Gripi i ri i virusit 2014 - simptomat


Edhe pse epidemia e gripit dhe u bë e zakonshme, çdo vit që arrin të shkaktojë shumë zhurmë. Ndoshta nuk është përjashtim dhe sezonin e ardhshëm të ftohtë kur gripi janë më aktive.

Gripi i ri në vitin 2014Viruset ekzistuese gripit vazhdimisht shndrrohet. Kjo është, sëmundja ndryshon pak dhe trupi i reziston atë më keq, sepse kjo thjesht nuk kanë kohë për të prodhuar antitrupa përkatëse.
Sipas të dhënave paraprake, në vitin 2014 një virus i ri i gripit nuk është e përgatitur për çdo surpriza. Përgatitja për jetë takuar me variacione të njohura:


 • H1N1 - i njëjti lloji i "gripit të derrit", e cila sot mban asnjë kërcënim të veçantë;

 • Victoria H3N2 - virusi është mjaft i fuqishëm, por kuptohet mirë;

 • 2014 do të jetë i vetmi tendosje sapoardhur MA - virus tipit B 2/2012.


 • Simptomat e gripit të ri në 2014


  Karakteristikat kryesore të gripit të ri nuk do të ndryshojnë diçka të veçantë. Si rregull, virusi godet papritur dhe në mënyrë dramatike.
  Njohin virusin e ri të gripit në vitin 2014 mund të jenë simptomat e mëposhtme:

 • Temperatura e pacientit papritmas hedhje në 39-40 gradë. Beat mjaft e vështirë. Nxehtësia mund të zgjasë disa ditë.

 • Në temperatura të tilla të larta vërejtur shpesh proteina skuqje. Në disa raste, gripi mund të bëhet shkak i gjakderdhjes nga hunda.

 • Temperaturat e larta shoqërohet domosdoshmërisht me një ethe.

 • Një karakteristikë dalluese e gripit - dhimbje në eshtra dhe muskuj.

 • Pacienti është përkeqësuar oreksin. Nuk mund të jetë dobësi.

 • Simptomat e virusit të gripit të ri në vitin 2014 mund të konsiderohet si dhimbje koke, ndjenja të pakëndshme prerjes në fyt dhe kullojnë hundët.


 • Varësisht nga simptomat e shëndetit dhe tendosje mund të ndryshohet. Ndonjëherë të gjitha shenjat e mësipërme të sëmundjes janë shtuar skuqje dhe dhimbje barku.