Simptomet kryesore të sëmundjeve të stomakut dhe zorrët


Sëmundjet e stomakut dhe zorrët janë ndër më të njerëzve. Overeating, alkoolit, stresi - e gjithë kjo çon në sëmundje të traktit gastrointestinal. Një person i sëmurë duhet të jenë në gjendje të njohin simptomat kryesore të sëmundjeve të stomakut dhe zorrët, në mënyrë që të jenë në gjendje të ofrojnë gjatë një ndihmës së parë para ardhjes së ambulancës ose trajtimin mjekësor në një gastroenterologist. Duke ditur simptomat kryesore të sëmundjeve të caktuara në të ardhmen mund të shmangur komplikime.
Simptomet kryesore të sëmundjeve të stomakut dhe të zorrëve përfshijnë: dhimbje barku, humbje e oreksit, belching, urth, nauze, vjellje, bloating dhe mosfunksionim zorrë.Dhimbje barku
Dhimbje barku ose si të thuash dhimbje në bark ndryshojnë në varësi të sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Ata janë të ndarë nga lokacioni (vendi i dhimbjes), intensiteti (të mprehtë apo të shurdhër) të lidhur me hahet apo jo. Në sëmundjet e stomakut dhe duodenum dhimbje në shumicën e rasteve është e lokalizuar në epigastrike dhe shpesh është i lidhur me konsum të ushqimit. Për shembull, dhimbje që shfaqet menjëherë pas një vakt mund të flasin për gastrit, por në qoftë se stomaku fillon të lënduar pas disa orë pas një vakt, pastaj Ulçera në stomak. Si sëmundje të zorrëve, dhimbje shfaqet në bark të ulët dhe jo si jo e lidhur me ushqimin. Në sëmundjet e dhimbje të zorrës së trashë është kryesisht shvatkoobraznoy dhe pas zbrazjes ajo zakonisht është. Në anën tjetër, në sëmundjet e dhimbjes vogël zorrëve është konstante dhe dhemb në natyrë. Shumica stomak dhimbje në kërthizë.


Anoreksi
Edhe pse anoreksi mund të quhet një nga simptomat kryesore të sëmundjeve të stomakut dhe zorrët, siç është ky tipar mund të jetë në çdo sëmundje tjetër, por megjithatë harrojmë për këtë nuk ia vlen. Në thelb ajo është mungesa e oreksit bën mjekët të sëmundjes gastrointestinal. Kjo karakteristikë simptomë në funksione të reduktuar sekretore te stomakut. Ndonjëherë ka dhe shtrembërim i oreksit - kjo mund të tregojë një sëmundje të tilla si kanceri i stomakut, kur pacienti refuzon të përdorin dhe ndjen neveri për mish.


Shkulm
Belching - një tingull të veçantë del përmes gojës, papritmas bie nga stomaku në gojë. Belching mund të goditet me ushqim apo belching ajrit, i ashtuquajturi "është e zbrazët". Në mënyrë tipike regurgitation lidhur me dysmotility stomakut. Duke kaluar pjesën tjetër mund të belching shije kosi, kjo do të thotë rritje të sekretimit të stomakut ose të ketë një shije të vezë të prishura, kjo ndodh kur e proceseve putrefactive në stomak. Në sëmundjet e regurgitation duodenale ka një shije të hidhur.


Urth
Një nga simptomat më të papëlqyeshme të traktit gastrointestinal. Ndjesi djegie në zonën epigastrike apo gjoks. Ka urth duke hedhur përmbajtjen e acidit stomakut në ezofag më të ulët.

Të përzier
Dobësi, djersitje dhe siklet në rajon epigastrike me një ndjenjë të presionit atje.

Të vjella
Ne kurrë nuk mendojmë, se është vjella. Ky është një akt i tillë motor komplekse, e cila përfshin muskujt e stomakut, diafragmë dhe pjesën e poshtme të ezofagut. Lirimin Myyazytsilnyy i përmbajtjes stomak përmes ezofagut, fyt dhe goja, dhe nganjëherë përmes hundës pasazhe. Kjo vjella është një nga simptomat kryesore të stomakut dhe zorrët.


Fryrje
Ndjenja e plotësisë dhe bloating e barkut me një gaz shkarkimit, të quajtur vanitet. Shkaku i kësaj simptomë është rritur prodhimin e gazit në zorrë zakonisht lidhen me konsumin e sasive të mëdha të fibra dhe qumësht. Fryrje mund të ndodhë gjatë vjeshtës dhe tonin e murin e zorrëve. Në bloating dhe fryrje chugging karakteristike.

Shkelja e funksionit të zorrëve
Shkelja e funksionit të zorrëve duket dy simptomat: diarre dhe kapsllëk.
Në diarre tipike dhe diarre të shpeshta, u rrit peristaltikės dhe malabsorption në zorrët tretur ushqimin. Shkaku diarre mund të jetë inflamacion murin e zorrëve.


Kapsllëk quajtur paraburgimit të zgjatur në jashtëqitjen e trupit, më shumë se 48 orë. Ka kapsllëk funksionale dhe organike. E para është e lidhur shpesh me konsum të dobët të dietë të lartë fibra dhe inflamacion murin e zorrëve. Tumoret e dytë të lindin në zorrët.