Simptomat e para të shtatzënisë ektopike


Për personin e papërvojë mund të duket si një shtatzëni ektopike - kjo është vetëm një ngatërresë në jetën e një gruaje, por të jenë të vetëdijshëm se kjo situatë është e rrezikshme për jetën, kështu që është e rëndësishme që të jenë të vetëdijshëm se simptomat e para të një shtatzëni ektopike mund të tregojnë veten. Mjekësia moderne ka akumuluar një dyqan të konsiderueshme të njohurive rreth kësaj sëmundjeje dhe tani kanë praktikisht asnjë rekurs për largimin e tubave fallopiane në trajtimin e shtatzënisë ektopike, i ruajtur dhe funksionin riprodhues të femrës më vonë mjaft i aftë për të pasur fëmijë. Megjithatë, është thelbësore për të zbuluar këtë patologji dhe menjëherë të fillojnë për të trajtuar atë si simptomat e para që ndodhin kur një shtatzëni ektopike duhet të jetë një sinjal serioz për çdo grua.


Pasi ajo ka konfirmuar në shtatzëni duhet menjëherë të shkojnë në pritjen me gjinekologun që gjatë shqyrtimit do të përcaktojë nëse çdo gjë është e mirë dhe kohën në të cilin rast dyshojnë një problem. Në rast se veza nuk bashkëngjitni në mitër, dyshohet shtatzëni ektopike, pacienti është dërguar për ekzaminim të mëtejshëm, më të plotë. Megjithatë, jo gjithmonë ekzaminim të plotë gjinekologjik mund të zbulojë një shtatzëni ektopike, është shumë e vështirë për të bërë në një skenë të vogël. Pothuajse që nga java e parë mund të përcaktojë shtatzënisë mitrës me ultratinguj, por mund të njohin parregullt vonë. Kjo është arsyeja pse ajo është e domosdoshme që të dini se simptomat e para shfaq shtatzëni ektopike mund të ndodhë për shkak se në fillim të duhet të përqëndrohet në ndjenjat e tyre. Në mungesë të problemeve me ultratinguj i parë është kryer sipas planit, në javën e 12 të shtatzënisë anormale që mund të jetë shumë e gjatë. Tashmë 4-7 javë mund të sayazytsilne abort për shkak të shpërthimit të tubave fallopiane.


Shtatzëni ektopike është jashtëzakonisht e rrezikshme për trupin si një grua, por në fillim simptomat e saj mund të praktikisht mungon. Shpesh shtatzënia jonormale fillimisht ngatërrohet me gjëndra normale qumështit të bymehet, vjellje në mëngjes, hëna u ndal, ndryshimet e oreksit, etj Në fillim të çdo të shtatzënisë karakterizohet nga dhimbje të tërhequr poshtë të barkut, ka lengjet vaginale. Kështu, shtatzënia ektopike dyshuar në vetvete në këtë fazë është mjaft e vështirë. Por ka disa tregues se zhvillimi i shtatzënisë ndryshon nga norma, simptomat e tilla përfshijnë si në vijim:


1. shkarkimit përgjakshme vaginale, mazhuschie.
2. Presioni i gjakut - të ulët.
3. zalisur mundshme, marramendje.
4. Dhimbje thikat apo zvarritur karakterin në anën apo bark.

Në ato raste, nëse një grua është shikuar në simptoma të ngjashme, ju duhet menjëherë të kontaktoni gjinekologun tuaj, i cili do të përpiqet për të përcaktuar se si fruta prykripyvsya cilat zhvillimi i tij në këtë fazë. Çdo ditë veza vazhdon rritjen dhe zhvillimin e saj, ajo ka nevojë për më shumë hapësirë ​​në një grua dhe nëse ajo papritmas vendoset jashtë mitrës, dhe tuba fallopiane, përfundimisht duke rritur rrezikun e këputje, e cila është një kërcënim për jetën. Tillë një shteti është një tregues për shtrim të menjëhershëm të grave, nganjëherë ajo mund të jetë një minutë, ju keni nevojë për ndërhyrje urgjente kirurgjikale. Nëse tubi fallopian shpërtheu, Ruaje atë, për fat të keq, është e pamundur.


Në rastin e shtatzënisë ektopike është ndërprerë, ka simptome për të përcaktuar shkakun e kësaj gjendje:
1. Një dhimbje të fortë, të mprehtë në bark të ulët (mund të japin anusit).
2. Dobësia e përgjithshme.
3. tensioni i ulët i gjakut.
4. Rritja e djersitje.
5. Fever, të dridhura.
6. gjakderdhje vaginale fortë.
7. Iyazytsirnyy zalisur.

Të gjitha këto simptoma të thonë se vetëm gratë ndërprerë shtatzëni ektopike. Ka situata të ndryshme, ndonjëherë vezë bie në zgavrën e barkut, por më shpesh thyej tuba fallopiane.


Dhimbje në bark të ulët duhet të lajmërojnë çdo grua, pasi shpesh është shenja e parë e një sëmundjeje gjinekologjik, përfshirë edhe ajo mund të jetë një shenjë e shtatzënisë ektopike. Për më tepër, ajo është edhe simptomë më e zakonshme e kësaj patologjie, ka dhimbje, zakonisht në njërën anë (në vendin ku tubat fallopiane, e cila vezë prykripylasya). Ku vendndodhja e fetusit në dhimbje qafës së mitrës apo të barkut mund të ndodhë në mes të barkut. Shpesh dhimbja ndryshojë karakterin e tyre në varësi të vendndodhjes së trupit, për shembull, janë në gjendje të rritet në fillim të trungut, duke ecur dhe anasjelltas, të ulur në pozicionin e shtrirë në shpinë. Kushtet në të cilat ka dhimbje në një shtatzëni ektopike varet kryesisht në vendndodhjen e fetusit. Ata mund të jetë nga 5 javë (at vendndodhjen e fetusit në isthmus - pjesa e ngushtë tubi fallopian) deri 8 javë (kur fetusit është në pjesën e gjerë të tubit - ampulë). Në rastin e shtatzënisë ektopike, kur fetusi është i fiksuar në qafën e mitrës, dhimbje nuk mund të ndodhë për një kohë të gjatë dhe një patologji të gjatë mbetet pa u vënë re.


Një tjetër tipar karakteristik i shtatzënisë ektopike - diktim. Ata mund të jetë e gjatë dhe e pasur me shtatzëninë e qafës së mitrës (kjo zonë është e mbushur me enët e gjakut). Në disa raste, humbja e gjakut mund të jetë shumë e rëndë që mund të rrezikojnë jetën. Shtatzëni ektopike, kur fetusi është i lidhur me tub gjithashtu shkakton gjakderdhje dhe nëse vezë e fekonduar otkreplyaetsya myyazytsilno (aborti Tubali), ky proces është shoqëruar me shkarkimin dhe gjakderdhje nga vagina.