Osteokondroza e shpinë kraharorit - Simptomat


Osteokondroza - një sëmundje e shpinë, ku rruaza bëhet pozicionin panatyrshme, gradualisht curving. Kurrizoret drives ndërsa rënie në lartësi.
Osteokondroza e shpinë kraharorit dhe simptomat e saj
Pjesa më e fuqishme e shpinë janë të kraharorit. Prandaj, ajo është praktikisht nuk prekur nga sëmundjet e sistemit musculoskeletal. Megjithatë, osteokondroza e shpinë është bërë kohët e fundit diagnoza të shpeshta.
Simptomet e sëmundjeve degjenerative disk e shpinë kraharorit:

 • dhimbje në gjoks;


 • frymëmarrje vështirësi;

 • dhimbje në stomak dhe pankreasit;

 • Siklet në zemër dhe në dorën e tij të majtë;

 • dhimbje të përhershme rreth shpinë.


 • Osteokondroza e shtyllës kurrizore kraharorit ka simptomat e ngjashme me sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe tretjes. Prandaj, për të vendosur diagnozën e saktë është e nevojshme për të kryer një ekzaminim të plotë nga një specialist.
  Osteokondroza e shpinë kraharorit - trajtim
  Osteokondroza është një sëmundje afatgjatë progresive që kërkon vëmendje të vazhdueshme. Ende nuk e di se si për të krejtësisht të kurë osteokondroza e torakale përgjithmonë. Metodat ekzistuese janë në konstante mbajtjen e pacientit normale dhe për të eleminuar dhimbjet.

  A janë këto masa terapeutike:

 • masazh të veçantë osteokondroza kraharorit;

 • chiropractic;

 • Akupunkturë shpinë kraharorit;

 • përdorimi i ilaçeve dhimbje;

 • shpinë;

 • osteokondroza fizioterapi kraharorit;

 • marrja e vitaminave B;

 • reflexology;

 • Perdorimi i drogës anti-inflamator.


 • Në metodat e mësipërme, trajtimi regjim duhet gjithmonë të përfshihen gjimnastikë në osteokondroza e torakale.

  Osteokondroza e shpinë kraharorit - shkakton:

 • Ngarkesa e gabuar të shpërndarë në disqe intervertebral.

 • Ushqimi çrregullimeve.

 • Proceset patologji metabolike.

 • Ndryshimet degjenerative në indet intervertebral disk.

 • Mungesa e aktivitetit fizik minimale.

 • Scoliosis.

 • Pozicioni i Përhershëm i gabuar e shpinë kur ulur (shoferë, punonjës zyre).

 • Gjatë të qëndrojnë gjatë.

 • Hipotermi.


 • Osteokondroza e shpinë kraharorit - fizioterapi
  Ushtrimi i moderuar është e rekomanduar për forcimin muskujt e mbrapa dhe, rrjedhimisht, të zvogëlojë ngarkesën në shpinë. Për më tepër, terapi stërvitje në osteokondroza e torakale gradualisht eliminon dhimbje. Gjithashtu dosed ushtron funksionet e mëposhtme:


 • decompression e mbaresa nervore të shtyllës kurrizore;

 • zhvilluar saktë stereotip sjellje;

 • duke i dhënë fleksibilitetin e shpinë;

 • përmirësimin e qarkullimit;

 • normalizimin e metabolizmit të disqe intervertebral.


 • Trajtimi i osteokondroza e shpinë kraharorit jep ushtrimet e mëposhtme:
  1. "anijes":

 • pozicionin e fillimit - shtrirë në barkun e tij në dysheme;

 • vpertysya duart në mënyrë të vendosur në dysheme;

 • ngadalë përkulem prapa dhe të rregulluar pozicionin për disa sekonda.


 • 2. "gërshërë":

 • pozicionin e fillimit - shtrirë në shpinë në dysheme;

 • në të njëjtën kohë të sjellë së bashku këshilla e gishtat e këmbëve;

 • rregulluar pozicionin për të paktën 10 sekonda.


 • Ushtrimet në osteokondroza e torakale duhet të kryhet rregullisht për 5 minuta, mundësisht çdo ditë.