Psitakozës - simptomat në njerëz


Sëmundje përshkruar impresionuar, kryesisht të egra, por ndonjëherë pulave, të cilat janë një burim i infeksionit. Pas kontaktit me njerëzit e tyre të sëmurë. Përkundër faktit se terapia nuk përbën vështirësi nevojë për të diagnostikuar dhe trajtuar psitakozës fillojë - Simptomat në njerëzit janë duke përparuar shpejt dhe provokojnë dëme në sistemet jetike.

Patogjen ornitozëKy infeksion akut të shkaktuar nga gram-negative të familjes bakteret klamidia fikse. Ata riprodhuar vetëm në qelizat e jetesës, janë shumë rezistente ndaj ngrirjes. Duhet të theksohet se mikroorganizmave mund të ekzistojë jashtë trupit zgarë 3 javë.

Si është psitakozës?


Zakonisht sëmundja prek njerëzit veprimtaria profesionale e të cilëve është e lidhur me punën e drejtpërdrejtë me shpendët, të tilla si pule, fermat duck. Në mënyrë të ngjashme, një rrezik të lartë të infektimit, kur infektuar papagall zbukuruese ose në shtëpi Kanarie.
Zogjtë Bold sëmurë përmbajnë bakteret mikroskopike dhe inhalimi pluhur të çon në depërtimit të mukozës së mushkërive, bronke, duke kaluar virusin në trupin e njeriut.

Shenjat e psitakozës në njerëz


Pas klamidia infeksionit shpejt depërtojnë alveoli, bronke vogël dhe bronchioles, duke filluar provokojnë inflamacion. Në mungesë të baktereve të trajtimit në kohë të marrë në gjak dhe të çojë në dehje të rëndësishme, çrregullimet e shumicës së organeve, gjëndra dhe sistemeve.

Psitakozës sëmundje në njerëz të duket si më poshtë:

 • dobësi butë në 2 javët e para pas infeksionit;

 • ethe me performancë të lartë, 39 gradë;

 • dhimbje koke;

 • ndjenjë dhimbje të trupit, dobësi, lodhje;

 • hundë i lëngshëm prekshme;

 • dhimbje në gjymtyrë, mbrapa dhe bel;

 • fyt gërvisht;

 • nasopharynx thatë, etje;

 • Humbja e papritur e oreksit, anoreksi;

 • dhimbje gjoksi 3-4 ditë pas manifestimeve të para klinike;

 • kollë e thatë;

 • siklet me një frymëmarrje të thellë;

 • Alokimi bollshme pështymë purulent në otharkyvanyy;

 • ethe;

 • lodhje edhe gjatë tendosje të vogël;

 • pranë ashpërsia e mëlçisë;

 • dhimbje gjemba në veshkat;

 • çrregullimet vegjetative-vaskulare.


 • Të gjitha simptomat karakteristike e formave akute të psitakozës, të cilat shpesh zhvillohet në një lloj kronike. Ky lloj i sëmundjes shoqërohet me ethe të subfebrile vlerat ose pak më lart, dhe shenjat e bronkit.
  Vini re se lloj i infeksionit akut chlamydial është tipike dhe atipike. Në rastin e parë, pasojat e patrajtuar - është pneumonia, shkatërrimi i rëndë i indeve të mushkërive dhe bronke, mëlçisë zgjeruar dhe mërzi në madhësi, abuzojnë funksionet e tyre dhe rritje dehje. Psitakozës atipike provokon meningjit akute, menynhopnevmonyyu. Kjo dritë nuk mund të vuajnë.

  Në disa raste patogjenët hyjë në trupin nëpërmjet traktit respirator, me anë të sistemit të tretjes. Kjo patologji është plotësuar me karakteristikat e mëposhtme:

 • kapsllëk dhe shkeljet e mëvonshme zbrazjes si diarre;

 • të përzier;

 • dhimbje të fytit, veçanërisht gjatë një vakt;

 • çrregullime të gjumit;

 • dridhura;

 • dhimbje të forta në kokë;

 • bradycardia;

 • uljen e presionit të gjakut;

 • djersitje të fortë;

 • dobësi e përgjithshme.


 • Psitakozës tej progresion shkakton komplikime të rënda. Ndër më të rrezikshme janë:


 • hepatit;

 • purulent otitis media;

 • nevralgji;

 • dështimi akute të zemrës;

 • miokardit;

 • thrombophlebitis;

 • venat me variçe.