Simptomat osteokondroza dhe trajtimi


Simptomat osteokondroza dhe trajtimi i sëmundjeve degjenerative disk është një çështje aktuale e kohës sonë, si në kohët moderne njerëzit kanë pak më shumë se të ulen dhe të lëvizje, dhe mund të thuhet faktori kryesor në zhvillimin e osteoarthritis.
Nga vetë, dhimbje të ulët mbrapa është proceseve degjeneruese në kërc dhe kockave të shtyllës kurrizore. Kur struktura osteokondroza disk intervertebral rrëzohet, shkatërroi ligamentet dhe nyjet e shpinë.

Osteokondroza është një sëmundje e zakonshme e shtyllës kurrizore. Kjo sëmundje në 75% të rasteve shkaku i dhimbje prapa. Aktualisht, pothuajse çdo i dyti, u zhvendos në moshën 20 vjet në një mënyrë apo tjetër janë shenja të osteoarthritis. Rreziku i zhvillimit të rritet osteoarthritis me vullnetin e moshës, në një farë mase osteokondroza po plaket.


Sepse osteoarthritis pelte bazë shtyllë - është një pjesë qendrore të diskut, thahet dhe për këtë arsye pjesërisht ka humbur funksionin e disk cushioning. Unazë fijor, e cila është e vendosur në periferi të diskut intervertebral ul, të çara, dhe në qoftë se nuk për të trajtuar mund të zhvillojnë makinë zgjatje, dhe pastaj hernie intervertebroreve. Kur hernia intervertebral mund të kenë nevojë kirurgji, trajtimi kurrizore hernie pa kirurgji do të jetë e vështirë, por e mundshme.

Shkaqet e osteoarthritis


Shkaqet e degjenerimit në shpinë, që është pikërisht zhvillimi i osteoarthritis nuk është krijuar ende. Vështirësia krijojë shkaqet e osteoarthritis është se sëmundja prek njerëzit e moshuar dhe të rinjtë, si njerëzit i zhvilluar fizikisht dhe njerëzit që nuk janë të përfshirë në sport. Megjithatë identifikuar disa arsye të rëndësishme që mund të shkaktojnë zhvillimin e osteoarthritis, ato përfshijnë:
 • pasiviteti fizik - mënyrë jetese i ulur;

 • Puna ulur;

 • Ndryshimet e moshës;

 • puna e rëndë fizike;

 • lëndime të ndryshme mbrapa;

 • çrregullimeve metabolike;

 • hipotermi;

 • trashje, mbipeshë;

 • stresi, tendosje nervor;

 • lakim të shpinë;

 • sjellje;

 • nat e dobët. trajnim;

 • Stërvitje të gabuar në palestra;

 • Efekti i përhershëm i vibrimit në shpinë (konstante ngiste një makinë);

 • pirja e duhanit;

 • ekologji keqe;

 • çrregullime të qarkullimit të gjakut të indet kurrizore;

 • somatike dhe endokrine sëmundjet;

 • dietë të paarsyeshme dhe të sëmurë;

 • dhe të tjerët.

 • Simptomat


  Osteokondroza cënon funksionimin normal të trupit ajo ndikon në qarkullim, duke çuar në tendosje muskujt, duke shkaktuar përsëri dhimbje dhe parehati. Osteokondroza zvogëlon cilësinë e jetës, redukton performancën mendore dhe fizike dhe është shkaku i disa sëmundjeve të tjera.

  Nuk janë llojet e mëposhtme të osteoarthritis:
 • osteokondroza qafës së mitrës;

 • osteokondroza kraharorit;

 • mesit të ulët mbrapa dhimbje ose osteokondroza lumbosacral;

 • osteokondroza përhapur (a kombinim i disa lloje të osteoarthritis njëkohësisht).

 • Vini re se më të zakonshme osteokondroza qafës së mitrës dhe të mesit.
  Simptomet e osteoarthritis përfshijnë dhimbje akute dhe kronike, ngurtësi dhe kufizimin e lëvizjes në pjesën e prapme. Pacienti ndjen lodhje konstante. Nëse rrënjë nervore osteokondroza sdavytsya, në këto raste pacienti më shumë dhimbje të forta. Kjo dhimbje nuk është vetëm e fortë, ajo mund të prostrilyuvaty dhe të japë një dorë ose këmbën e pacientit. Nuk mund të jetë mpirje, ndijor, dobësim të muskujve apo humbjen e peshës, ka një dobësi në disa muskuj.

  Le të shikojmë në simptomat e llojeve osteoarthritis, sepse ata do të jenë të ndryshme për çdo departament dhe simptomat e saj, trajtimit dhe të kërkoni në fund.

  Osteokondroza qafës


  Simptomet e qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk përfshijnë:
 • dhimbje në qafës, dhimbje në qafës, dhimbje sup, dhimbje në krah. Nuk mund të jetë dobësia e duarve, vështirësi në lëvizje kreu, Kriza tipike në qafë dhe qafë zonën kur kthyer kokën, dhe kur mahah duart.

 • Shpesh ju mund të përjetojnë dhimbje në anën e majtë të gjoksit, dhe ajo mund të japin në dorën e tij të majtë, mund të jetë një ndjesi djegie dhe dhimbje në zonën mes të xhades blades.

 • Me osteokondroza dhimbje koke qafës së mitrës shpesh vërejtur, ndoshta edhe tringëllimë në veshët, ndjenja e dobësisë dhe rritjen e lodhje. Dhimbje mund të jetë e shurdhër në natyrë, dhe të përqëndrohet në shpinë dhe anën e qafës dhe në shpinë. Pacientët shpesh lëvizje e vështirë të kokës, sidomos kur i kthyer në drejtime të ndryshme.

 • Shpesh dhimbja mund të japë një dorë dhe për të arritur duart, gishtat dhe mpirje.

 • Sëmundje degjenerative disk qafës mund të shkaktojnë vizion reduktohet dhe dëgjimin, të dhimbjes në dorën e tij, mosfunksionim të zemrës dhe mushkërive, vjellje, marramendje, vizion të dyfishtë para syve, etj

 • Trajtimi i qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk nuk është krejtësisht e ndryshme nga llojet e tjera të trajtimit të osteoarthritis.

 • Osteokondroza kraharorit  Simptomat më të zakonshme të osteokondroza kraharorit:
 • dhimbje ndër brinjëve;

 • Dhimbje ndodh gjatë mbytje dhe tym të thellë;

 • Dhimbje kur heqja dorë;

 • Vështirësia shpatet trupin.

 • Osteokondroza kraharorit duket dhimbje ndër brinjëve, që e bën të vështirë për frymë. Dhimbje intensive shfaqet në rritjen e natës me hipotermi, dridhje, rotacionit dhe bust. Dhimbja që jep pjesën e përparme të gjoksit është shumë e ngjashme me dhimbje të zemrës, por ndryshon në atë që nuk është larguar pas marrjes së nitroglycerin. Shpesh gratë ngatërruar dhimbje në kafaz i kraharorit përmes oschuschayuschuyusya osteokondroza të patologji kraharorit e gjirit. Breast dhimbje osteoarthritis mund të zgjasë disa javë.

  Osteokondroza mesit


  Në pacientët e osteokondroza mesit shpesh përjetojnë dhimbje të shurdhër, dhemb në rajonin e mesit, në disa raste, dhimbje në shpinë i jep dorë. Kështu fillimi i dhimbjeve në pjesën e prapme më të ulët shpesh mund të paraprijë aktivitet fizik, dhe në këtë mënyrë shkakton dhimbje prapa mund të ndodhë menjëherë pas ngarkimit ose një ditë pas ngarkesës.
  Dhimbja heq dorë përpjekjet do të rritet me ngritje peshe, me dridhje, kollitjes, teshtitjes, ndryshime në pozicionin e trupit, dhe në gjetjen e gjatë në një pozicion.

  Kur rënduar mesit osteokondroza, pacienti ankohet se ai nuk mund ta shpjegoj dhe të lëvizë. Dhimbja është më e keqe pas hipotermi.
  Simptomat e sëmundjes së mesit degjenerative disk gjithashtu mund të përfshijnë:
 • dridhura, ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë;

 • ndijor në hips, mollaqe, këmbët dhe këmbët mund të arrijnë;

 • shkelje djersitje;

 • këmbët chill;

 • lëkurë dhe thatësi në fushën e dhimbje ose humbje e ndjesi.

 • Komplikimet e osteoarthritis mund të jetë zgjatje makinë, simptomat vertebral hernia është më mirë të mos ndihen. Pra shpenzojnë parandalimin dhe trajtimin në kohë.

  Trajtimi i osteokondroza


  Trajtimi i osteoarthritis duhet të jetë qasje gjithëpërfshirëse dhe individuale.
  Trajtimi i osteokondroza dhe komplikimet e tij trajtimi kryhet nga terapi konservative, e cila duhet të eliminojnë dhimbjen, eliminuar mosfunksionimin e rrënjëve kurrizore dhe për të parandaluar përparimin e mëtejshëm të proceseve degjenerative osteokondroza. Nëse metodat e trajtimit konservatorë janë të paefektshme, ju mund të kenë nevojë kirurgji nëse tregohet.
  Kompleksi i metodave konservatorë të trajtimit përfshin masazh, fizioterapi, teknikave të terapisë fizike, tërheqje kurrizore (mbajtur në spekulim. Pajisjeve), terapi mjekësore (recetë).

  Dhe metoda në trajtimin e osteoarthritis terapive Lindore si acupressure në kombinim me akupunkturë provuar, por pastaj shumë varet nga aftësitë e tybetoloha mjekut. Mos kini frikë akupunkturë, dhimbja me akupunkturë është vetëm kur një birë dhe kur ata do të qëndrojnë dhimbje nuk duhet të ndihet. Efektiviteti i acupressure është se ky masazh punuar jashtë muskujt e thella mbrapa, jo vetëm stroking. Sepse acupressure për disa njerëz është e dhimbshme.