Simptomet kryesore të mungesës së jodit në trup


Jodi - një element gjurmë jetike për trupin tonë dhe mungesa e tij mund të çojë në pasoja serioze. Së pari ndërprerë prandaj tiroide shkelur prodhimit të duhur të hormoneve. Truri vuan nga mungesa e jodit në trup është dëmtim kujtesës dhe ulur imunitetin. Shkencëtarët kanë treguar se jodi është e lidhur direkt me inteligjencën tonë dhe sistemin kardiovaskular. Në mungesë të jodit në trup mund të fillojnë dhimbje të muskujve dhe të dëmtojë lëkurën tuaj, ajo bëhet e thatë dhe të butë. Si për të treguar nëse një person merr jod të mjaftueshme me ushqim dhe vitamina ose kjo shumë nuk është e mjaftueshme për një trup të plotë? Në fakt, kjo pyetje do të ndihmojë për të kuptuar simptomat kryesore të mungesa e jodit në njerëzit. Njohja e armikut në fytyrë, ju mund të shmangur shumë sëmundje dhe të jetojnë një jetë të shëndetshme të plotë.


Si jod ndikon në gjëndër tiroide? Përgjigja për këtë pyetje është si vijon: gjëndër tiroide në trup është e lidhur direkt me jod, sepse hormoneve tiroide me më shumë se 60% të përbëhet nga molekulat e jodit. Hormoneve tiroide përgjegjës për transferimin e energjisë dhe transferimin e ngrohjes në qeli, promovon sekretim e substancave të dëmshme të panevojshme dhe për të mbajtur në kontroll të pankreasit. Gjëndër tiroide - një organ i fuqishëm dhe është përgjegjës për gjendjen tonë mendore dhe fizike.


Çfarë mund të ndodhë në njerëzit, nëse jod shkoni në një kohë mjaft të gjatë? Trupi do të vuajnë si një e tërë dhe individualisht shumë prej organeve të tij. Para së gjithash, do të shkelë njeriun gjendjen emocionale do të fle çrregullime, të cilat mund të çojë për të përfunduar pagjumësi. Person bëhet nervoz, apatike, ndonjëherë mund të tregojnë shenja të agresionit. Në të njëjtën kohë atje dhe çrregullime të kujtesës, harresa duket. Dhimbje koke të shpeshta dhe marramendje, rritur presionin intracranial. Në shkelje të gjëndrës tiroide, që lidhet drejtpërdrejt me mungesën e jodit në trup, një person mund të marrë një lloj ndjeshmërie të kushteve të motit.


Nga sistemi i gjakut, njerëzit e tillë atje me asgjë përkatëse rënie në hemoglobinë. Që sistemin kardiovaskular të duket si një shkelje. Para së gjithash - një aritmia e zemrës, e cila mund të shfaqet si aritmia dhe dridhje atrial. Ka edhe rritjen e presionit të gjakut. Trajtimi i semundjeve te sistemit kardiovaskular zakonisht nuk sjell ndonjë rezultat. Ritmi i zemrës nuk është restauruar kur përdorimin e drogës antiarrhythmic, dhe nëse rinovohet, vetëm një kohë të shkurtër.


Sistemit musculoskeletal e personit gjithashtu vuan nga mungesa e jodit. Ajo manifestohet si dhimbje në muskuj dhe nyje. Si trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare, dhimbje të përbashkët nuk ndalet pasi ka kaluar rrjedhës së trajtimit.

Një rol i veçantë është mungesa e jodit në trup prek gratë shtatzëna. Për shkak të jodit fëmijën mangësi umstvennootstalыm mund të lindë me organet e formuar në mënyrë të paligjshme të brendshme dhe skelet. Përveç kësaj, mungesa e jodit në gratë shtatzëna mund të ndodhë gabim. Por gjatë laktacionit, ajo mund të zvogëlojë sasinë e qumështit.


Simptomet kryesore të mungesës së jodit në trup
Simptomet kryesore të shkaktuara nga mungesa e jodit përfshijnë: humbje oreksi, lodhje, pagjumësi, depresion dhe apati, kujtesë të dobët, lëkurën e thatë të fytyrës dhe trupit, marrje mendsh dhe dhimbje koke, dhimbje gjoksi, rrahje zemre të shpejtë, presionin e lartë të gjakut. Për më tepër, njerëz të tillë mund të jenë në kundërshtim oreks rritur, dhe pesha do të reduktohet në mënyrë të konsiderueshme. Gratë zakonisht ndodh ciklit menstrual. Hëna mund të jetë i rrallë, intervalet e disa muaj, e cila nga ana çon në shkelje të tjera në trup. Shfaqet djersitje e tepruar, ënjtje të fytyrës, këmbët dhe të armëve. Nga traktin gastrointestinal mund të jetë diarre, kapsllëk, të përzier dhe madje edhe të vjella.


Nga ana e personit me mungesën e jodit në trup është mjaft e thjeshtë për të dalluar nga njerëzit normal të shëndetshme. Zakonisht njerëz të tillë ka një dridhje e gjymtyrë, lëvizjet kaotike e kokës dhe duart, dhe shumica e njerëzve nuk e vërejnë.
Gjithkush është e qartë se mungesa e jodit në trup për të mbushur dhe të sigurt se ajo nuk është në të ardhmen. Por, në çdo rast nuk mund të trajtojë atë vetëm. Vetëm endokrinolog, pas kalimit provimeve të veçanta mund të jetë përgatitje të veçanta që rrisin dhe kontrollin e jodit në trup.


Nga pushteti gjithashtu duhet të ndërmarrin veprime. Kjo është e detyrueshme që të përfshijë ushqim deti në dietën e tyre, ata janë një të pasura me jod. Këto përfshijnë peshk, karkaleca, kallamar, alga deti. Çdo ditë duhet të hani produktet e qumështit: djathë, kos, qumësht, qumësht i thartuar pjekur. Keno preferojnë mel dhe hikërror, ato përmbajnë më jod. Oh, dhe mos harroni të përdorni kripë jodizuar në ushqim.