Ndër brinjëve nevralgji simptomat, trajtimin, parandalimin


Çfarë nënkuptohet me ndër brinjëve nevralgji?
Nëse ju shikoni për informacion "ndër brinjëve nevralgji simptomat trajtim" do të thotë kanë qenë të ekspozuar ndaj vetes apo të tjerëve me këto, si "Heart", dhimbje në gjoks, të cilat kanë tendencë të jenë të shoqëruar nga një djegie, ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje. - Shpesh shumë e frikshme për shkak të simptomave mashtruese, ata janë, në fakt, një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbje gjoksi në moshën e mesme dhe të vjetër (fëmijët nuk janë të ekspozuar ndaj sëmundjeve pothuajse).
Nevralgji ndër brinjëve (referuar edhe si Torakalhyy) - nga rrënja fjala latine «neuron» - nervore dhe «algos - dhimbje. - Ka në themel si acarim apo ngjeshjes (compression) ndër brinjëve nervave (periferike), të cilat ndikojnë në indet përreth (muskujt, ligaments, etj). Ky proces dhe shoqërohet me periudhave të shkurtra të dhimbje të forta.


Çfarë ndodh saktësisht kur nevralgji ndër brinjëve?
Strangulating një nga nerva ndër brinjëve, duke çuar në dhimbje mëposhtme veshur me karakter individual:
 • Inflamator (ënjtje shkaktuar nga nervore);

 • Traumatik (lidhur me tendosje nervore);

 • Compression (manifestuar nga compression nervore).

 • Si rezultat i ngjeshjes së karakterit, nervore prekur humb mundësinë për të luajtur "normale" për të funksionuar, duke rezultuar në shfaqjen e dhimbje të mprehtë në zonën e prekur.

  Megjithatë, dhimbje në gjoks nuk është vetëm në gjendje për të nxitur lezione të zonës së kraharorit shpinë, por edhe sëmundje të tjera të tilla si angina, prolapsi mitrale valvulave, infarkt miokardi, etj

  Simptomat dhe karakteristikat Diagnoza


  Simptomat kryesore ndër brinjëve karakteristike nevralgji, e konsiderojnë si më poshtë:
 • Dhimbja është e lokalizuar në gjysmën e majtë apo e djathtë të gjoksit. Në mënyrë tipike, ai është i përhershëm në herpes natyrës, ylli ose sulmeve. Përhapja është i lokalizuar përgjatë hapësira ndër brinjëve. Është përdorur për të rriten në një frymëmarrje të thellë, lëvizjet e trupit, kollitjes dhe teshtitjes.

 • Dhimbje në rritje ndodh prekje. - Gjithsesi, drejtimi -proschupuyetsya ndjesi të dhimbshme përgjatë nervore.

 • "Dërgoj dhimbje. Shpesh, ndër brinjëve nevralgji në gjendje të "përgjigjet" dhimbje në zonën e braktis, në zemër, përsëri dhe përsëri për shkak të asaj mpirje përgjatë bagazhin nervore (dhe degëve të saj) të çojë në ndjenjat ngjashme përhapur si Addiction, ndjesi shpimi gjilpërash.

 • Ndonjëherë dhimbje gjoksi mund të shkaktohet jo vetëm compression, stimulim ndër brinjëve nervore, por tonin e tepruar (tension) e një ose më shumë muskujt. Zakonisht këto muskuj - muskujt zgjatues e pasme apo supe dhe shpatull. Nëse dhimbje të muskujve rritje tipike e dhimbje, kur muskujt shtrihen prekur (anim përpara lëvizja e sup apo sup teh).

 • Diagnostike nevralgji ndër brinjëve foto është e komplikuar nga fakti se gjatë dhimbjes që dalin në gjoks ose dhimbje prapa që mund të "fshehur" sëmundja e mushkërive dhe sistemin kardiovaskular. Për shkak të kësaj, nuk u bë i tepërt në vizitën e inspektimit në kardiolog, pulmonologist vizituar, duke kaluar EKG dhe gjoks X-ray. Pas nuk zbuluar sëmundjet (sondazh fantazme të ngjashme) e organeve dhe sistemeve të gjoksit të tjera, duhet të vazhdojë të trajtimin e shpinë.
  Si për të dalluar simptomat e ndër brinjëve nevralgji (MN) nga dhimbjet e zemrës?

  Që MN është inflamacion, irritim ose mbaresa nervore hequr në fytyrë të vendosura në hapësirën ndër brinjëve (ose rrënjët infringement torakal nervore kurrizore), atëherë manifestimet e saj të veçantë e zemrës goxha e lehtë. - Çfarë është karakteristike për dhimbje nervore (nevralgji), e cila është përforcuar me një frymëmarrje të thellë, vыdohah, kollitjes, lëvizjes dhe aktivitetit fizik, etj - është një karakteristikë e dhimbje të zemrës!
  Simptomat e zemrës "indiferente", në thellësitë e tym-mbytje, ata gjithashtu të plotësoj dhe të ndryshoni pozicionin ose lëvizjet. Për më tepër, hiqet zakonisht duke përdorur tableta nitroglycerin. Mund, ndryshe nga nevralgji, i shoqëruar nga norma e zemrës aritmi, të rritet ose zvogëlohet në presionin e gjakut.

  Trajtim


  Trajtimit të ndryshme. Ata varen nga shkaqet e sëmundjes, karakteristikat individuale të pacientit, të qasjes terapeutik (tradicionale mjekësore, procedurale, mjetet e mjekësisë alternative).
  Arsyet për manifestim ndër brinjëve nevralgji:
 • Sëmundje e shpinë të një natyre të përgjithshme (osteokondroza, scoliosis).

 • Stresi emocional, alergji, imunitet të ulët, etj

 • Plagosje dhe çrregullime të tjera të sistemit nervor, infektive (si dhe natyrën infektive).

 • Hernie diskale (hernie vertebrale), e lokalizuar në shpinë kraharorit.

 • Spazma e muskujve (sindromi Myofascial).

 • Lloji i trajtimit të drogës për të lehtësuar sulmet dhimbje përdoren vetëm me rekomandimin e një neurolog. Mënyra më efektive për të pasur terapi fizike, duke kombinuar një sërë metodash:
 • porositë e veçanta dhe gjimnastika mjekësore,

 • shpinë,

 • teknikat e akupunkturë dhe qasjet e tjera.

 • Trajtimi zakonisht zhvillohet në dy faza. Fillimisht, pacienti heq dhimbjen shoqërues nevralgji, dhe pastaj transferohen në rehabilitim (duke shkaktuar lëndime) nervore.

  Në javën e parë të respektimit sëmundjes rekomanduar pushim shtrat për 1 deri në 3 ditë ose më gjatë. Shtrihen kryesisht në periudhën në një sipërfaqe të fortë, siç është tucked nën bordit dyshek. Gjatë sulmeve dhe të thatë ngrohjes jo-agresive. Gjithashtu, për lehtësimin e dhimbjeve dhe painkillers qetësues marra.
  Efektive në trajtimin Sëmundjet akupunkturë, terapi lazer, fizioterapi.
  Shkalla e preferuar pranimi i vitaminave B (B1 B6 B12). - Ajo është në gjendje për të parandaluar zhvillimin e formave kronike të sëmundjes me sulme të shpeshta.

  Masat e nevojshme gjithashtu përfshijnë: reduktim të aktivitetit fizik, abuzimit të alkoolit dokument i heqjes dorë, duke shmangur (nëse është e mundur) Situatat që lidhet me stresin dhe mbingarkesës emocionale.
  Për të rivendosur pozitën e saktë fiziologjik të shpinë qafës së mitrës dhe kraharorit, në kurset e përgjithshme të trajtimit në fizioterapi, masazh terapeutik, terapi manuale.
  Nëse ju nuk mund të ndihmojnë pacientit me anë të terapive konservative (p.sh. ndodh nëse shkaku i sëmundjes u diskale disk), atëherë operacioni është plani trajtimi.

  Parandalim


  Për të filluar për të përcaktuar lokalizimin e problemeve: dhimbje "japin" në zonën e zemrës, ndërsa compression në fushën e 5 dhe rruaza 6 kraharorit. Nëse ju u shtypen me tendosje mbrapa muskuj, nerva kurrizore rruaza 7 dhe 8, dhimbje mund të japin në mëlçi. Një dhimbje la kitara e sipërme sugjeron mundësinë e një çrregullim funksional të stomakut dhe duodenum 12.
  Ndiqni sjellje
  Orë prosizhivaya në tavolinën tuaj, ne zvogëluar lëvizjen e rruaza kraharorit, dhe si pasojë, për shkak të mbaresa nervore mbyten dhe ngjeshja e disqe intervertebral fillojnë të ndjejnë dhimbjen që ndodhet zakonisht në krye të torakale.

  Kështu, simptomat ndër brinjëve nevralgji lidhur me trajtimin si shpinë. Së pari, si rezultat i nervit shiatik gjirit (ose osteokondroza cervikale-kraharorit) shkaktuar iritim dhe compression, dhe inflamacion përfundimisht dhimbshme e mbaresa nervore.
  Në rastet kur dhimbja intensifikuar kollë, teshtij, lëvizjet e papritura dhe ndryshimin pozicionet e trupit, është e nevojshme për të përfunduar trajtimin në kohë parandaluese për të shmangur komplikacione. Në dhimbje akute - General menjëherë kthehet në neurolog.

  Çfarë ndihma e parë mund të kthehet për të ilaçeve tradicionale. Midis tyre është efektive në nevralgji ndër brinjëve, patch piper, i cili është në dispozicion mbi counter. Para se të imponuar atë në faqen e dhimbshme, ju duhet të degrease lëkurën me alkool (Këln të përshtatshme), fshij thatë. Mbani mjetin në zonën e dhimbshme duhet të jetë e gjatë - për të ndjehen si të nxehtit përhapet nëpër trup. Ju mund të bëni.
  Shumë gjithashtu të doja të përdorin për ngrohje dhe vaj shumë të fuqishme anestetik "Fynalhon." Në mesin e sportistëve profesionistë përdorimit të shfrenuar të "kalë" në vaj traumatike dhe dhimbjet nevralgjike (por në numër të konsiderueshëm të contraindications).

  Është e rëndësishme të mbani mend se të gjitha këto mjetet juridike në shtëpi të vetë-ndihmë vetëm mund të lehtësojë dhimbjen, por nuk eliminojnë shkakun e saj kryesore. Dhe jo për të provokuar fillimin, është e rëndësishme për të mbajtur sjellje tuaj, kohë për t'u çlodhur dhe mos mbitatoj përsëri (në rastin e stresit, të mbajtur kursyer uyazyka të mos provokojë pasoja të dhimbshme). Ne duhet të shmangin hipotermi dhe ftohjet, dhe në qoftë se sulmi nuk është e ftohtë kaluar ende - kohë për të ngrohtë deri dhe të marrë një procedurave mirë kursyer e nevojshme për të rivendosur ekuilibrin në trup.

  PS. Të nderuar lexues dhe vizitorë Tibmed, ju lutem komentoni Shto artikull të ri në mediat sociale duke përdorur më poshtë ky është një buton rrjetet sociale. Falemnderit.