Pulmonare edemë - Simptomat


Pulmonare edemë - një gjendje të rëndë patologjike në të cilën hapësira dhe alveoli e indeve të mushkërive jashtë enëve të gjakut pulmonare grumbulluar fluide, e cila çon në mosfunksionim të mushkërive. Kjo ndodh kur, në vend të ajrit mushkëritë fillojnë të mbushur me lëng i lëngshëm që rrjedhjet nga enët. Kjo mund të jetë për shkak të presionit të tepruar në enët e gjakut, mungesa e proteinave në gjak ose paaftësia për të mbajtur lëngje në plazma.

Shenjat e astmës kardiak dhe edemë pulmonarePo aq e rëndësishme është se simptomat dallim korrektësinë e edemë pulmonare intersticiale dhe edemë alveolare pulmonare, të cilat janë dy fazat e procesit patologjike.

Kur edemë pulmonare intersticiale, të cilat korrespondojnë me simptomat e astmës kardiak, është depërtimi i lëngët në të gjitha indet e mushkërive. Kjo dëmton në masë të madhe uyazyka shkëmbimin e oksigjenit dhe dioksidit të karbonit në mes të ajrit alveole dhe të gjakut, shkakton një rritje të mushkërive, bronkial dhe rezistencës vaskulare. Sulmi i astmës kardiak (edema pulmonare intersticiale) ndodh shpesh gjatë natës ose në kohë predutrennee. Pacienti zgjohet nga ndjenja e mungesës së ajrit, merr një pozicion të detyruar ulur, i ngacmuar, ndjen frikë. Gulçim, sulmet e kollitjes, cianozë nga buzët dhe thonjtë, gjymtyrët poholodinnya, rritjen e tensionit të gjakut, takikardi. Kohëzgjatja e një sulmi të tillë, nga disa minuta në disa orë.

Procesi i zhvillimit të mëtejshëm lidhur me lëng impregnim në zgavrën e alveole, që çon në edemë alveolare pulmonare. Lëngshme fillon të shkatërrojë substancë mbrojtëse që linjat brenda alveole, duke shkaktuar alveoli rrinë së bashku, përmbytur lëngun edematous. Në këtë fazë, formoi një shkumë të qëndrueshme të proteinave, e cila fillon të përputhen lumen bronkiale, duke rezultuar në nivele më të ulëta të oksigjenit dhe hipoksi. Edemë pulmonare alveolar është e karakterizuar nga dështimi mprehtë frymëmarrjes, nuk është i fortë me dyspnea veçantë wheezing, cianozë, lagështi lëkurës. Mbi buzët e nxjerr shkumë nga goja vepron nuancë rozë për shkak të pranisë së gjakut. Vetëdija Shpesh pacientët hutuar, gjendje kome mund të ndodhë.

Format edemë pulmonare
Në varësi të shkakut dhe origjinës së prodhimeve dhe edemë nekardiohennyy kardiogjenik pulmonare.
Edema kardiogjenik pulmonar ndodh në sëmundjeve të zemrës dhe zakonisht eshte akute. Ajo mund të jetë një manifestim i dështimit të zemrës, infarkt miokardi, kardyomyopatyyah, regurgitation mitrale, defekte të zemrës dhe aortës mitrale stenozë dhe sëmundjeve të tjera. Në këtë rast, u rrit shtypja hidrostatike në kapilarët e mushkërive është shkaktuar nga presioni në rritje në mënyrë pulmonare, duke shkaktuar ënjtje.

Edemë pulmonare Nekardiohennyy shkaktuara nga rritjen e permeabilitetit vaskular mushkërive, duke çuar në depërtimit të lëngjeve në hapësirën e mushkërive. Ajo mund të shoqërohet me kushte të tjera klinike: pneumonia, sepsa, aspiratën e përmbajtjes stomakut, dhe të tjerët.
Ka gjithashtu edemë pulmonare toksik, të shkaktuara nga veprimi i substancave toksike në indet e mushkërive. Shpesh ky kusht është shkaktuar nga oksidet e azotit helmimi. Gjatë procesit të identifikuar një numër të fazave: refleks, fazë dukurive të fshehura, dhe të kundërt të zhvillimit klinik. Fillimisht, ka një reagim refleks nën ndikimin e substancave: acarim të mukozës, kollitjes, dhimbje në sy. Simptomat mëtejshme zhduken, aty vjen një fazë latente, që zgjat nga dy orë në ditë. Pastaj manifestuar simptoma të tilla si frymëmarrje të shpejtë, kollë lagësht me wheezing, cianozë, takikardi. Në raste të butë, me trajtimin e duhur në ditën e tretë pas helmimit gjendje normale.