Obliterans Endarteritis e gjymtyrëve - trajtim, simptomat


Obliterans Endarteritis - një sëmundje e zhvilluar ngadalë duke përfshirë anijeve me një proces parësor patologjike është tani arteriet më të ulët gjymtyrë. Gjatë rrjedhës së sëmundjes është i ngadalshëm lumen rënie arterie, duke çuar përfundimisht në mbylljen e plotë. Në këtë rast, trupi leckë të përfshira në proces, fillojnë të vuajnë nga mungesa e furnizimit me gjak, që çon në gangrenë (nekrozë spontane).
Obliterans Endarteritis - një sëmundje sistemike, me këmbët mbizotërues plagë. Kjo sëmundje në qarqet mjekësore quhet "sëmundje duhanpirës s", dhe jo vetëm - mes varësisë dhe kjo me të vërtetë është një gjendje patologjike të lidhura.
Obliterans Endarteritis e gjymtyrëve të ulëta


Për obliterating kurs endarteritis karakteristike ciklike, që fazën e përkeqësimit dhe prosperitetit alternativ me njëri-tjetrin. Shumica endarteritis obliterating ndodh në formën kronike, por herë pas here ka variante të mprehta dhe të zhvillimit. Në fillim të sëmundjes në murin e enëve të gjakut nuk ka ndryshime organike janë vërejtur në këtë fazë mund të vërehet enët vetëm spazmuvannya.
Gjatë progresion të fshirë furnizim endarteritis e indeve biologjike zona e prekur është përkeqësuar me shpejtësi, duke shkaktuar ulçerë ose gangrenë të këmbëve (zakonisht gishtat). Zhvillimi i këmbëve obliterative endarteritis ndodh në pesë faza.

? Faza e parë - degjenerim e mbaresa nervore. Në këtë fazë anije (arterie dëmtuar shpesh, por ndonjëherë dhe venat) ngushtuar pak. Për shkak të formimit të furnizimit me kolateralet gjakut praktikisht nuk vuan. Kjo fazë nuk ka simptoma specifike dhe klinika të rënda, por endarteritis fshirë janë duke përparuar me shpejtësi.
? Hapi i dytë - kalibrit të madh arterie vrull. Formuar në fazën e parë të fshirë kolateralet endarteritis përballen më me rritje të shpejtë të ngarkesës, për shkak se ka shenja e para paralajmëruese: rritur me shpejtësi lodhje, ndjenja të ftohtë në këmbë, dhe më vonë u bashkuan dhe çalim. Në fazën e dytë duhet menjëherë të fillojë trajtimi.

? Faza e tretë - rritja e shpejtë e ind lidhës. Në këtë fazë, qelizat e shtresave ind lidhës të absolutisht të gjitha enët e gjakut të këmbëve kanë filluar të rriten. Ky proces shkakton dhimbje që një person të bëjë me obliterating endarteritis jo vetëm kur lëviz, por vetëm. Gurgullimë në arteriet e këmbëve është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme. Ky kusht është konsideruar si faza drejtimin e sëmundjeve më të ulët arterieve gjymtyrë.
? Hapi katër - një bllokim i përgjithshëm ose thrombosed gjymtyrë vaskulare. Në këtë fazë të zhvillimit të pakthyeshëm: nekrotizirovanie dhe gangrenë.

? Hapi i pestë - këto ndryshime fillojnë të ndodhin jo vetëm në enët e këmbëve, por në shumë organe. Në këtë fazë, duke vuajtur enët e trurit dhe të zemrës.


Gjymtyrë e sipërme endarteritis obliterans


Gjymtyrëve të sipërme obliterans endarteritis ndodh në pacientët shumë më pak shpesh se më të ulët. Në shumicën e manifestimeve klinike është e njëjtë si obliterating këmbët endarteritis. Faza, i cili është një proces patologjik të njëjtë. Fillimisht personi i sëmurë nuk vëreni ndonjë ndryshim në shëndetin tuaj, edhe pse sëmundja në këtë kohë përparon. Më vonë, duke filluar të shfaqen shenjat e para që duhet të lajmërojnë dhe të fillojë një fushatë për të mjeku. Kjo ndjenjë e ftohtë në duar, ndjesi shpimi gjilpërash pakëndshme, dobësi, lodhje të shpejtë. Pak para shprehjet e mësipërme shtuar dhimbjen e intensitetin dhe karakterin ndryshme.

Dhimbje më dhemb shfaqet gjatë kryerjes së ndonjë veprimi (punëve të brendshme, heqjen, etj), si dhe progresi i fshirë endarteritis dorë, dhimbja është simptomë pothuajse konstante që shqetëson njerëzit edhe gjatë natës. Nëse këto, tashmë drejtimin fazë e sëmundjes është infektimi nuk trajtohet, ulcerat e lëkurës duket, fushat e nekroza e indeve. Më vonë, sëmundja bëhet sistemike.


Endarteritis shkaqet obliterans


Endarteritis Ekspertët obliterans nuk janë studiuar në mënyrë të plotë, kështu që natyra e origjinës së saj është ende i panjohur. Shumica e mjekëve mendojnë se zhvillimi i sëmundjes stimulojnë antitrupa autoimune. Ato janë shkaku i dëmit për muret e arterieve, procesi nisjen e përhapjes së indeve lidhës përmes të cilave anije dhe ngushtohet. Shumë shkencëtarë besojnë se obliterating endarteritis rregullt vetë-helmimi është shkaktuar nga nikotina, hipotermi shpeshta ose trazira emocionale.

Çon në sëmundje faktorëve: pirja e duhanit, hipotermi rregullt të çon në vasospasm zgjatur, ngrirja e ekstremiteteve në histori. Përveç faktorëve të mësipërm që rrisin rrezikun e sëmundjes, mund të shkaktojë zhvillimin e patologjisë së lëndimit traumatik, proceset kronike infektive, pezmatim nervi ndryshme.
Gjatë një sasi të madhe të kërkimit, mjekët dhe shkencëtarët në përfundimin se teoritë e obliterating endarteritis katër. Vendin e parë është dhënë efektet aterosklerotike (dmth zhvillimin e arteriosklerozës në moshë të re). Në vendin e dytë janë agjentë infektive dhe toksike (një shumëllojshmëri të infeksioneve, duke përfshirë infeksionet fungale). Vendi i tretë është marrë nga ndryshimet patologjike në koagulimit të gjakut. Arsyeja e fundit është alergjik ndaj duhanit (mbindjeshmërisë për komponentët e tymit të duhanit, të cilat njerëzit nuk mund të guess).Obliterans Endarteritis simptomat


Thirrje më parë, e cila duhet të tërheqë vëmendjen, është dobësia në gjymtyrë dhe lodhje të shpejtë. Pacienti obliterating endarteritis fillon në njoftim se ai shpesh është i lodhur pas një shëtitje të gjatë ose në këmbë, duket se këmbët e tij "lëvizje". Këmbët Skin përfundimisht bëhet e nxehtë dhe e thatë. Ftohtë para - raste të rastit, më vonë kjo ndjesi nuk ka lënë edhe gjatë çorape të ngrohtë apo batanije.
Në njerëz, ka një ftohtësi në rritje të këmbëve, e cila shkakton veshin këpucë të ngrohtë, edhe në sezonin e ngrohtë. Periodikisht njeriu fillon të shqetësojnë mpirje dëmtuar gjymtyrë, ndjenja të lehta ndjesi shpimi gjilpërash ose zvarritje.

Me kalimin e kohës procesi ka fituar tashmë një kurs zgjatura dhe anijet pësojë ndryshime të rëndësishme dhe hemodinamikën vuajtur, këmbët temperatura fillon ashpër ndryshme se temperatura e trupit. Rrjedhjen e zvogëluar të gjakut shkakton këmbët janë të zbehtë dhe të ftohtë, dhe këpucë me majë janë shumë të ndryshme në ngjyra nga të gjithë këmbë. Ata bëhen cyanotic apo edhe ngjyrë blu-kuqe. Alert pacienti ka rritur djersitje në gjymtyrë të dëmtuara.
Në fazat e avancuara të sëmundjes një person ndjen dhimbje mjaft intensive në këmbë, në këmbë. Parehati pacienti të detyruar për të bërë të marrë frymë, kur duke ecur dhe prisni derisa dhimbja zgjidh. Kjo simptomë quhet claudication përhershme. Muskujt anije viç ngushtuar rëndë, për shkak të asaj që mund të furnizimit me oksigjen. Rezultati është një vrull, duke shkaktuar dhimbje. Gjatë pjesës tjetër (me ndalesa) muskujt këmbë kërkojnë më pak oksigjen, rrit qarkullimin e gjakut, zbehet spazma dhe dhimbje zhduket.

Me zhvillimin e obliterative endarteritis distancë dhe me shpejtësi në këmbë ul. Ndryshimet ekspozuar dhe thonjtë - ata bëhen cyanotic, i brishtë, deformueshme për shkak të dobët shtrat gozhdë ushqyerit. Nëse një person përparon obliterating klinikë endarteritis plotësohet nga një rënie të fortë në intensitetin e pulsation e arterieve prapme të këmbës. Në këtë fazë, konfiskimet këmbë fillojnë të shfaqen, dhe më vonë ata janë të shqetësuar dhe në pjesën tjetër. Nëse nuk obliterating trajtohet endarteritis në këtë fazë fillojnë të formojnë edemë, dhe pastaj ulcerat në lëkurë. Manifestimi më i vështirë dhe i rrezikshëm është indet nekrotizirovanie.Trajtimi obliterans Endarteritis


Në qoftë se në bazë të tregon hollësishme e një personi diagnozë të dyshuar të fshirë endarteritis të mos jetë punë e vështirë. Tani verifikojë sëmundja ndihmon metodat e fundit instrumentale të diagnozës që lejojnë për të përcaktuar shkallën e dëmtimit të murit anije.

Popullariteti i mjaftueshëm fituar në Doppler tonë kohë (një metodë diagnostike duke përdorur ultratinguj). Në këtë metodë përdoret zakonisht sfyhmohrafyyu volumetrike, capillaroscopy, reovazohrafyyu, plethysmography, skanim dyfish e anijeve. Të gjitha këto metoda janë mjaft informative, të lira dhe të thjeshtë. Gjithashtu një plus i madh është noninvasive e saj dhe për të kryer hulumtime jo vetëm në spital, por edhe në klinikë. Përjashtojë kryer në një angiografi radiografike spital. Në qoftë se mjeku është ndonjë dyshim, ai cakton më shumë hulumtime. Me metodat e kërkimit të tjera të përbashkëta të tilla si diagnostifikim nga Voll, vehetorezonansnoe studim diagnostik.

Mjeku mund të përshkruajnë një person të dyshuar për obliterating endarteritis dhe kërkime komplekse. Nëse qëllimi kryesor - për të gjetur se kur procesi filloi të zhvillohet dhe ndryshime tashmë të ekspozuar indeve përshkruajnë diagnostifikimit me ultratinguj në kombinim me radiografi dixhitale. Nëse doni të dini gjithçka në lidhje me gjendjen e kanaleve të energjisë, të ndihmojë specialist gjithmonë do impuls diagnozë. Kjo metodë do të jetë terapi e saktë për çdo pacient individualisht dhe në përputhje me shkallën e ashpërsisë dhe endarteritis zhvilluar obliterative.

Nëse vëmendshëm për shëndetin e tyre dhe ndryshimet në shëndetin e njerëzve kërkuar në zhvillimin e hershëm të kësaj sëmundjeje të verifikojë diagnozën në fazat e hershme do të ndihmojë shumë të ndjeshme dhe informativ metodë - vegjetative-tingëllues diagnostifikim. Kjo do të ndihmojë në identifikimin dështimin apo, anasjelltas, duke çuar tepricë kulm. Dhe të gjeni të gjitha detajet e asaj që proceset të ndodhë në një pjesë të veçantë të trupit, ndihmë thermography.
Diagnostics me metodën Voll ndihmon të përcaktuar shkakun dhe pasojat e shfaqjes së një gjendje patologjike, gjeni patogjene (zbulon praninë e virale, agjentët bakteriale dhe kërpudhave). Kjo эlektropunkturnыy metodë. Në qoftë se mjeku duhet të gjejë se çfarë ndryshon sëmundje vuajtur nga organet e tjera, ai do të emërojë analizat klinike dhe biokimike.

Treat obliterating endarteritis duhet të fillojë kur manifestimet e para, si në fazat e mëvonshme të shërimit nuk mund të arrihet. Sapo shenjat e para të (të ftohtë, ndjesi shpimi gjilpërash, gjymtyrë lodhje), ju duhet të ndërmarrë veprim.
Para së gjithash ju duhet të merrni shpëtoj provokuar zhvillimin e faktorëve obliterative endarteritis: pirja e duhanit, hipotermi, të pijshëm, pasi e gjithë kjo është anije spazmuvannya. Ju duhet të mbani gjymtyrë e prekur: shmangur dëmin, lëndimet personale, veshin këpucë të jenë më të mëdha se zakonisht (ajo nuk duhet të ngushtoj këmbë dhe të jetë e thatë). Ajo duhet gjithashtu të fillojnë të veshin çorapet edhe në verë, dhe me kujdes të vëzhgojnë këmbët higjienës. Gjymtyrët me obliterating endarteritis duhet të lahen dy herë në ditë me ujë të ngrohtë duke përdorur sapun. Nëse këmbët djersitje filloi të shqetësuar që ndodh shpesh në këtë sëmundje, pasi tualet higjienike duhet të fshihen top pambuku këmbë ngjyhet në 70% alkool.

Pas faktorët negative ndalur veprimin fillojnë të veprojnë drogë që eliminojnë të spazëm, antispasmodics dhe ganglioplegic. Ndër antispasmodics përdorni Halydor, jo-kapanoneve, Vazodylan mesin ganglioplegic - Heksoniy, Dyprofen. Halydor përdorur zakonisht me gojë, në raste të veçanta të rënda, injektuar në venë për një arterie, muskujve. Standard Doza - njëqind miligram pas një vakt çdo gjashtë deri në tetë orë. Ai u emërua shkalla në 14-21 ditë. Kursi është përsëritur në diskrecionin e mjekut. Por kapanoneve me obliterating endarteritis shpesh të përshkruara me gojë dy herë në ditë për 004-008 gram. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes mund të jetë administrim intra e medikamentit në trup. Për të marrë dvovidsotkovyy zgjidhje injeksion Nospanum një numër 03:58 ml për një injeksion. Është e rëndësishme të dini se No-kapanoneve rreptësisht të ndaluara për t'u përdorur në pacientët me glaukoma shoqërues dhe hypertrophy prostatës.

Heksoniy administruar nga goja si dhe nën lëkurë, ose në të muskulit. Ai u emërua nga brenda si një zgjidhje ose pluhur (rreth 01-025 gram). Parenterale imponojnë dvovidsotkovyy Heksoniy të 001-003 gram. Pas injektimit të drogës një person duhet të qëndrojnë të paktën një orë. Zakonisht do të thotë kurse përshkruara të 7-21 ditë, pastaj të marrë një pushim për një muaj dhe trajtimin e pastaj të përsëritura të drogës.
Dyprofen - një mjet që mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve dhe stabilizimin e qarkullimit të gjakut. Të marrë e tij me gojë dy herë në ditë. Dozimi përzgjedhur lejuar për zhvillimin e endarteritis obliterative, zakonisht një herë duhet të jetë 1-4 tableta të drogës. Relief vjen në fund të javës së parë të trajtimit të kësaj droge. Kohëzgjatja e një kurs të jo më shumë se njëzet ditësh. Pacienti duhet të jetë paralajmëroi se trajtimi Dyprofenom mund të ketë disa simptoma të pakëndshme: mpirje e gojës, marramendje të lehtë, të përzier në mëngjes. Këto efekte nuk kërkojnë trajtim shtesë dhe të kalojë veten.

Në dhimbje të forta obliterating shoqërues endarteritis është treguar hyrë në painkillers terapi skemë. Nëse dhimbja është shumë e fortë, të kryer brenda të hyjë një novokaina qind, bllokadë epidural.
Gjithmonë në trajtimin e obliterating përdorimit endarteritis agjentët desensitizing. Tavegil më të zakonshme, pipolfen, Suprastin. Zakonisht tavegil sasia ditore është dy miligram. Doza ditore është e ndarë në gjysmë. Nëse është e nevojshme, doza mund të rritet në gjashtë miligram. Nëse medikament administrohet me injeksion, administrohet dy miligram dy herë në ditë. Të rëndësishme: tavegil trajtimin e alkoolit dhe përgatitjet me bazë alkooli (tinktura, shurupe) nuk mund. Pipolfen duhet t'u jepet një dozë minimale që jep efektin e dëshiruar. Brenda ilaçeve të përshkruara për njëzet e pesë miligram një herë në ditë. Nëse nuk ka efekt, ju mund të pini një dozë të dyfishtë, të ndarë në dy këste në intervale prej dymbëdhjetë orësh. Në venë pipolfen administruar në një dozë prej 125 mg në 25 mg. Filloni me dozë të ulët të administruar çdo gjashtë orë, dhe vetëm në rast të dështimit për të rritur numrin për një injeksion dhe të reduktuar kohën mes dozave në katër orë. Ajo duhet të paralajmërojnë pacientin që trajtimi i fshirë endarteritis këtë ilaç mund të shkaktojë marramendje, vizion të paqartë, një agjitacion psikomotorik. Nëse efektet anësore janë shumë të fortë, trajtimi duhet të ndërpritet dhe të zëvendësohet me drogë në një tjetër. Doza ditore mund të arrijnë suprastin qindra miligram. Zakonisht duke marrë drogë tre ose katër herë në ditë për një tabletë. Intravenoz Suprastin vetëm në raste të rënda. Në natën bëjnë një ose dy injeksione një mililitër të drogës. Sidomos me kujdes përshkruajnë këtë ilaç për njerëzit në moshë të vjetër, njerëzit me një histori të sëmundjeve të mëlçisë, sëmundje të veshkave.

Për të përmirësuar rheology gjakut, trajtim administruar poliglyukin, nikotinë apo acidit acetilsalicilik Reopoliglyukin. Reopoliglyukin dhe zbatohen poliglyukin, duke marrë parasysh veçantitë individuale të fshirë endarteritis në pacientët individual. Para se të vënë në një pikoj me këto barna, njerëzit duhet të bëjë një test të lëkurës, si dhe zhvillimin e mundshëm të alergjive. Rruga e preferuar e administratës së acidit nikotine - intravenoz, që injektim në muskul nën lëkurë dhe është jashtëzakonisht e dhimbshme. Për trajtimin e kësaj sëmundje përdorur acid odnovidsotkovyy, administruar një herë në ditë një milliliter. Para se të bëni shtënë e parë, njeriu duhet të jetë paralajmëroi se ai mund të ndiheni të ngrohjes. Ky reagim të drogës krejtësisht normale dhe përfundimisht shkon pa kërkuar ndonjë trajtim. Në vend të barnave mësipërme për shkak të buxhetit të kufizuar, si droge përmirëson rheology gjakut mund të caktohet aspirina. Kjo nuk është medikament i përzgjedhur për shkak të shumë efekteve anësore me përdorim të zgjatur. Ky medikament mund të shkaktojë zhvillimin e dhimbje epigastrike, ulceration, çrregullime stol, anoreksi, reduktuar pjesë trombociteve, mosfunksionim të mëlçisë dhe veshkat. Saj pi një tabletë çdo ditë për një periudhë të gjatë kohore.

Përveç këtyre medikamente të jetë i sigurt për administrimin e pacientit e barnave që veprojnë në microcirculation: Anhyotrofyn, Depo-Padutyn. Anhyotrofynom endarteritis obliterating trajtuar jo më shumë se dhjetë ditë, për çdo ditë është administruar një ose dy ml ilaç. Depo-Padutyn ka të njëjtin efekt si Anhyotrofyn por më. Ajo është injektuar në muskul çdo ditë apo çdo ditë tjetër. Në nevojë për një injeksion prej dyzet njësive të drogës. Pacientët me alergji futur njëzet njësi të një dite. Kohëzgjatja e terapisë këtyre ilaçeve - Katër deri në gjashtë javë. Në qoftë se sëmundja ka filluar për të trajtuar format e avancuara, kohëzgjatja e injektimit është disa muaj (Skema - një ditë). Në mënyrë dramatike të anulluar depo Padutyn jo - nevojën për të reduktuar dozën e përditshme ngadalë.

Trajtimi Antykoahulyatsyonnoe gjithashtu është e rëndësishme. Cakto obliterating endarteritis fibrinolysin, heparina, Streptolyazu. Fibrinolysin dhe Heparin administrohet në një mënyrë bashku. Njëzet deri katërdhjetëmijë njësitë e fibrinolysin shtuar në një solucion të klorid sodium (izotonik!), Pastaj përzierje administrohet në një dozë të heparinit, i cili është më pak se dy herë fibrinolysin. Droppers rregullojë shpejtësinë e dhjetë apo dymbëdhjetë pika në gjashtëdhjetë sekonda, dhe kur normale infuzion shpejtësia përçueshmëri rritur në njëzet pika. Kohëzgjatja e trajtimit mjeku përcakton. Nëse përzierje infuzion personi ka efekte anësore (rritje në temperaturë, dhimbje barku, skuqje të lëkurës, dhimbje në venat e prekura), reduktojë normën e futjes dhe të japin antihistamines pije. Në qoftë se efektet anësore janë të shprehura me forcë, duke ndaluar.

Kur obliterating endarteritis është marrja e detyrueshme e vitaminave (B, E, C). Të cilat janë të nevojshme vitamina dhe në atë që doza përcaktohet nga mjeku. Në agjentët terapi, obliterans endarteritis trajtohen me hemoterapyy kuantike. Tani procedurë që është rrezatuar me rrezet ultravjollcë të gjakut, rrezatim intravaskular duke përdorur një lazer përdoren gjerësisht. Këto metoda të zvogëlojë aftësinë e qelizave të kuqe të gjakut për të grumbulluar, ESR ulët, viskozitet, rritjen e furnizimit të indeve me oksigjen dhe, rrjedhimisht, të eliminuar hipoksi. Mënyrë mjaft të shtrenjta, por efektive e trajtimit të kësaj patologjie është plazmosorbtsyya me plasmapheresis. Në rrjedhën e procedurës janë nxjerrë nga kolesterolit në gjak, lipoproteins, duke rezultuar në efekte pozitive të tilla si përmirësimin e proceseve microcirculation dhe hemodinamikën.

Nëse të gjitha metodat konservatore testuar, dhe efekti i dëshiruar nuk është arritur, përdorur për kirurgji. Gjatë operacionit, kirurgët operojnë në ganglia simpatik, gjëndra veshkave apo direkt në anije prekur.
Moti për jetën në të gjitha varet nga personi të sëmurë zell dhe përgjegjësi. Nëse ai i plotëson të gjitha rekomandimet takim mjeku juaj rregullisht shkon ekzaminimit klinik katër herë në vit, merr terapi protyvoretsydyvnuyu, ajo lejon për një periudhë të gjatë faljen dhe për të ruajtur funksionimin e kënaqshëm të prekur endarteritis gjymtyrë obliterating.