Ënjtje dhe lëngjeve të tepërta në trup


Ënjtje - një organ shtetëror, në të cilën indet mbledhur lëngshme tepërt. Para së gjithash, të prirur për ënjtje të këmbëve dhe fytyrë, por ndonjëherë gjatë shtatzënisë mund të bymehet armëve, stomak dhe madje edhe mbrapa. Edemë gjatë shtatzënisë për shkak të faktit se në rritje nevoja e trupit të femrës në të lëngshme, dhe më shumë kohë, aq më shumë që ajo dëshiron për të pirë - pjesa më e madhe e peshës së fituar gjatë shtatzënisë është vetëm të lëngshme. Përveç kësaj, natriumi shtatzënë akumuluar, e cila mban ujin në trup, është një tjetër shkak ënjtje. Flisni për ënjtje dhe lëngjeve të tepërta në trup.


Ënjtje e hundës
Rezultatet mbajtjes fluide veçanërisht e dukshme në fytyrë të bëhet më të harmonishëm, ënjtje të qepallave sytë reduktuara, rritet hundë. Ndonjëherë ënjtje persona është një simptomë e edemë renale, që kërkon trajtim të menjëhershëm. Është e mundur që e ka shkaktuar ënjtje dhe specifike "undead shtatzënë", e cila ndodh për shkak të ndryshimeve të hormoneve në trup. Të hundës mucous cipë shtohet, frymëmarrja bëhet e vështirë, thatësi dhe kruarje lindin, sëmundja mund të ndodhë në çdo fazë dhe në çdo kohë, pas dhënies undead lindjes zhduken pa mjekim të mëtejshëm. Për periudhën e gruas sëmundje duhet të marr së bashku me ilaç specialist efektiv dhe të sigurt për kongjestion i hundës, si përndryshe të ftohtë mund të çojë në furnizim të pamjaftueshëm të oksigjenit të fetusit dhe hipoksi.

Ndonjëherë ënjtje mund të shkaktohet nga alergji hundës.

Në mënyrë që të eliminuar kontakt me alergjen, për të analizuar veprimet e saj të fundit mund të ketë shkaktuar alergji polen, një produkt të ri, pastrues apo kolegët aromë. Në disa gra, ënjtje e hundës dhe goja është shenja e parë e shtatzënisë. Shumë më tepër se një hundë, një grua në duart fryrë pozitë, sidomos gishtat. Kjo grua njoftimet ndjesi shpimi gjilpërash, djegie dhe madje edhe mpirje, vështirësitë lindin kur heqjen dhe unaza nadivanni. Më shumë se gratë e tjera kanë tendencë ënjtje e duarve duke punuar në një tastierë kompjuteri dhe maus janë të angazhuar vyazanem apo derdhur, dmth ata që duart e të cilit në mënyrë të përsëritur të kryejnë të njëjtat veprime. Në këtë punë ka sindroma tunel - lëngu tepërt që akumulon në dore, e cila është e shtypur në një nervore dhe ka dhimbje. Për të shmangur ënjtje dhe dhimbje, të bëni ushtrime të veçanta për duart dhe herë pas here për t'u dhënë atyre një pushim. Nëse ënjtje e duarve, e kombinuar me ënjtje të fytyrës, këmbët, prapa dhe bark, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj.


Këmbët ënjtje
Këmbët ënjtje shoqëron shtatzënisë, zakonisht në fazat e mëvonshme. Këmbët bymehet në mënyrë të konsiderueshme, duke e bërë të vështirë për të vënë në dhe largimin e këpucë. Shenja e parë e ënjtje të këmbëve - gjurmët e çorape çamçakëz në kyçin e këmbës.

Ënjtje të rrezikshme
Nëse të gjithë ënjtje zhduk pas eliminimit shkakton, ata janë fiziologjike në natyrë dhe nuk përfaqësojnë një kërcënim. Nëse ënjtje është edhe në mëngjes, nuk ulet me kalimin e kohës dhe, për më tepër, filloi të bymehet pjesën tjetër të trupit, ky menjëherë duhet t'ju them shikuar gjinekolog. Nëse ënjtje nuk është shoqëruar me ndonjë sëmundje të tjera, pastaj u shqetësoni për të nuk ia vlen. Por nganjëherë ënjtje mund të jetë një shenjë e toksikoz vonë, e cila është e rrezikshme për gruan dhe fetusit. Nëse një grua së bashku me edema presionin e lartë të gjakut, shtim në peshë të tepërt, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Shpëtoj e ënjtje mjaft e lehtë në shtëpi në qoftë se ajo nuk është një shenjë e ndonjë sëmundjeje.


Vendosini vetes Edemë mënyrat e mëposhtme: shtypni gishtin tuaj mbi lëkurë në atë pjesë të këmbës, pa muskuj (fund para). Nëse dëm është formuar, është e mundur që të mos shqetësohen. Kryer këtë provë me të gjitha pjesët otekayuschymy trupit. Në një bazë pacient i jashtëm për të përcaktuar nevojën ënjtje për të kaluar testet dhe për të provuar McClure - Aldrich.

Ne luftojmë me edemë
Kur edemë në tremujorin e dytë duhet të kontrollojë sasinë absorbohet nga lëngjeve të tepërta - pijë deri në 15 litra në ditë dhe rreth 1 litër në formën e supave, kos, fruta dhe perime. Pini pjesë të vogla dhe duhet sips të vogla pa e detyruar veten për të vuajnë nga etja.


Në tremujorin e fundit të reduktuar futje kripë për 4 g në ditë, me një zgjedhje e kripë me përmbajtje të ulët natriumi. Vidyazykatysya më i mirë i patate të skuqura, salcice, ushqimeve të ngrira. Ju mund të përdorni produkte që kanë diuretik, të tilla si kajsi, mollë jeshile, Blackberry, kungull, karrota, panxhar, rrush. Kjo është e dobishme një herë në javë për të rregulluar ditë agjërimi fruta ose perime, të tilla si mollë.

Mbani një mënyrë jetese të shëndetshme, të lëvizin më shumë, të ecin të paktën 2 orë në ditë, duke notuar, të nënshkruajë për yoga apo gjimnastikë për gratë shtatzëna. Keep up pjesë fryrë të trupit. Për shembull, bëni një masazh të dorës, të gëzojnë një dush të ftohtë për këmbët, gjatë një festë e vë një jastëk nën këmbët e tij ose është e tyre një osman ulët. Mos zgjatem në dhomat e ngrohtë dhe të zihet fryma, nuk ka kënd, temperatura të larta provokon ënjtje. Më të ventiluar dhomë ose duke fjetur me dritare hapur.


Trajtimi i edemë
Në mënyrë tipike, trajtimi standard i edemë fillon me rekomandimet tashmë të përshkruara, gjumë të pajtueshmërisë, dietë. Nëse shikuar mjeku do të organizojmë analizon gratë, pastaj trajtimi i mëtejshëm është i nevojshëm. Në rast të një proteine ​​të urinës, tensionit të lartë dhe të rënda ënjtje të fituar peshë është një shenjë e preeclampsia, në të cilin rast gruaja duhet trajtim stacionar. Gjithashtu ënjtje mjekim është i nevojshëm në qoftë se ata janë të shoqëruar nga një shkelje e organeve vitale.