Miopatia - Simptomat


Miopatia - sëmundje kronike neuromuskular në të cilat preken indeve të muskujve. Shkaku i miopatia është një çrregullim metabolik. Studimet e fundit shkencore tregojnë se qelizat e muskujve janë formuar fibër dëmtuar cipë dhe humbur thelbësore aminoacidet, enzimat, kreatinë, kolaps dhe vdesin.

Simptomet e miopatiaDuke myopatyyam përfshijnë një sëmundje trashëguar neuromuskular dhe syndromes neuromuskulare në disa sëmundjeve somatike dhe neurologjike. Shenjat e zakonshme të të gjitha llojeve të myopathies janë dobësi e muskujve dhe dëmtim motorike.

Simptomet e Duchenne miopatia
Sëmundja më e zakonshme muskujve - miodistrofiey Duchenne. Nuk është një sëmundje vetëm në djemtë dhe transmetohet nga gjen i parregullt marrë nga nëna. Tashmë në vitet e para të jetës vonesë të dukshme në lëvizshmëri, muskujve zonën hip dobësi. Shënuar më tej dobësimin e muskujve të trungut dhe sup brez, dhe muskujt e frymëmarrjes. Ndoshta lordosis (patologji e shtyllës kurrizore), mbyllja muskujt viç. Nga adoleshencë e hershme, shumica e pacientëve të lëvizin më në mënyrë të pavarur, ata zhvilluan shenja të cardiomyopathy, inteligjenca nuk i plotëson normat e moshës, i shqetësuar lëvizshmëri gastrointestinale. Pacientët të jetojnë gjatë, vdiq në moshën 30 e dështimit të zemrës ose mushkërive.

Simptomet e miopatia steroide
Arsyeja për miopatia steroide është rritur nivelet e gjakut të hlyukokortysteroydov për shkak të prodhimit të tepruar të lëvore veshkave. Rritja hormonet mund të jetë gjithashtu në pacientët të cilët vazhduan marrjes hlyukokortysteroydы trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Shkeljet kryesore klinike që lidhen me ndryshimet në pamjen e pacientit. Depozitat dukshme yndyrë në fytyrë, qafë, trupin e sipërme (sidomos mbi klavikul). Pjesa e poshtme e trupit praktikisht i pandryshuar, duke çuar në mungesë ekuilibri e dukshme të trupit. Pacientët që përjetojnë dobësi të muskujve dhe dhimbje, ata ngadalë shërimin e plagëve, ka një tendencë për të sëmundjeve infektive. Një tipar karakteristik është striae - band shtrihen e lëkurës që ndodhin për shkak të rritjes së brishtësisë së capillaries. Fëmijët vuajnë vonuar rritjes, çrregullime të vërejtura në të rriturit organe gjenitale. Kur pacientët steroide miopatia të prirur për depresion, çrregullime njohëse.

Simptomat miopatia alkoolike
Alkooli miopatia vërejtur në njerëz të cilët abuzojnë rregullisht alkool. Si rezultat i efekteve toksike në etilik trupit qelizat dhe fibrave skeletore muskujve të organeve të brendshme që po vdes, dhe zhvillon nekrozë melkotochechnыy. Alkolikët kronike ankohen:

  • lodhje;

  • mpirje e gishtat e këmbëve;

  • ndjenja ngurtësi në zonën e qafës së mitrës.


  • Pastaj ka dhimbje natën, humbje e koordinimit. Kjo është dridhje e dukshme nga duart. Muskujt gradualisht të bëhet i butë, i vdekur, ata nuk mund të bëj. Si alkoolike miopatia manifestohet, është e ngjashme me simptomat miopatiy origjinën tjera.

    Është e rëndësishme që simptomat e miopatia diagnostikuar për trajtimin e menjëhershëm të sëmundjes. Në mënyrë tipike, terapi afatgjatë është miopatia, ambulator kombinuar dhe trajtimet hospitalore. Lloje Terapia e myopathies trashëguar përfshijnë pritjes anabolic agjentët, vitamina, ushqyesve stimuluesve dhe drogës vasoactive trofotropnыh. Nëse terapia steroide është përshkruar drogë që zvogëlojnë sintezën e kortizolit. Në raste të rënda radioterapi ose kirurgji. Kur miopatia alkoolike rekomandojmë maturi të plotë nga produktet e alkoolit që përmbajnë. Por metoda e plotë e duke u shpëtoj prej miopatia alkoolit ekziston.