Shalqi Helmimi - Simptomat


Nëse ju do të shijojnë shalqi, të jenë të përgatitur për faktin se Berry mund të ju Award disa probleme. Për shalqi dhe fruta para dhënies pjekjen më të shpejtë, shumë biznesmenë paskrupullt përdorin plehra nitrat bazuar. Prandaj, bostana, të cilat ishin në banak në mes të verës, nuk rekomandohet për konsum. Nëse durimi juaj nuk është gati për teste të tilla, pasi ata presin për një muaj, ju mund të marrë rrezikun. Bostana Vjeshtë si të rrezikshme më gjatë se ata janë, aq më i madh përqendrimi i substancave toksike. Ajo duhet të jetë gati për fenomene të tilla si helmim shalqi, simptomat shfaqen brenda disa orësh pasi të hahet ëmbëlsirat.


Simptomat e helmimit shalqi apo një sëmundje të vjetër?


Jo vetëm nitrateve dhe nitratet mund të jetë i rrezikshëm. Ushqimi shalqi nuk është e rekomanduar për të moshuarit, nënat me gji dhe fëmijëve të vegjël, si dhe ata me sëmundje kronike të tilla:

 • gastrit;

 • ulcers;

 • gurët në veshka dhe pyelonephritis;

 • adenoma e prostatës dhe çrregullimet e ndryshme të sistemit urogjenital;

 • diabet.


 • Disa nga këto sëmundje mund të shkaktojnë helmim ushqimor si simptomat shalqi. Nëse keni hyrë në zonën e rrezikut dhe pasi të hahet shalqi bëheni sëmurë akut - jo vetë-mjekoj, e quajnë "ambulancë".

  Simptomat dhe trajtimi i helmimit shalqi


  Simptomat e helmimit nytrytnыm helmimi nitrat shalqi dhe shalqi janë shumë të ngjashme: disa orë pas një vakt duket përzier butë, dhimbje koke, dobësi. Situata mund të jetë e komplikuar nga diarre. Nëse stomaku i mërzitur vazhdon sulmet e 5-10 minuta çdo orë e gjysmë, një nevojë urgjente për të marrë masa:

 • Lahen stomak me ujë me një shtesë të vogël të pjekje sode ose kalium permanganat, duke shkaktuar të vjella.

 • Merrni tableta pak të aktivizuar karboni, ose smectite Enterosgel.

 • Nëse gjendja nuk është përmirësuar - e quajnë "të shpejtë".


 • Në këtë rast, në qoftë se ju helmuar shalqi, temperatura mund të kërcejnë. Merrni në një gjendje të totalit oslablenosti antipiretik të rrezikshme, kështu telefononi mjekun tuaj.
  Jo një kimi të vetme
  A mendoni se rreziku më i madh në përdorimin e shalqi janë pesticideve dhe herbicideve? Ne jemi të sigurt se edhe kjo mund të jetë helmues kokrra të kuqe që ishte rritur natyrshëm, pa përdorimin e plehrave kimike dhe përshpejtuesit rritjes. Ju keni parë kushtet në të cilat shiten dhe transportohen shalqi? Për të filluar me, se rruga ata nuk rekomandohet për të blerë, kripërat e metaleve të rënda nga makina shter depërtojnë edhe nëpër zhvishem trashë. Manaferrat më tepër transportohen në një makinë të hapur, sigurisht jo të pastër. Për këtë arsye, përpara se të hahet shalqi ajo duhet të pastrohen. Në asnjë rast nuk mund të bien dakord se si të nadrizav shitësi shalqi për të demonstruar një shkallë të mjaftueshme të maturimit. Në duart e tij, thika, lëng mund të mbetet nga manaferrat e mëparshme, të cilat janë pluhuri, apo diçka më serioze: E. coli, mikrobeve patogjene dhe vektoret e infeksioneve.

  Simptomat e helmimit me ushqim në këtë rast janë pothuajse të njëjta si në përdorimin e shalqi nitrat:

 • të përzier;

 • marramendje;

 • stools të lirshme të shpeshta;

 • dobësi;

 • ethe.


 • Në raste të rënda mund të fillojë haluçinacione dhe dhimbje në zemër, takikardia. Mos luaj me fatin: në simptomat e para të shkaqeve helmuese vjella shalqi dhe të marrë masat e nevojshme. Po, pasoja të rënda mund të parandalohen paraprakisht. Nëse procedura kryhet nuk ndihmojnë - telefononi mjekun menjëherë. Në qoftë se ajo është një fëmijë, të kërkojë një "të shpejtë", dikur fillon të vjellë, që është, menjëherë.