Helmimi Peshku - simptomat dhe trajtimi


Sigurisht, deti është shumë i mirë për shëndetin, por ruajtja dhe përpunimi i gabuar, ata mund të bëhet një helm i vërtetë për trupin. Prandaj, është e rëndësishme për të identifikuar menjëherë helmim peshk - Simptomat dhe trajtimi varen drejtpërdrejt nga koha e dehje dhe shpërndarjen e substancave të dëmshme në gjak dhe limfatike, shkallën e shkatërrimit të sistemit të tretjes.

Simptomet e peshkut helmimiShenjat kryesore të shteteve patologjike:

 • siklet, dhimbje në stomak dhe zorrët, trishtim, bloating;

 • të përzier dhe të vjella të rënda;

 • dhimbje koke;

 • skuqje e lëkurës fytyrës;

 • diarre;

 • mpirje dhe dhimbje të muskujve;

 • temperaturë deri në 40 gradë;

 • kruhet;

 • koshere;

 • marramendje;

 • dehidratim;

 • rritur djersitje;

 • të qenët i përgjumur, lodhje;

 • nervozizëm, nervozizmi.


 • Çfarë duhet të bëni me helmim e peshkut?


  Ndihma e parë është sfida e menjëhershme e ekipeve mjekësore dhe këtyre veprimeve:

 • Dërgo pacientin për të pirë shumë ujë (të paktën 5 gota), dhe më pas e quajti atë vjella për të pastruar stomakun.

 • Rrethi Pound uthull stomak dhe të vënë në një rajon jastëk të ngrohtë ngrohje epigastrike.

 • Dërgo viktimës efikas, por natyrore pastrues, të tilla si një lugë gjelle vaj pluhur.

 • Ajo gjithashtu do të rivendosë kripë dhe ujë ekuilibër, rehydron përshtatshme përgatitje.

 • Nëse është e nevojshme, një zorrë shtesë të pastër duke përdorur një klizmë me ujë të ngrohtë.


 • Trajtimi i peshkut helmimi


  Trajtimi i mëtejshëm është për të hequr simptomat gjendjen e përshkruar. Për ta bërë këtë, të zbatohet:

 • sorbents (Enterosgel, polisorb, qymyr druri aktivizuar);

 • medikamente dhimbje (nonsteroidal), për shembull, jo-spa, Noshpalhyn, NIMESIL;

 • hepatoprotectors (GLUTARGIN, Essenciale);

 • vitamina dhe minerale komplekset.


 • Është e rëndësishme për të ndjekur kursyer dietë dhe për të rritur sasinë e ujit të konsumuar.