Hemoglobinë të ulët shkakton, simptomat


Për disa arsye, kohët e fundit shpesh dëgjojmë nga njerëz të pakënaqësisë me analizat e gjakut - në disa sheqer shumë në të, të tjerët nuk mjafton qelizat e kuqe të gjakut, etj Në këtë drejtim, ka vendosur për të shkruar disa artikuj mbi "përgjakshme" temë. Në këtë temë unë di personalisht dhe madje kaloi vitin e kaluar për dy javë në departamentin e hematologjisë.
Problemi më i zakonshëm është anemi, kështu që artikulli i sotëm përqendrohet në shkaqet e hemoglobinë të ulët në gjak dhe simptomat që ndodhin kohë. Nga rruga, unë kam qenë problemi krejtësisht e kundërta: hemoglobina është më i madh se i domosdoshëm. Por kjo disi më pas.Për të konfirmuar rëndësinë e temës së sotme mund të japin statistikat. Pjesa zyrtare e 40% te fëmijët më të vegjël se 5 vjet dhe 30% gjatë 5 viteve kanë reduktuar nivelet e hemoglobinës. Një e katërta e popullsisë së rritur është gjithashtu përballet me këtë problem, dhe në mesin e çdo grua tjetër shtatzënë nuk ka hemoglobinë të mjaftueshme.


Hemoglobinë të ulët: simptomat.

Siç e dini, funksioni kryesor i hemoglobinës është të furnizimit oksigjen në qeliza. Uljen e nivelit të saj në gjak çon në hipoksi indeve. Në këtë drejtim, ka dobësi, lodhje, marramendje konstante, marramendje, disa mund të përjetojnë të fikët.

Gjithashtu, mungesa e oksigjenit ndikon në pamjen: lëkurë të zbehtë dhe të thata, ka një problem me pushim e flokëve dhe thonjtë rritje ngadalë, të çara në qoshet e gojës.
Nëse gjymtyrët janë ngrirë me forcë dhe ju gjithmonë prostыvaete - është edhe simptomat e mundshme të hemoglobinë të ulët.
Mungesa e oksigjenit gjithashtu ndikon negativisht në aktivitetin e trurit, duke përfshirë edhe humbjen e kujtesës ndodh.


Hemoglobinë të ulët: Shkaqet.

Arsyet për të cilat niveli i hemoglobinës bie nën standardet e mi mjaft shumë. Midis tyre janë dy shumë të qarta dhe të vështirë kuptohet.

Më i dukshëm është humbja e gjakut. Por gjakderdhje mund të jetë i hapur (të tilla si trauma, kirurgji) dhe të fshehura (p.sh. ulcerat e traktit gastrointestinal). Dhe në qoftë se në rastin e parë, gjakderdhje mund të diagnostikuar me sy të lirë, i dyti shpesh duhet të kalojnë ekzaminimin mjaft të thellë për të zbuluar vendndodhjen e saktë të rrjedhjeve.
Dhurimi i gjakut dhe humbja e gjakut është kështu donatori sistematik mund të çojë në hemoglobinë të ulët.
Me humbjen e gjakut zgjidhet tani lëvizin për ushqim. Hemoglobinë është e lidhur pazgjidhshmërisht me hekur, kështu që ju duhet të merrni hekur mjaftueshme nga ushqimi.

Nuk është një mit që hekuri mund të blihet vetëm nga proteinat shtazore. Në fakt, nuk janë produkte bimore, të cilat gjithashtu mund të marrë sasinë e nevojshme të hekurit. Mësoni rreth produkteve që rrisin hemoglobinës, ju mund ta lexoni shpejti.
Megjithatë, është e sigurt të them se kalimi në vegetarianism shpesh shkaktohet nga nivele të ulëta të hemoglobinës. Kjo nuk është një dietë të ekuilibruar. Ushqime ende vegjetarian të pasura me hekur më pak se kafshët, dhe për këtë arsye duhet të jenë më të vëmendshëm në menu vizatim.

Gjithashtu mbani në mend se kalciumit ndërhyn me thithjen e hekurit, kështu që hemoglobina reduktohet duhet të zvogëlojë futje e ushqime që përmbajnë kalcium apo ndajnë një vakt me kalcium dhe hekur.
Një tjetër arsye për të reduktuar hemoglobinë është malabsorption hekuri në zorrët. Në këtë rast, ajo rezulton se ju hani hekur të mjaftueshëm, por për disa arsye trupi i tij nuk ka absorbuar.
Shpesh, hemoglobinë të ulët që rezulton nga kjo sëmundje. Në nivel të ftohtë apo të hemoglobinës gripit zakonisht rritet shpejt pas shërimit. Por, problemet kronike me veshkat, anemi mund të bëjë shoku juaj të vazhdueshme.

Ndoshta arsyet kryesore që unë të listuara, por ka sigurisht të tjerët. Për shembull, të afërmit e mi në hemoglobinë repart rënë për shkak të stresit. Çfarë ka ndodhur kështu mjekët nuk mund të vërtetë të shpjegojë.