Nyktofobyya - frika nga errësira, simptomat dhe trajtimi


Nyktofobyya në të rriturit dhe fëmijët - është frika irracionale bezdisshëm frikën e errësirës, ​​e cila e rrit me kalimin e kohës. Feature nyktofobyy është se njerëzit nuk janë aq shumë frikë nga errësira, shumë surpriza, ajo mbart në vetvete. Deri në 10% të njerëzve në botë ndjejnë frikën e errësirës.


Nyktofobyya - Shkaqet


Frika nga errësira në të rriturit mund të shkaktohet nga faktorë të shumtë. Ajo luan rolin e një lidhje gjenetike. Që nga kohët e lashta errësira përbënin një rrezik për njerëzit, mund të sulmojnë grabitqarët, hajnat dhe të tjerët. Në errësirën e organeve të njerëzve të humbasin ndjeshmërinë dhe pak të shohim.


Rritje nyktofobyy ndihmojnë gjithashtu përvojën e shkuar, që është ruajtur në mënyrë të sigurtë në kujtesë nga fëmijëria. Fëmijët e rritur kryesisht pjesë me frikën e tyre dhe nyktofobyya më tej është vetëm një reflektim i zbehtë i frikës. Disa fëmijë me karakter të fortë me vetëdije duke luftuar me frikën duke filluar nga shkolla. Pas një periudhe të caktuar kohe lënë frikën e tyre, por jo të gjithë forcën për të kapërcyer atë me veten. Shumë prej tyre janë si të rriturit, vazhdojnë të kenë frikë e zonave të errëta dhe rrugët, fshehur me kujdes atë nga të tjerët dhe duke shpjeguar gjithë shikim të dobët, fokus të dobët dhe si pasojë ka marrë gunga dhe bruises. Shpjegimi i tyre tingëllon shumë bindëse, megjithatë, papritmas e gjeti veten në një dhomë të errët nyktofobы bien në panik dhe ajo do t'ju jepet.

Arsyeja tjetër frika e errësirës, ​​frika e vdekjes është - tanatofobiya. Kjo frikë ka si fshehur dhe e dukshme ekran nivel. Në prani të tanatofyy në frikën e ekspertëve erresires fillojnë punën për eliminimin e këtij fobi.
Duke qenë në terr, frikë nga nyktofob zbrazëti, prandaj këshillohet të mbani TV dhe radio përfshirë, por kjo nuk është e rekomanduar për të shikuar thrillers dhe tmerr. Shih diçka duhet të jetë relaksuese dhe të këndshëm. Pets gjithashtu të ndihmojë në luftën e ideve të këqija.Nyktofobyya - Simptomat


Fëmijët kanë frikë të fshehura thellë në nënndërgjegjeshëm dhe gjatë viteve vetëm rritet. Nyktofobyya ndodh spontanisht, pa parakushte reale për këtë ekzistojnë. Në errësirën e njeriut nuk është duke parë objekte reale, duke përfshirë imagjinatës, e cila është foto tmerrshme. Më tej, vuan nga nyktofobyy sheh atë që në realitet nuk ekziston dhe vepron imagjinatën.
Simptomat shfaqen frikë nyktofobyy, ankthi të rënda, djersitje, marramendje, dridhje, humbjen e kontrollit mbi situatën. Kjo situatë sjell siklet nyktofobu dhe vuajtje.Frika nga errësira në fëmijët


Me dy viteve të fëmijës mund të fillojnë të zhvillojnë nyktofobyya. Ajo manifestohet në frikë të qëndruar në shtrat një natë, ju lutemi të kthehet në dritë, ose dëshira për të lëvizur në shtrat prindërore. Ajo duhet të trajtohet normalisht, si në fazën e pjekurisë. Ndoshta një fëmijë është i trishtuar dhe ai dëshiron të komunikojë. Kjo nuk është një frikë e vërtetë e errësirës. Por në qoftë se tre vjet e një fëmijë fillon të jenë të frikësuar për të shkuar vetëm në një dhomë të errët, prindërit duhet të shënojë alarmin. Me të rriturit adekuate të reagimit, fëmijët pesë vjet e frikës zhduket vetvetiu, por ajo mund të kujtoj veten zgjoheni papritur në natën. Në raste të tilla, fëmija i qetë, Le të përqafojnë, të kufizojë qëndrimin para TV, lexoni tregime të mira dhe për të ruajtur gjendjen shpirtërore pozitive emocionale. Ilaç më të mirë për fëmijët nyktofobyy lodër tuaj të preferuar të butë, një shembull i fëmijëve më të vjetër, përfshirë një natë-dritë, qumësht të ngrohtë gjatë natës, muzikë e bukur qetësues.
Nyktofobyya - trajtim


Si të shpëtoj nga frika e errësirës? Shumë nyktofobы thellë poshtë për të shërohen nga frika ngulët frika e terr. Therapists rekomandojmë para se të shkojnë në shtrat duke menduar për ëndrrën e tij, duke paraqitur zbatimin e tij. Këto fantazite jap besimin njeri.
Ju mund të zgjidhni për të ndihmuar veten: Paramendoni situatën që provokuar frikë ju. Merrni një pozitë të rehatshme parë relaksohuni dhe zhyt veten në kujtimet e tyre. Ky do të jetë hapi juaj i parë për marrjen e shpëtoj nyktofobyy. Pastaj, ri-përjetuar fobi e tyre, kodon atë në një pozitiv. Kjo duhet të bëhet në mënyrë të përsëritur, për të siguruar imazhe të reja pozitive që do të jetë shkruar në nënndërgjegjeshëm dhe të hyjë në fuqi.

Nëse ju imagjinoni diçka përtej, duke sjellë apo fantazmat, ajo është e rekomanduar për të shkuar për të përmbushur frikën e tij. Dhomë ekzaminimi të vëmendshëm dhe natën probing çdo subjekt do të shtojë besimin dhe për të eliminuar frikën. Përgjigje veten: çfarë saktësisht jeni frikë nga? Përshkruani në detaje tuaj kështu që ju mund të kuptoni atë. Krahaso kërcënime reale nga imagjinare. Ju gjithashtu ka rrezik kur kaloi në dritë, atëherë pse do të përbëjë një kërcënim në errësirë? Shkruani frikën tuaj dhe të lexoni ato. Draw tuaj dhe mendoni: çfarë kam frikë në errësirë? Pastaj imagjinoni e keqja dhe të tmerrshme, duke analizuar se si kjo është e vërtetë. Duke u siguruar që asnjë kërcënim, të shkoni në shtrat, duke menduar për të këndshme, sepse ju shkaktuar mendimet tuaja të pakëndshme.

Nëse frika vetë-tejkalimin e errësirë ​​nuk është kurorëzuar me sukses, ajo është e rekomanduar për të vizituar një terapist. Në trajtimin e phobias provuar përkryer metodat terapeutike, Hypnotherapy, teknikat efektive e relaksimit dhe trajnime të ndryshme. Në kulmin e përkeqësimit përshkruar barnave anti-ankthi që lehtësimin e tensionit.