebral humbet aftësinë e saj uljes dhe elasticitet, përkatësisht, e cila në fund të fundit çon në deformim dhe uljen në madhësinë e disqe, ata shtresuar dhe zhvendosur. Si rezultat ka dhimbje mesi.

Trupi i njeriut në kohën e sulmit në vetvete siguron një ndihmë e nevojshme të parë. Truri merr një disk smestyvshemsya sinjal dhe për të shmangur dëmin më të madh ndodh bllokuar lëvizjen e vrull dëmtuar zonën e muskujve. Në këtë moment pacienti është shumë e rëndësishme për të siguruar të qetë në më optimale për këtë situatë paraqesin - shtrirë në shpinë të tij në sipërfaqe më të ngurtë plotësisht e sheshtë me gjunjë vendosur. Sipas të dhënave statistikore, rreth 30% e shkaqeve të zhvillimit dhimbje mesi nuk mund të përcaktohet

Dhimbje mesi - Simptomat
Sulm dhimbje të papritur të mprehtë në shpinë mesit mund të zgjasë disa minuta ose orë, dhe zakonisht ndodh papritmas, kur heqjen e gravitetit ndikim të lehtë gjatë lëvizjes vështirë ose plotësisht spontanisht sikur nga askund. Fillimi i pacientëve sulm karakterizuar si një goditje të rëndë rryma elektrike si shpime shpërthyer me djegie dhimbje ose dhimbje në gjemba penetron indet e thella. Shpesh në të njëjtën kohë ka djersitje e harlisur. Nëse pacienti është në pushim, dhimbje zvogëlojë disa, por ata menjëherë intensifikuar gjatë jashtëqitjes, teshtitjes, kollitjes, apo lëvizje të vogël. Si të reduktuar peshën e dhimbjes, vendndodhja shihet më qartë dhe kryesisht nyzhnepoyasnychnoy dhe rajone sakrale kufizuar. Në disa raste mund të japin dhimbje në shpinë kraharorit, duke e bërë të vështirë të marrë frymë.

I ashtuquajturi dhimbje mesi mbrojtëse Qëndrimi në krejt të ndryshme: pacienti është më shpesh në pozicionin e gju-bërryl; shtrirë në shpinë të tij, lakimi në ijet; është e mbjellë me një jastëk nën stomak (sindromi "jastëk podkladnoy"), etj Lakimi në shpinë mesit është pothuajse e pamundur (simptomë e "strings" ose "Bordi"). Zakonisht dhimbja është e shoqëruar me vendimtare mbrojtëse tonik sjellje tensioni i muskujve mesit, e cila si rezultat mund të çojë në hyperlordozu, scoliosis ose kyphosis të rotacionit. Sulmi dhimbje mesi zakonisht zgjat 5-6 ditë, numri i momenteve të pikut të dhimbjes në njerëz të ndryshëm mund të ndryshojnë në masë të madhe (dy ose më shumë). Në periudhat në mes të pacientit rifillimi ndjen siklet dhe shurdhim në rajonin e mesit

Dhimbje mesi - diagnoza
Diagnoza fillestar i dhimbje mesi vizualisht kryer në bazë të manifestimeve jashtme karakteristike të këtij sindromi. Prania e sëmundjes sugjeron kufizuar lëvizjen e mesit dhe dhimbje të fortë të mprehtë. Për të përjashtuar sëmundje të tjera të ngjashme dhe simptomat për të vendosur një diagnozë më të saktë të MRI caktuar të shpinë mesit (radiografi të bërë ndonjëherë, por nuk është aq informative)
Dhimbje mesi - trajtim

Trajtim dhimbje mesi duhet të zhvillohen në mënyrë individuale për një program të veçantë pacientit që për të arritur rezultatin e dëshiruar duhet të ndiqet në mënyrë rigoroze. Në përputhje me pjesën tjetër të detyrueshme krevat gjatë para 7-10 ditë, me një sulm të mprehtë tregon përdorimin e qetësuesve dhe ilaçe dhimbje dhe bllokadës novokaina. Përveç kësaj, në dhimbje mesi akute duhet të ndjekin një dietë të caktuar, qëllimi kryesor i të cilave - përjashtohet tërësisht nga dietë mban produktet e ujit (salcice, ushqimet pikante dhe kripur) dhe për të kufizuar konsumin e mishit yndyrore dhe yndyra. Por, patate, supave perime dhe një shumëllojshmëri të drithërave në të kundërtën, do të sjellë përfitime të mëdha në dhimbje mesi.

Gjithëpërfshirës trajtim dhimbje mesi Programi përfshin përdorimin e metodave të mëposhtme: terapi vakum, akupunkturë, teknikat e ndryshme të terapisë manuale, pharmacopuncture, lazer terapi, nxjerrjen e thatë, të trajtimit me Leeches (gerudoterapiey), electrostimulation, Magnetopuncture. Në shumicën e rasteve, trajtimi është i kufizuar në 10-15 seanca, dhe për lehtësimin e dhimbjeve është e mjaftueshme nga një deri tre sesione. Ju lutem mos harroni - herët trajtimi ka filluar, rezultati do të jetë më mirë. Pas eliminuar simptomat akute, pacienti është caktuar një kurs të gjimnastikës mjekësore dhe masazh


Dhimbje mesi - parandalimi
Për sa kohë më parë ajo u bë e njohur, armiku kryesor i shtyllës kurrizore mund të konsiderohet pasiviteti fizik. Kjo është arsyeja pse parandalimi më i mirë është konsideruar dhimbje mesi not, palestër, çiklizëm dhe ecje. Parandalimin e sëmundjeve shpinë duhet të fillojë tridhjetë vjet që, me nevojën për të kujtuar rregulla të thjeshta që ndihmojnë të mbani shpinë në gjendje të mirë, ne paraqesim më poshtë atyre kryesore:
- Punës rastësor duhet të organizohen dhe më ergonomically rehatshme. Në karrige apo karrige duhet të jetë në formë anatomike mbështetëse, headrest dhe armrests, të cilat janë edhe hale muskujt sup brez

- Vend makinë duhet të jenë përshtatur miri për pozitën më të rehatshme e pasme. Në makinës gjatë udhëtime nevojë për të vënë në një masazh të veçantë karrige kep që mund të marrë tensionin e muskujve
- Në rast të peshave të detyruar heqjen, së pari duhet të bëj gjunjët, shpjegoj shpinën dhe pastaj të qëndrojnë deri, ngarkim maksimale në këtë mënyrë këmbët, nuk shpinë. Nëse është e nevojshme, të lëvizë ndonjë ngarkesë, graviteti duhet të ndajë me të dyja duart

- Fjetur mundësisht në anën e, siç është në këtë pozitë gjatë maksimale gjumë shpinë shkarkohen (në gjumë në barkun tuaj mund çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit). Jastëk saktësisht duhet të takohen në lartësi sup
- Të jetë i sigurt për të shmangur hipotermi
Nëpërmjet varg të rregullt të trajnimit ndërlidhës berehuschyy e patologjive dhe çrregullimeve të muskulare zhvilluar mirë. Pra, ne mund të me besim pohojnë se shqetësimi mungesa kryesore e dhimbje akute mbrapa është një mënyrë jetese të shëndetshme sportive

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 3. Pinching mbrapa dhemb sciatic nervore
2. Ishias 4. lordosis