Mialgjia - Simptomat


Mialgjia është një sëmundje që është dhimbje shumë annoying në muskujve. Në fakt, fjala "mialgjia" dhe do të thotë "dhimbje të muskujve". Sëmundja, si të tjerët, gjithnjë e më shumë të rinj, dhe tani vuajnë nga ajo jo vetëm të rriturit, por edhe të rinj. Përveç kësaj, mialgjia mashtrim është që njerëzit edhe të shëndetshme mund të papritmas ndjehen simptomat e, për shembull, mbi navantazhyvshy veten ushtrim.

Arsyet mialgjiaShkaqet e dhimbje në muskul reumatike dhe gjenezën nerevmatycheskoho kryesisht janë:


 • lodh fizike;

 • stresi;

 • hipotermi;

 • Patologji dhe sëmundjet e shtyllës kurrizore (p.sh. ishias);

 • sëmundjet ngjitëse (të tilla si gripi);

 • hypertonicity e muskujve;

 • plagosje (blanë, shtrihen).


 • Megjithatë, ajo duhet të përqëndrohet në disa lloje të dhimbje në muskul që lindin për arsye të tjera:

 • Mialgjia ndër brinjëve - ka ngjeshja e rrënjët nervore.

 • Mialgjia epidemi (sëmundje Bornholm) - shkaku është virusi Coxsackie B ose Coxsackie A-9.

 • Sindromi mialgjia Eosinophilia - ndodh pas miratimit të drogës japoneze "triptofan," e cila është për shkak të ndikimin e sotme nuk është kryer.


 • Llojet dhe simptomat e dhimbje në muskul


  Mjekësia moderne dallon tri lloje të dhimbje në muskul, secila prej të cilave është manifestuar në mënyra të ndryshme. Konsideroni këto lloje të sëmundjeve më shumë:
  Fibromyalgia
  Ky lloj karakterizohet nga dhimbje në muskujt, ligaments, tendons. Dhimbja është e mprehtë dhe është veçanërisht e dukshme kur probing. Në përgjithësi, pacientët mendojnë se në një nga rajonet:

 • të gjithë;

 • qafën;

 • supet;

 • kokë.


 • Qafën mialgjia
  Mialgjia qafës së mitrës ndodh më shpesh në mesin e të gjitha këtyre llojeve. Në këtë sëmundje është një dhimbje e lehtë në qafës.

  Myositis
  Në këtë rast, nuk ka dhimbje që ndodh kur je në timon. Lënduar kryesisht:

 • gjymtyrë;

 • trupi.


 • Më shpesh gjenden mialgji ndër brinjëve, simptomat e të cilat janë treguar dhimbje apo brinjë mes tyre.
  Polimiositi
  Kjo është ndoshta lloji më i keq i mioziti, në të cilën jo vetëm që ndjeu dhimbje dhe dobësi në muskuj (qafë dhe fytyrë), por mund të distrofi. Dhimbje patrajtuar mund të zgjeruar gamën e veprimit në legen, dhe gjymtyrë edhe më të ulëta.
  Përveç kësaj, janë simptoma të zakonshme për të gjitha tre llojet e dhimbje në muskul:


 • pėrshkueshmėrisė thyer e membranat qelizore;

 • ënjtje;

 • inflamacion në muskuj;

 • përzier dhe të vjella;

 • dhimbje koke;

 • ngurtësi dhe tensioni në nyje;

 • ethe;

 • hipertermia - një akumulim i tepruar i nxehtësisë në trup dhe, si pasojë, u rrit temperaturën e trupit.


 • Trajtimi mialgjia
  Qëllimi kryesor i trajtimit të kësaj sëmundjeje - për të eliminuar rrënjët e paraqitjes së saj. Megjithatë, nëse kjo nuk mund të eliminojnë shkakun, pastaj do të vazhdojë direkt me trajtimin e simptomat e dhimbje në muskul. Për këtë qëllim i caktuar kurset e ilaçeve që kanë veprim anti-inflamator. Kjo mund të jetë tableta, ointments ose injeksione.

  Përveç trajtimit mjekësor, një parakusht për shërim të plotë është për të kryer një sërë të veçantë të ushtrimeve dhe trajtimet fizio. Masazh shkëlqyer ndikuar. Me pacientin mirë specialist mund të shpëtoj nga dhimbje në asnjë kohë.
  Përveç trajtimit parësor dhe procedurat ndihmëse si do të ishte mirë që të kalojnë disa kohë pas shërimit në vendpushimin, si ajo ndihmon trupin për të shërohen plotësisht dhe për të fituar forcat e vjetra.
  Mialgjia Parandalimi
  Si një masë paraprake mialgjia mund të konsiderohet trajnimi i rregullt i moderuar fizik e muskujve, duke e mbajtur mënyrë të qetë dhe të matur të jetës dhe të ushqyerit, i cili furnizon indet me të gjitha substancat e nevojshme.