Simptomet kryesore të sëmundjes së veshkave


Veshkat - një organ vital në trupin tonë. Ata janë të përfshirë në metabolizmin e proteinave, karbohidrateve dhe lipideve, secila prej të cilave luan një rol në rregullimin e hemodinamikën sistemike. Përveç kësaj, veshkat prodhojnë një numër të substancave biologjikisht aktive e trupit. Por funksioni i tyre më themelore - është nxjerrës. Veshkat janë hequr nga kripërat e trupit të njeriut tretur, të panevojshme dhe produktet e dëmshme të metabolizmit. Por, kur në veshka dështon, simptomat, flasin dhe sëmundje të veshkave. Simptomet kryesore të sëmundjes së veshkave janë manifestuar edemë, urinim dhe çrregullim urinim, presionin e lartë të gjakut, dhimbje në rajonin e mesit, ndryshimet në përbërjen dhe ngjyra e urinës dhe ethe. Secila nga këto simptoma në sëmundjet e veshkave, ne do të përqëndrohet në më shumë detaje.


Simptomet kryesore të sëmundjes së veshkave
Edemë
Ënjtje, me sëmundje të veshkave varionte në shkallën e tyre të ashpërsia, lokalizimin dhe qëndrueshmërinë. Në fazat e hershme të sëmundjes së veshkave, ata shpesh paraqiten në fytyrë në mëngjes. Kur një person vjen sindromi më të theksuar edematous, edemë e këmbëve mund të gjenden kryesisht në këmbë. Nëse sëmundje të neglizhuara, edemë të përhapet në të gjithë trupin, duke plotësuar të gjithë indet yndyrore nënlëkurës, dhe quhen anasarkoy. Fluid në raste të tilla fillon të grumbulluar në zgavrën e kraharorit - hydrothorax, tifos - ascites.


Çrregullim i urinimit
Modifikuar diuresis sëmundje renale referohet simptome të mëdha dhe të shpeshta. Kur njerëzit e parë filluan të shfaqen ënjtje, ka një rënie në urinim. Një rënie të tillë të mprehtë e prodhimit urinës mund edhe të jetë një manifestim i anurii vërtetë kur buds për ata ose arsye të tjera tërësisht të pushojë për të nxjerr urinës. Këto simptoma janë shumë të zakonshme në inflamacion akut i veshkave, helmimit të rëndë, shoqëruar nga dështimi akute renale, diarre zgjatur dhe të vjella, kur lëngu nga trupi është excreted në feces dhe pastaj të vjellësh. Në këto raste ajo kthehet bosh fshikëzës dhe urinim të ndodh. Por rënie të mprehtë në urinë shpallur mbajtjen akute urinare, kur ajo është në fshikëz, por nuk mund të qëndrojë atë. Shumica nga këto simptoma ndodhin vrull e muskul unazor të uretrës ose bllokimin e tij në përfundim të gurit ose tumor. Në shumicën e rasteve, urina nuk mund të lënë vetëm, sepse ajo tregon duke përdorur catheterization. Por nuk është, anasjelltas, rritjen e diuresis, të quajtur Polyuria - edemë shpejtë kthim prapa.


Çrregullim i urinimit
Urinar çrregullim - fenomen dyzurycheskoe manifeston urinim të dhimbshme dhe të shpeshta, që shpesh e lidhur direkt me inflamacion të traktit urinar, cystitis urethritis dhe prostatitis. Por kjo dhimbje mund të jetë në momentin kur një gur lëviz në uretër. Megjithatë, kini parasysh se një rritje në rastet e dysuria mund të flasin nga tuberkulozi urogjenital - një shenjë karakteristike dhe shpesh vetëm.

Të ndryshojë ngjyra e urinës

Pothuajse të gjitha sëmundjet e veshkave shkakton ndryshime në urinë. Të ndryshojë ngjyra e urinës shpesh varet nga përzierje të gjakut dhe i bëri thirrje hematuria bruto. Hematuria bruto ndodh menjëherë pas dhimbje barku i veshkave zakonisht vëzhguar me urolithiasis. Silent dhe papritmas zhvillohet nga clots gjakut, hematuria bruto mund të tregojë tumoreve të veshkave. Ngjyra e urinës mund të ndryshojë për shkak se ajo përmbante drogë, e cila në këtë kohë mund të bëjë një person i sëmurë. Ndonjëherë urina mund të ngjyrosur në të kuqe të errët dhe ajo thotë se ai përmban sasi të mëdha të kripërave urinës acidit - urates. Urate, beftë dhe të ndryshojë transparencën e urinës, ajo bëhet e turbullt. Urina turbullt dhe mund të rritet në atë numrin e leukociteve dhe baktereve.


Ndryshimet në përbërjen e urinës
Mëso në lidhje me ndryshimin e përbërjes së urinës mund të kalojnë vetëm atë të testeve laboratorike. Proteina urinës mund të ndodhë, të ashtuquajturat proteinuria. Kjo është një nga shenjat më të rëndësishme të dëmtimit të veshkave të njerëzve. Normalisht, proteina urinë nuk duhet të jetë. Në urinë, në kundërshtim me veshkat, së bashku me proteina shpesh shfaqin cilindra. Cilindra janë hedh proteina e tubthave skajor renale. Për klasifikimin e saj ata janë të ndarë në qelqor, grimcuar dhe dylli.

Rritja e presionit të gjakut

Shumica e sëmundjeve të veshkave të shoqëruara nga rritja e presionit të gjakut - sindromi i hipertensionit. Kur sëmundja e veshkave është vetëm rritet në presion diastolic.

Dhimbje në rajonin e mesit
Një nga simptomat më të zakonshme të sëmundjes akute të veshkave. Dhimbje në mesit shfaqet duke shtrirë kapsulë renale me urolithiasis. Dhimbje në rajonin e mesit mund të ndodhë në kohën e urinimit.

Ethe
Ethe, njerëzit me veshkat sëmurë shfaqet vetëm kur patologji renale mund të jetë një shenjë e infeksionit që shpesh ndodh në pielonefrit akut ose kronik. Por ethet e vazhdueshme të ulët të keq mund të jetë një shenjë e tuberkulozit të veshkave.


Sëmundjet e veshkave janë shumë të zakonshme dhe për këtë arsye është thelbësore që të dini simptomat themelore të sëmundjeve të sistemit urinar, për të parë menjëherë një mjek për diagnostikimin dhe trajtimin e mëtejshëm.