Microinfarction - Simptomat


Zemra Microinfarction në një mjedis profesional - infarkt miokardi imët, ka qenë prej kohësh konsiderohet si një sëmundje e vërtetë mashkull. Arsyeja është e thjeshtë: hormon estrogjenit, trupi i femrës është prodhuar në mënyrë aktive para menopauzës, një grua e mbron zemrën nga sëmundja. Por, megjithatë, vë në dukje statistikat relentlessly 200-300 vdekjeve femra në ditë nga problemet që lidhen me sistemin dhe të zemrës kardiovaskulare sulmeve si.

Kryesore simptomat dhe karakteristikat microinfarctionNjë nga karakteristikat e zemrës microinfarction është se ndonjëherë një person i mëson në lidhje me diagnozën shumë më vonë. Simptomet e microinfarction zemrës nganjëherë shumë të hutuar lehtë me të ftohtë të përbashkët - temperaturë të butë, dhimbje të trupit, dobësi dhe dhimbje gjoksi. Kjo tregon microinfarction simptomat në gratë janë më pak të theksuara se në seksit të fortë.

Sam microinfarction kohë shumë të kufizuar. Kohëzgjatja e saj është rreth 40-60 minuta.
Në këtë kohë simptome të dukshme të problemeve të zemrës mund të jetë si më poshtë:

 • Dukuri e dhimbje e papritur torturues në anën e majtë, yrradyyruschey më sup, shpatull, nofullën. Përafërsisht 25% e pacientëve pëson microinfarction nuk përmendet në dhimbje e tij, zakonisht të moshuarit, pacientët me diabet kanë një prag të ulët dhimbje.

 • Rritja e mundur në temperaturën e trupit, për shkak të nekrozë të indit të zemrës.

 • Shfaqja e cianozë të buzëve ose trekëndësh nasolabial.

 • Nuk mund të jetë gulçim, marramendje deri në humbje ndjenjash.


 • Shenjat shoqërues të sëmundjeve të zemrës në gratë microinfarction


  Ajo përmban microinfarction shprehje dobët i bën gratë të jenë më të vëmendshëm ndaj trupit tuaj dhe shëndetin. Ndonjëherë, duke anulluar të gjithë lodhjen dhe stresin e, ju mund të kaloni zile parë për probleme të muskulit të zemrës. Këtu janë më të zakonshme të simptomeve:

 • Ndjenja gishtat merznuchyh dhe gishtërinjtë - shpjegoi shkelje të furnizimit periferike të gjakut.

 • Nuk mund të jetë ënjtje e këmbëve në mëngjes, dhimbje në nyjet e duarve, ankthit, rritjen e djersitje - të gjithë janë gjithashtu shenja të mosfunksionimit të mundshëm të zemrës.

 • Struktura e trupit femëror është i tillë që diafragmë është më i lartë se një diafragmë njeri. Dhe, për këtë arsye, pjesa e poshtme e zemrës është më afër stomak. Prandaj, vjellje të shpeshta dhe dhimbje në rajon epigastrike dhe gjithashtu mund të sinjalizojë probleme me zemrën.

 • Dhimbje koke të rregullta që shoqërojnë presionin e lartë të gjakut duhet të fillojë një vizitë në një kardiolog.


 • Pasojat microinfarction infarkt
  Ashpërsia e pasojat e microinfarction varet nga disa faktorë:

 • Zona e dëme;

 • mosha e pacientit;

 • comorbidities.


 • Ndonjëherë infarkt pa u vënë re microinfarction mund të japin pasoja më të rënda se sa e madhe. Këto efekte mund të jenë:

 • rishqyrtim ose një sulm masiv zemër;

 • Komplikime thromboembolic (trombo bllokimin e enëve të gjakut);

 • Zhvillimi i arrhythmias natyrave të ndryshme (aritmi dhe kryerjen e zemrës);

 • dështim të zemrës.


 • Për të reduktuar yyazytsirnist microinfarction zemrën duhet të ndjekin rregulla të thjeshta:

 • Ruajtja e një jetese aktive (stërvitje, kardyonahruzky, ajrit të freskët).

 • Mos kombinoni konsumin e alkoolit me pirjen e duhanit, dhe nëse është e mundur të eleminuar këto zakone të këqija.

 • Nënshtrohen kontroll të rregullt-up.

 • Me arritjen e moshës 40 vjeç duhet të marrin drogë që mbështesin muskujve të zemrës dhe për të zvogëluar faktorët e mundshme negative nuk është mënyrë jetese mjaft i saktë.