Monoksidi i Karbonit helmimi - Simptomat


Monoksidi i karbonit - poisoner pabesë. Ai në heshtje dhe shpejt ndikojnë në trupin e njeriut, që lidh hemoglobinës në gjak. Efektet e karbonit monoksidit të helmimit - një sëmundje e rëndë e sistemit nervor dhe sistemin e frymëmarrjes. Një viktimat fund ndihmë mund të shkaktojë vdekjen e tyre.

Monoksidi i Karbonit helmimi - SimptomatKa disa nivele të helmimi me monoksid karboni, simptomat manifestohen të intensitetit varion:

 • Parë helmimi faza - të lehtë. Ajo shoqërohet me dhimbje në natyrë ballore dhe tokësore compressing kokë, vjellje, ndjenja acarim fyt, marramendje, rrallë - të vjella, gulçim, kollë e thatë, parehati në zemër.

 • Faza e dytë - ashpërsia mesatare e helmimit. Shenjat e saj janë forcimi simptomat helmimi shkallën e parë, si dhe humbjen e vetëdijes (2 deri në 20 min.), Lëkurë të zbehtë, shkeljet e sistemit nervor qendror.

 • Faza e tretë - e vështirë. Në helmimit të tillë ka vazhduar humbje të vetëdijes ose gjendje kome, e cila zgjat nga disa orë në disa ditë. Nuk mund të jetë konfiskimet. Lëkura bëhet e kuqe në fillim, por pas një kohë - hije cyanotic.


 • Si për të trajtuar Monoksidi i Karbonit helmim?


  Ndihma e parë për helmimi me monoksid karboni - është heqja e viktimës nga burimi i gazit dhe organizimin e një rrjedhë në rritje të oksigjenit. Ta themi thjesht, ne kemi nevojë për ajër të pastër të freskëta. Nëse viktima është pa ndjenja, përpara se ardhja e autoambulancës duhet të kryhet frymëmarrje artificiale. Në disa raste, ju mund të kenë nevojë compressions gjoks. Për të shmangur helmim në zonat ku burimi i monoksidit të karbonit, ekipet e shpëtimit përdorin respirator. Nëse nuk është, ju mund të marr frymë me një shami ose palosur në disa shtresa të napë.

  Në trajtimin spitalor të helmimi me monoksid karboni fillon me përcaktimin e numrit të hemoglobinës lidhur në gjak (COHb). Tjetra, pacienti është vendosur në dhomën dhe rivendosur një udhë ajrore të lirë. Shteti i udhë ajrore të viktimës djegiet e komplikuar nëse ka pasur të karbonit monoksidit helmim në zjarr. Kjo shkakton ënjtje të rrugëve të frymëmarrjes - një gjendje e rrezikshme që kërkon ndërhyrjen kirurgjikale ndonjëherë. Trajtimi i simptomat e helmimit kryhet sipas drogë në varësi të ashpërsia e viktimës.

  Helmimi akut nga monoksidit të karbonit


  Në përqëndrime të larta të monoksidit të karbonit në dhomë pas 30 minutash. Helmimi akut ndodh. Kjo është një gjendje jashtëzakonisht të rëndë, shoqëruar nga koma zgjatur (disa ditë), ose, në rastin e kujdesit mjekësor të papërshtatshëm, vdekje. Shpesh ka akute helmimi me monoksid karboni në një apartament, ku një zonë të vogël nuk do të parandaluar akumulimin e monoksidit të karbonit. Në helmim akut është më e vështirë viktimë restaurimin frymëmarrje. Pra, ardhja e autoambulancës duhet menjëherë të fillojë masazh të zemrës kombinuar me frymëmarrje artificiale.

  Shkaqet e helmimi me monoksid karboni


  Rastet më të shpeshta të karbonit monoksidit të helmimit të ndodhë me vetë viktimat neglizhencës:

 • instalimit të pahijshme dhe mirëmbajtjen e ngrohjes dhe pajisjeve të ngrohjes në një zonë banimi (kaldaja, ngrohje, soba dhe sobave me reverse fut);

 • Dështimi në përputhje me masat e sigurisë nga zjarri;

 • Qëndrimi i gjatë ose fle në një makinë të mbyllur me sobë.


 • Thithja e tymit në rast zjarri apo gjatë gazrave intensive shkarkuara automobilave në ambiente të mbyllura lehtëson helmim të shpejtë dhe akute monoksidit të karbonit. Prandaj, në situata të jashtëzakonshme duhet të provoni sa më shumë të jetë e mundur për të mbrojtur të traktit respirator.